Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Sadece zeki kişilere ilgi duyma eğilimi gösteren kişilerde kişiyi buna iten sebep nedir?

Sadece bilim adamları değil kişinin bulunduğu çevrelerde zekasıyla ön plana çıkan herhangi kişi veya kişilere cinsel ilgi duyan kimseler
430 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cevap
Uğur Salaş
Uğur Salaş
10K UP
Öğrenci

Karşı cins veyahut bir cins ile arkadaşlık ya da ilişki kurmada görünüşten ziyade zeka yapısına hayranlık duyan kişilere sapyoseksüel denilir. Kelimenin kökeni ise akıllı veya zeki sözcüğünün Latincesi olan "sapien" ile "sexualis" kelimelerinin birleşmesinden oluşuyor.

Sapyoseksüel zekanın en çekici özellik olduğunu düşünür ve ona potansiyel bir partnerin görünüşünden ve hatta kişiliğinden bile daha fazla değer verir. Bazı terapistler sapyoseksüelliği her şeyden önce zeki partnerlere yönelik tensel ve cinsel çekicilikle karakterize edilen bir cinsel yönelim olarak görüyor.

Tüm Reklamları Kapat

Yapılan araştırmalara göre sapyoseksüeller tensel ilişki yaşayacakları birini bulmaya çalışmaktan çok kariyerlerine veya akademik hedeflerine odaklanan bir profile sahip olabilen kişilerdir. Sapyoseksüel bir birey fikir alışverişi yapmadan bir insanla bağ kurmaz ve kendini yeni tanıştığı bir insanın yanında rahat hissedemez. Eğer bir sapyoseksüel birey , karşı birey yahut karşı cins ile kitaplar, siyasi görüş, bilim , evrene dair bilgiler yani kayda değer alanlar hakkında konuşuyor ise zeka onları fiziksel olarak harekete geçirir.

Günümüz ilişkilerine bakılınca pek sapyoseksüel olarak adlandırılamaz genellikle zekadan önce görünüşü esas alıp duygusal bağ besleyen bireylere demiseksüellik deniliyor. Sapyoseksüel bir birey tensel bir çekicilikten ziyade kendisiyle eşit derecede entektüel seviyeye sahip birini arzularken, demiseksüel birey duygularını paylaşacak birini arzular.

Tüm Reklamları Kapat

Sapyoseksüelliğin başlıca nedeni yüksek zekadır. İkinci olarak fikirlerini paylaşacak aynı fikir yapısına sahip insanla özdeşleşip karşılaşmak ve uzun sohbetler edip bilgiye duygulardan daha fazla önem vermesidir.

Aptallığa asla tahammülleri yoktur yalnızca zeki kişilerin yanında bulunduklarında konuşur onun yanı sıra kısa cevaplar vermek ile yetinirler. Sapyoseksüeller için her şey beyinde başlar ve beyinde biter.

Geçmişte ve tarihe, bilime, matematiğe damgasını vurmuş ve sapyoseksüel olan kişilerde bulunur . Bu kişilerden örneğin ; Neil deGrasse Tyson( Amerikalı astrofizikçi) , Terence Tao (Matematikçi) , Stephen William Hawking(İngiliz fizikçi, kozmolog, astronom, teorisyen ve yazar) , Magnus Carlsen (Satranç oyuncusu), Conan O'Brien (Komedyen) gibi kişiler sapyoseksüeldirler.[2]

[1]

[3]

Kaynaklar

 1. Begüm Sena Ayfer. Akıl Ve Dürtü Arasında: Sapyoseksüellik Nedir?. (18 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 19 Nisan 2023. Alındığı Yer: AraRenk Fanzin | Arşiv Bağlantısı
 2. Bilinmiyor?. Sapyoseksüel Nedir. (17 Mart 2022). Alındığı Tarih: 19 Nisan 2023. Alındığı Yer: Uplifers | Arşiv Bağlantısı
 3. Gignac, G. E., Darbyshire, J., & Ooi, M.. Some People Are Attracted Sexually To Intelligence: A Psychometric Evaluation Of Sapiosexuality.. Alındığı Tarih: 19 Nisan 2023. Alındığı Yer: Psych Central | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Cyber Psycho
Cyber Psycho
1,700 UP
Hobi

Bence bu bir zevk meselesi. Bazı insanlar için kendini diğer insanlardan üstün olduğunu hissetmek onlara cazip gelir bu yüzden seçtiği partnerini kendinden daha "düşük kalifiyeli" seçer. Yani bu başkalarına açı çektirmekten keyif alan Sadizm'e de kayabilir veya sadece üstünlük taslamak, domine etmek de olabilir.

Ama bu demek olmuyor ki kendinden akıllı bir partner seçmek seni mazoşist yani acı çekmeyi veya domine edilmeyi seven bir kişilik olduğunu. Belki de kendinden akıllı arkadaşlar seçmek mantığı gibi sürekli bir şeyler öğrenmek veya ilişkide sürekli "ilişkinin direği" yani her işi senin yapman veya sana sorulmasını istememek olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Bir de zekanın "eşit" olduğu bir partner seçme senaryosunda ise hem kendinin bazı konularda ezilme gibi bir durum istememe hem de karşı tarafı çok ezmemek için ideal olabilir.

Tabii ki bu yazdıklarım çok teorik ve saçma olabilir. Ama bilinçaltındaki yatan düşüncenin bu olduğunu düşünüyorum. Tartışmalar ve ilişkiler karmaşık bir yapıya sahip o yüzden yaz yaz bitmez. Aslında bundan çıkarılacak şey kişinin neyi arzuladığında bitiyor. Zeki kişinin neden arzulandığı konusunda tek bir cevap yok, kişiye bağlı bir değişken. Tabii ki çok sebebi de var; zeki insan kendi kişisel bakımına önem verir, kendini geliştirmeye meyillidir, daha düşüncelidir vb.

Bunlar benim araştırma yapmadan saf düşüncelerim. Biraz göz attım bazı makalelere anladığım kadarıyla buna Sapyoseksüel(Sapiosexual) eğilim deniyor. Bence bu siteler benim yazdıklarımdan daha mantıklı ve detaylı yazmışlar. Yeteri İngilizcen varsa veya Google çeviri yeterli çeviriyorsa bu sitedeki makaleye göz atabilirsin.[1]

Kaynaklar

 1. Candis McDow. Are You Attracted To Intelligence? You Might Be Sapiosexual. Alındığı Tarih: 19 Nisan 2023. Alındığı Yer: Verywell Mind | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kötü Bilim: Bazıları Bilimi Nasıl Kötüye Kullanıyor?
Kötü Bilim: Bazıları Bilimi Nasıl Kötüye Kullanıyor?
Bu Videoyu Nasıl İzleyebiliyorsunuz? | İnternet Nasıl Çalışıyor?
Bu Videoyu Nasıl İzleyebiliyorsunuz? | İnternet Nasıl Çalışıyor?
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
C Vitamini Uçar mı?
C Vitamini Uçar mı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close