Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Sars cov2 nerede ne kadar zamanla etkin kalarak bulaşabiliyor?

Son zamanlarda sars cov2 hakkında nerede ne kadar zaman virüsün aktif olarak kaldığı ve bulaşabilir olduğu hakkında çok farklı yorumlar var. Bu konu hakkında şimdiye kadar bildiklerimiz düşünülürse doğru olanlar nelerdir? Kimileri havada 3 saat asılı kalıyor derken kimisi 2 saat kalıyor havada kalmayıp yere çöküyor gibi yorumlar var.

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

En son bilgilerimize göre yüzeylerde son hasta temasının üzerinden 17 gün geçmesine rağmen virus genetik materyalinin saptanabildiğini biliyoruz. Ancak bu durumun hastalığın bulaşına etkisini değerlendirmek için henüz yeterli veri bulunmuyor.

Aslında nerede ne kadar uzun kaldığından ziyade bulaş yolları üzerinden gitmekte fayda var.

Birbirleriyle yakın temas halinde olan kişiler arasında (yaklaşık 1.8 metre) ve enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında üretilen solunum damlacıkları ile bulaşma en yüksek riski taşıyan yollar. Çünkü konuşma, hapşırma, öksürme durumunda eğer önlem alınmazsa yakın mesafeden virusu taşıyan su damlacıkları doğrudan sağlıklı kişinin ağız, burun ve gözleri yoluyla virusun bulaşmasına neden olabilir.

Yüzeyler konusuna gelince;

CDC ye göre: Bir kişinin üzerinde virüs bulunan bir yüzeye veya nesneye dokunarak ve sonra kendi ağzına, burnuna veya muhtemelen gözlerine dokunarak COVID-19'u alabilmesi mümkündür ancak bunun virüsün ana bulaşma yolu olduğu düşünülmemektedir.

Yani, bulaş yolu yine ağız, burun ve gözler.

Dolayısıyla;

Hasta ve hastalık semptomu olan kişilerin izolasyonu ve bu kişilerle temas eden kişilerin mutlaka koruyucu ekipman kullanması,

Rutin hayat içerisinde el hijyeni önlemlerinin mutlaka uygulanması ana ve en önemli önlemlerdir.

Bunun dışında diğer önlemler ilave tedbir olarak değerlendirilebilir. Ancak yukarıda belirttiğimiz önlemlerin iyi uygulanmadığı durumlarda alınan ilave tedbirlerin geçerliliği olmaz.

Hepimiz için sağlıklı günler dileğiyle

Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. CDC
  2. TRT video

Çok iyi bir açıklama yapmak mümkün değil.Ama insan vücuduna girdiğinde bağışıklığa göre 7-14 gün arasından öldürüldüğünü biliyorum.Eğer bağışıklığı çok düşükse maximum 4-5 gün.

Eskiden bir hastalığınız(kanser gibi vb.) daha riskli oluyorsunuz.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Düşüncenin doğasında iletilmek vardır: yazılmak, konuşulmak, gerçekleştirilmek. Düşünce çimen gibidir. Işığı arar, kalabalıkları sever, melezlenmek için can atar, üzerine basıldıkça daha iyi büyür.”
Ursula K. LeGuin
Geri Bildirim Gönder