Sorulara Dön
0
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Şarap zararsiz midir?

Genel olarak alkolun zararli oldugunhu biliyorum. Ancak gecenlerde bir videoda bir uzman sanirim şarabin icilebilecegini daha zararsiz oldugunu soylemisti. Abartmadan şarap tuketimi yapildigini varsayarsak icilen şarap diger alkoller gibi vucuda zarar verir mi yoksa vermez mi? Şarap diger alkollerden farkli midir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Genel olarak alkol, hiçbir şekilde medikal olarak 'faydalı' olarak görülemez. Asiditesi, hücreleremizin yaşamak için ihtiyaç duyduğu ortamla tamamen uyumsuzdur. Kültürlerde biliyoruz ki somatik hücreler alkol ile temasta hızla ölmekte. (Tabii ki bu genele doğrudan uygulanamaz. Ancak biyolojik uyumsuzluğu göstermekte). Burada şöyle bir yanılgıya düşüyoruz. Bazı alkollü içkilerin alkol miktarlarının azlığından dolayı, "daha az zararlı" olmalarını sanki zararsızmış algısı oluşabiliyor. (Bir dönem yarı doymuş yağlar sanki doymuş etiketi olmadığı için yararlıymış gibi sunulmuştu kurnazca) Oysa yeni yapılan araştırmalarda bazı dolaylı faydaları varmış gibi sonuçlar alsak da, şarap da bir alkol türevi ve bizimle uyumlu değil. Biyolojik olarak vücudun istediği, ihtiyacımız olan bir hammadde olmaktan en uzak şey. Bazı ortamlarda gerekliymiş gibi bahsedilmesi o kadar ilginç ki, sirke neden gerçek anlamda vücut için önemli ve uyumlu iken şarap gibi bizim yapımıza zıt bir üretimin öne çıkarıldığını (kişisil yaklaşım olduğu için önemsiz de olsa) anlamak zor.

Beynin o en sağlam koruma bariyerini geçebilen nadir maddelerden biri alkol ve uzun vadede prefrontal kortekse ciddi zarar verdiği için kişilik sorunları yaşanmakta. Böyle bir etken maddenin "faydalı" görülebilmesi mantıksal olarak mümkün değil. Bazı ideolojik - kişisel yaklaşımlar dışında da önerilmez zaten. Organizma olarak akıl sağlığımızı koruma gibi temel bir görevi yerine getiremeyecek durumda isek, (bağımlılık tarzı alkol alımı) neden burada olduğumuzu, yaşamda kalmaya değer bir şeyler olup olmadığını sorgulama ihtiyacımız var ve biz bunu erteliyoruz demektir.

Tırnak içinde MODERN yaşam, bağımlılığı da beraberinde getirmekte. Bunu da gözden kaçıramayız. Köy gibi doğala yakın bir habitat içinde olmayan, "şehir"de, beton bir binada yaşamını süren bireylerin, yaşam şartlarının genetik mirasla çelişen yapısı nedeniyle 2-3-4 bağımlılığı birden olabilmekte. Dikkatli irdelersek kendi bağımlılıklarımızı tespit edebiliriz. Burada sorun bağımlılığa sahip olmak değil, onu - onları farkedip YÖNETEBİLME BECERİSİ için çaba göstermek önemli olan. Bu sorunlarımızı aşmaya çalışırken gelişeceğiz. Alkol alışkanlığımızı savunmak, alkolü temize çıkarmaya çalışmak (medikal bir çıkmaz olur, mümkün değil) yerine, böyle bir zaafımız varsa onu tedavi etmenin yollarını aramamız gerekir. Kendi eksikliğimizi, arızamızı savunmanın bize bir faydası olmayacak.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın