Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
İbrahim
Üye
1

Sağ veya sol tarafa yatınca reflü yada mide rahatsızlığı geçer mi ?

İnsanlar arasında sol tarafa doğru yatınca mide kapakçığı üste geldiği için, reflü yada mide sorunlarına iyi geldiği gibi bir söylenti var. Midem yandığında bunu denedim ve ben de sol tarafa yattığımda midemin yanmadığını fark ettim. Bu psikolojik mi? Yoksa doğru bir bilgi mi?
6,342 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Reflü; midenin girişindeki büzücü kasların çeşitli sebeplerle iyi çalışmaması sonucu mide içeriğinin yemek borusuna geri gelmesi sonucu yemek borusu duvarındaki hasardan doğan yanma ve acı hissi. Bu durum özellikle yeni doğan bebeklerde sıklıkla görülür. Vücut gelişimi tamamlanıncaya kadar da bebeklerin beslenmesinden sonra reflüyü engellemek için hemen yatırılmaması tavsiye edilir.

Yetişkinlerde ise reflünün oluşmasında farklı sebepler de rol oynayabilir. Stres, mide ülseri, başka hastalıklar da reflünün altında yatan etken olabilir. Tabi ki öncelikle reflüye sebep olan etkenler araştırılmalıdır. Bununla birlikte; çok fazla ve baharatlı yiyecekler yememek, yemekten hemen sonra yatmamak gibi önlemlerin her zaman faydası var.

Tüm Reklamları Kapat

363 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
B!R İ
İstanbul'da yaşayan reflü ve gastrit hastasıyım

Merhabalar bende bu yazdığınızın bilimsel bir cevabı için internette gezinirken bu sorunuza rastladım, öncelikle tespitinizin benim açımdan da doğru olduğunu söylemeliyim ben reflü ve gastrit hastasıyım bununla ilgili 3 endoskopi ve bir çok ilaç tedavisi oldum, fakat tek çözüm iyi bir beslenme ve bu rahatsızlığa uygun bir diet ile beslenmek, bahsettiğiniz rahatsızlığı şu dönemde içinde olduğumuz Ramazan ayı içersinde yaşıyorum, malum sahurda yemek yedikten sonra yatıyoruz, soluma yattığımda çok rahat olmama rağmen sol yanıma yattığımda mide yanması ve mide suyumun ağzıma gelme sorunlarıyla karşılaşıyorum bu sabah kalktığımızda ağzımızda acı bir tat ve önümüzdeki 1 saatin mide sorunlarıyla geçmesi ile devam ediyor, tesptinize katılmak ile beraber bunun bilimsel karşlığını bende merak ediyorum

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Kafana takılan neler var?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close