Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
2

Sanat önemli bir şey mi?

Sanatın faydasız olduğunu düşünüyorum her yerde sanatın önemli birşey olduğundan bahsedilir ama ben neden önemli olduğunu anlamıyorum. Sanat ne işe yarar?
497 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Sinema yazarı

Onlarca, yüzlerce, binlerce sayfa cevap yazabiliriz size. Okumaya ömrünüz yetmeyebilir. Ki tam olarak bu soru üzerine yazılmış bir kitap bile var. Sanat Neye Yarar?/John Carey

Ve aslında sanat tam olarak size hitap ediyor. Çünkü size konuşularak bir şeyler anlatılıyor ve siz anlamadığınızı söylüyorsunuz. Demek ki başka bir şekilde anlatılması gerekiyor. İşte sanat dünyasına hoş geldiniz. Sanat biraz da bu zaten. Sanat bir şeyler anlatır. Ama bildiğiniz yöntemlerle değil. Sanat, bir şeyleri, bilmediğimiz, daha önce görmediğimiz yöntemlerle anlatır.

Sanat, tarih boyunca farklı tanımlara sahip oldu. Biçim, yöntem, tavır değiştirdi ve bir çok sanat kuramcısına göre açık uçlu bir olgu zaten. Yani kimilerine göre sanat tanımlanamaz. Özellikleri, kapsamı, doldurduğu boşluk, bileşenleri söylenebilir ama çağlar, dönemler, bölgeler boyunca bunlara katkılar yapıldığı için ucu kapatılamaz, kapsamı sınırlanamaz.

Tüm Reklamları Kapat

Size kısa bir kitap listesi vereceğim. Gerçekten sanatın ne olduğunu, neye yaradığını anlamak istiyor iseniz bu kitaplar yardımcı olabilir.

1- Sanatın İcadı/Larry Shiner

2- Sanat Neye Yarar/John Carey

3- Sanat Nedir/Arthut C. Danto

Tüm Reklamları Kapat

Ve... Sanat her ne kadar kimine göre tanımlanamaz ise de, onu tanımlamaya cesaret edenler yok değil. Platon, Kant, Thomas Munro, Arthur C. Danto hep sanatı kendilerine göre tanımlamışlar. Ve dediğim gibi zaman geçtikçe ve sanat dönüştükçe tanımlar da güncellenmiş. Benim gördüğüm en muhteşem sanat tanımını da bu konudaki en yakın zamanlı filozof Arthur C. Danto yapmış. Sanat nedir? "Cisimlenmiş Anlam". Bu kadar.

Şimdi... Bu tanımın neye vurgu yaptığını, ne anlattığını anlamaya çalışır iseniz, sanatın neye yaradığını da zaten fark edeceksiniz. En kaba açıklamayla sanat, anlayamadıklarımızı, göremediklerimizi hatta daha da güzeli görüp de fark edemediklerimizi bize gösterir.

Peki önemli mi? Çok kısaca buna da şöyle bir cevap vereyim: Çağlar boyu, insanoğlunun doğrulara, gerçeğe, anlama ulaşma çabalarında kullandığı pek temel 3 yöntemden biri sanat. Nedir bu ü yöntem? 1- Felsefe 2- Bilim 3- Sanat. Bunların her biri farklı özelliklere, sistemlere, kurallara sahip ancak her biri de çok ama çok önemli. İşte sanat da insanoğlunun evreni, dünyayı, hayatı ve kendisini anlama ve anlamlandırma çabalarında kullandığı bir yöntem. Size önemli sayılmaz mı?

Umarım bir pencere açabilmişimdir. Sağlıcakla...

11
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close