Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Berk Y.
Berk Y.
2,888 UP
Üye
9

Samanyolu galaksisinden çıkamadıysak fotoğrafını nasıl çekebildik?

Galaksimizden henüz çıkamadığımız halde fotoğrafını nasıl çekebiliyoruz?
425 görüntülenme
Samanyolu galaksisinden çıkamadıysak fotoğrafını nasıl çekebildik?
Samanyolu galaksisinden çıkamadıysak fotoğrafını nasıl çekebildik?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Sadık Berk Evren
Amatör Astronom

Çünkü bu bir fotoğraf değil! Gerçek bilimsel verilerden yola çıkılarak oluşturulmuş bir sanat eseri! Elimizde Samanyolu Galaksisi'ni dışarıdan bir bütün olarak gösterecek hiçbir fotoğraf yok. Çünkü sizin de söylediğiniz üzere, galaksimizin dışına hiç çıkmadık. Bırakın galaksiyi, Güneş Sistemi'ni bile tam olarak terk edebilmiş hiçbir uzay aracımız yok. Bu konuda Evrim Ağacı'nın şu kısa yazısına bir göz atabilirsiniz.

Galaksimizin gerçek şeklini kesin şekilde bilmiyoruz. Ancak son araştırmalar Samanyolu'nun iki büyük koldan oluştuğunu gösteriyor. Galaksinin yeni verilere göre güncel şekli şu şekilde:

Galaksinin iki büyük (Scutum-Centaurus ve Perseus) ve iki küçük (Norma ve Sagittarius) kolları.
Galaksinin iki büyük (Scutum-Centaurus ve Perseus) ve iki küçük (Norma ve Sagittarius) kolları.
NASA

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. R. Lea. The Milky Way Galaxy May Be A Different Shape Than We Thought. (16 Mayıs 2023). Alındığı Tarih: 25 Aralık 2023. Alındığı Yer: Space | Arşiv Bağlantısı
 2. B. Yirka. New Measurements Suggest Rethinking The Shape Of The Milky Way Galaxy. (1 Mayıs 2023). Alındığı Tarih: 25 Aralık 2023. Alındığı Yer: Phys | Arşiv Bağlantısı
 3. NASA. The Milky Way Galaxy - Nasa Science. Alındığı Tarih: 25 Aralık 2023. Alındığı Yer: NASA | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
12
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close