Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ahmet Saraçoğlu
Üye
1

Sanat bir bilim dalı mıdır? Neden?

293 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Görkem Öge
Sinema yazarı

Sanatın ne olduğunu netleştirmek zor. Sanatın bugüne kadar bir çok tanımı yapıldı ama bu tanımlamalar zamanla değişti, dönüştü ve doğası gereği sanat değişip dönüşen bir şey zaten.

Bu değişkenlik ve kaygan zemin sebebi ile ve sanatın tanımının ne olup ne olmadığı üzerine de sayısız fikir üretildiğine göre sanatın kimi zamanlarda bilimle ortaklıklarının olduğu düşünülebilir ama temel olarak sanat bir bilim dalı değil.

Tüm Reklamları Kapat

Bu yargıya varabilmemiz için bir çok neden var ama ilk sebep yöntem meselesi. Bir bilimsel çalışma ile bir sanatsal çalışmayı ortaya çıkaran yöntem. Bilimde gözlem, hipotez, deney, kuram gibi aşamalar var. Sanatta böyle bir şey yok. Sanatta belirli ve kesin bir yöntem de yok. Günümüzde herhangi bir çalışmanın bilim olup olmadığını kesin bir şekilde belirleyebiliriz. Ama herhangi bir çalışmanın sanatsal bir çalışma ve ortaya çıkan ürünün de bir sanat eseri olup olmadığını kesin olarak (bilim gibi) netleştirebileceğimiz bir yöntem yok.

Bu kıstas dışında amaç, süreç, karşılanan ihtiyaç türü, ortaya çıkan sonuçlar vs. ile de bakarsak sanatla bilim arasında büyük farklar vardır. İşin estetik, duygusal, manevi, tarihsel tarafına hiç girmiyorum. Sadece "yöntem" açısından bakarsak da sanatın, bilim olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Yasin KAYALAR
Yasin KAYALAR
176K UP
Bilim ve felsefe okuru

Algılarımız örneğin görmek idealizasyon içerir. Yani aslında evrende olan bulanık ve karmaşık bir görüntüyü zihinlerimiz netleştirerek bize sunar. Bu nedenle gördüğümüz evren manzarası bir idealizasyon durumudur. Biz de kendi algılarımızın referansı çerçevesinde bilim yaptığımıza göre (bu idealisazyona göre kavramlar üretip tanımlar yapıp ve bunlar bilimde de oldukça da ciddi bir alt yapı ve temel oluşturduğuna göre) bu durumda bilimin mevcut durumu da otomatikman kendi 'insani (insan olmaya dayanan) felsefemizden' etkileniyor demektir. Bu insani felsefenin ben 'ilim' olduğunu başka bir cevabımda ayrıntılı açıklamıştım. Bu nedenle sanat bilim değildir ama sanat kesinlikle bu insani felsefenin temelinde gelişmiş bir 'ilim'dir. Çünkü sanatın merkezinde hep insan olmanın algılaması, anlamlandırması, duygusu, düşüncesi, hissi vardır.

Unutmamak gerekir ki insan olmaktan tam olarak 'soyutlandığımız' ve buna göre evreni tanımladığımız anda evrene dair bildiğimiz hiç bir tanım ve kavram hatta anlam veya tutarlılık dahi ortada kalmayacaktır. Mikro evreni makro olarak tanımlamak için elimizde 'kendimiz' dışında geçerli hiç bir nedenimiz yoktur. Ve şunu biliyoruz ki evrenin mikro durumunda ne olduğunu ve de ne olup bittiğini de daha tam olarak anlayamadık. Üstelik evrenin içinde olarak ve ona tabi olup evreni kendimizden bağımsız inceleyebileceğimiz veya incelediğimiz sanısındayız. Oysa ki burada matematiksel bir çıkmaz vardır. Bu durumda bir küme içinde olup kümenin kendisini tanımlamaya çalışan paradoksal bir girişim var. Kümenin ne olduğunu tam olarak anlamak ve tespit etmek için normalde onun dışında olmamız ve ondan bağımsız olabilmemiz gerekir. Ama burada daha ilginç olan şey mevcut durumda bizler kümeye dair yine de ondan soyutlanarak zihinsel simülasyon üreterek onu tanımlayabilecek potansiyele sahip olmamız. Eğer kümeye mutlak tabi olsaydık zihinlerimizde kümeye dair bunu da yapabilmemizin mümkün olmaması gerekirdi. (öyle ya normalde kabulümuze göre zihinlerimizde olan biten herşey de kümenin dışında değil içinde gerçekleşiyor diye düşünüyoruz.) Bilincin kendisi de dahil herşeyi tanımlanabilir duruma getirebildiğini görüyoruz. Yani bilinç için bir şey kendisi ona tabi olmaktan çıktığı anda tanımlamabilir duruma geliyor. Böylece bu durumda tanımlayan ve tanımlanan olarak iki şey ortaya çıkıyor. Bu durumda ise tanımlayan 'özne' tanımlanan 'nesne' durumuna geliyor. Bu bilincin yöneldiği herşeyde kaçınılmaz olarak böyle olmak durumunda. Hem küme için hem de kendisi için durum bu. Örneğin kendisinden kendisine yöneldiği anda bilincin o anda içinde bulunduğu her durum tanımlanabilir duruma gelerek nesneye dönüşmüş oluyor. Ama ilginç olan yine burada tanımlayan şey olan 'özne' ye hiç bir zaman erişemiyoruz ve burada bir paradoks, ikilem ortaya çıkıyor yada sonsuz bir döngü. Çünkü tanımlayan ve tanımlanan aynı şey olarak bir araya hiç bir zaman gelememiş oluyor ki bu ikisinin bir araya gelmesi de mümkün görünmüyor. Bilinç dünyamız bu anlamda sonsuz bir uzamsallık içeriyor. Ona herhangi bir sınır koyamıyoruz. O herşeyi tanımlanabilir duruma getirebilecek potansiyeli taşıyarak bu konuda bir sınıra tabi olmadığını ortaya koyuyor. Bu inanılmaz bir durum.

Tüm Reklamları Kapat

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Hayvanlar da Güneşte Bronzlaşır veya Yanar mı?
Hayvanlar da Güneşte Bronzlaşır veya Yanar mı?
Neden Öpüşüyoruz?
Neden Öpüşüyoruz?
Son Çiçek Salgını Bir Lab Sızıntısı Nedeniyle Başlamış Olabilir mi?
Son Çiçek Salgını Bir Lab Sızıntısı Nedeniyle Başlamış Olabilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close