Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Kaan K
Kaan K
1,981 UP
Üye
5

Sağ elini rahat kullanan birisi solak gibi olabilir mi?

Kendim bunu beş gün boyunca, günde yarım saat olacak şekilde yazı yazarak denedim. İlk gün normalden büyük ve zor yazsam da sonraki günlerde yazılarım düzgünleşti ve hızlandı. Sol elini kullanmak sadece yazı yazmak olmadığından size de sormak istedim. Ayrıca kategoriyi yanlış seçmişsem söyleyin.
3,330 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Emir Özel
Emir Özel
1,225 UP
Psikoloji lisans öğrencisi

Öncelikle sorunuzu nörolojik açıdan yanıtlamaya çalışayım. Bazı sinir bilimciler beynimizde baskın hemisferler (loblar) olduğunu düşünürler. Sol hemisferin en önemli özelliği motor ve dil işlemlerinden sorumlu olmasıdır. Metis yayınlarından çıkan Neil'in Beyniyle Konuşmalar kitabındaki yüzlerce sayfa (okumanızı tavsiye ederim, bakış açınızı değiştirecektir) sırf bu sol hemisfer ve bu hemisferin işlevleriyle doludur. Sağ hemisferse genellikle sözel bellekle ilişkilendirilir, ancak sorun şu ki beynimizdeki bu dağılım her birey için tamı tamına uyuşmaz. Her birimizin beyni farklı olduğundan ideal beyin diye bir şey de söz konusu değildir. Sol ya da sağ el kullanımına gelirsek, baskın hemisferimizin çaprazlanması sonucu ikisinden birisini kullanırız. Popülasyonun çoğunda sol hemisfer adeta sağ hemisfere baskındır, sinirlerimizin çaprazlanması sebebiyle ve sol hemsifer baskınlığı sebebiyle genellikle sağ el kullanılır. Ancak tam tersi de söz konusu olabilir. Sorunuzun kökenine inersek bilmemiz gereken bir şey var: beyin gelişime son derece açık bir organdır. Sol hemisfer baskın olsa da sağ hemisfer yine de eğitilip geliştirilemez değildir. Yani yaptığınız deneyde elde ettiğiniz sonuç sağ hemisferinizi bu duruma alıştırmanızdan kaynaklanıyor olabilir. Bazı insanlardaysa iki hemisfer eşit derecede baskındır ve bu insanlar iki ellerini de düzgün bir şekilde kullanabilirler. Yaptığınız deneyi takdir ediyorum, zamanında denemiş olsam da sizin gösterdiğiniz kararlılığı ve sabrı gösterememiştim, bu nedenle birkaç günün ardından bırakıvermiştim... Ayrıca sorunuzun kategorisi hakkında kesin bir fikrim olmasa da nörobiyoloji gibi kategorilerde olması gerekiyor olabilir. Ufak ama önemli bir dipnot eklemem gerekirse, baktığım başka bir kaynakta bu sol-sağ el kullanımı meselesinin önemli ölçüde genetiğe bağlı olduğunu okumuştum, o kaynağı da kaynak bölümüne ekliyorum, genetik bilgim zayıf olduğundan yazmamayı tercih ettim. Yine de merak ederseniz bakabilirsiniz.

339 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. El Yatkınlığı . (19 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 19 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Sağ-Sol El Kullanımı. (19 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 19 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close