Puan Ver
8
Puan Ver

Sahte anı sendromu varolmasının nedeni nedir? Evrimsel açıdan neden vardır?

Bu kadar eleyici ve zorlu aşamalardan geçiyoruz ve hala sahte anı sendromu yaşıyoruz. Doğanın bunu elememesinin nedenini merak ediyorum.

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Evrimsel süreçte sahte anıyı inceleyecek olursak, o zamanda insanlar yaşamadığı korkunç olayları yaşamış gibi hissettiğinde/düşündüğünde, bu onlar için büyük bir avantajdır.

Örneğin bir aslanın saldırdığı sahte bir anı düşünelim. Bu sahte anıyı yaşadığını hisseden kişi, evet çok berbat hissedebilir lakin artık o kişi aslan saldırması olayını yaşadığı için "sözde" artık daha temkinlidir ve aslanla karşılaştığı zaman hayatta kalma şansı daha yüksektir.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hukukta bir insan, bir diğerinin hakkını gasp ettiğinde suçludur. Etikte ise, bunu yapmayı düşündüğü anda...”
Immanuel Kant
Geri Bildirim Gönder