Puan Ver
0
Puan Ver

Sakallarımızın hala var olmasının bir sebebi var mı?

Evrimsel süreçte vücudumuzdaki kılların dökülmesinin ve saçlarımızın hala kalmasının sebebini biliyorum fakat sakalların hala durmasının bir sebebi var mı ve neden sakal erkek cinsinde bulunuyorken kadınlarda yok?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Genel olarak memelilerin erkek cinsiyeti çeşitli uzuvları dişilere göre daha büyüktür.Örneğin erkek aslanlarda bulunan yeleler avlanırken aslanların gizlenmesini zorlaştırır ama başka bir yırtıcı Aslan’a saldırdığında yeleleri Aslan’ı olduğundan büyük gösterir.Olası bir kavgada Aslan’ın boynuna ek savunma sağlar dişi aslanlarda yoktur çünkü aslanlarda dişiler avlanır yelelerde avlanırken koşmayı ve saklanmayı zorlaştırır.

insanlarda da işlevi buna benzer şekilde sakallı erkekler sakalsızlara göre daha kalıplı gözükür.Sakalların bir diğer işlevi de soğukta yüzü sucak tutması.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Düşünmeden harekete geçmek ölümcüldür; harekete geçmeden düşünmekse boşuna...”
Mary Beard
Geri Bildirim Gönder