Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
4
Puan Ver

Sağ elini rahat kullanan birisi solak gibi olabilir mi?

Kendim bunu beş gün boyunca, günde yarım saat olacak şekilde yazı yazarak denedim. İlk gün normalden büyük ve zor yazsam da sonraki günlerde yazılarım düzgünleşti ve hızlandı. Sol elini kullanmak sadece yazı yazmak olmadığından size de sormak istedim. Ayrıca kategoriyi yanlış seçmişsem söyleyin.

1
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle sorunuzu nörolojik açıdan yanıtlamaya çalışayım. Bazı sinir bilimciler beynimizde baskın hemisferler (loblar) olduğunu düşünürler. Sol hemisferin en önemli özelliği motor ve dil işlemlerinden sorumlu olmasıdır. Metis yayınlarından çıkan Neil'in Beyniyle Konuşmalar kitabındaki yüzlerce sayfa (okumanızı tavsiye ederim, bakış açınızı değiştirecektir) sırf bu sol hemisfer ve bu hemisferin işlevleriyle doludur. Sağ hemisferse genellikle sözel bellekle ilişkilendirilir, ancak sorun şu ki beynimizdeki bu dağılım her birey için tamı tamına uyuşmaz. Her birimizin beyni farklı olduğundan ideal beyin diye bir şey de söz konusu değildir. Sol ya da sağ el kullanımına gelirsek, baskın hemisferimizin çaprazlanması sonucu ikisinden birisini kullanırız. Popülasyonun çoğunda sol hemisfer adeta sağ hemisfere baskındır, sinirlerimizin çaprazlanması sebebiyle ve sol hemsifer baskınlığı sebebiyle genellikle sağ el kullanılır. Ancak tam tersi de söz konusu olabilir. Sorunuzun kökenine inersek bilmemiz gereken bir şey var: beyin gelişime son derece açık bir organdır. Sol hemisfer baskın olsa da sağ hemisfer yine de eğitilip geliştirilemez değildir. Yani yaptığınız deneyde elde ettiğiniz sonuç sağ hemisferinizi bu duruma alıştırmanızdan kaynaklanıyor olabilir. Bazı insanlardaysa iki hemisfer eşit derecede baskındır ve bu insanlar iki ellerini de düzgün bir şekilde kullanabilirler. Yaptığınız deneyi takdir ediyorum, zamanında denemiş olsam da sizin gösterdiğiniz kararlılığı ve sabrı gösterememiştim, bu nedenle birkaç günün ardından bırakıvermiştim... Ayrıca sorunuzun kategorisi hakkında kesin bir fikrim olmasa da nörobiyoloji gibi kategorilerde olması gerekiyor olabilir. Ufak ama önemli bir dipnot eklemem gerekirse, baktığım başka bir kaynakta bu sol-sağ el kullanımı meselesinin önemli ölçüde genetiğe bağlı olduğunu okumuştum, o kaynağı da kaynak bölümüne ekliyorum, genetik bilgim zayıf olduğundan yazmamayı tercih ettim. Yine de merak ederseniz bakabilirsiniz.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. El Yatkınlığı sorunun genetik açıklaması
  2. Sağ-Sol el kullanımı sorunun nörolojik açıklaması
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gizemlerin sınırındayım ve perde her geçen gün biraz daha aralanıyor.”
Louis Pasteur