Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ece Müker
Ece Müker
277K UP
Üye
0

Sadece bozuk bir araba ile çölde mahsur kalırsanız, nasıl hayatta kalabilirsiniz?

326 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Koralp Erin
Koralp Erin
201K UP
Hayatta kalma programları tüketicisi

Çöller, okyanuslar ve kutuplar, hayatta kalabilmenin en zor olduğu ekstrem bölgelerdir. Bu tür bölgelerde hayatta kalmaya çalışmak, uzman değilseniz genellikle ölümle sonuçlanır.

Çöl iklimi sert ve karasaldır. Sahra çölünün gündüz sıcaklık ortalaması 38 santigrat derece, geceleri de ortalama -4 derecedir. Yani gece ile gündüz arasında yaklaşık 40 derece fark olur.

Tüm Reklamları Kapat

İlk yapılması gereken, ölümcül bir risk yoksa olay yerinden ayrılmamaktır. Sizi aramaya çıkanlar, öncelikle oraya hangi araçla ulaştığınızı takip eder. Eğer yola yayan çıkmadıysanız, öncelikle aracınızı veya onun bıraktığı izleri takip edeceklerdir. Aracın yanından ayrılmamak bulunma şansınızı artırır.

Bozuk da olsa araç bize birçok imkan sunar. Aracın altı gölge ve serin olur ve güneşin yakıcı ışınlarından bizi korur. Eğer araçta yakıt varsa, gece için ateş de yakabilirsiniz. Su olmadan çölde 1,5 veya 2 gün dayanabilirsiniz. O yüzden ilk yapmanız gereken, gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkından yararlanarak, yoğunlaşma yolu ile atmosferden su toplamak olmalıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Çölde yiyecek bulabilirsiniz. Çoğu hayvan gündüzleri toprak altında saklanır ve geceleri avlanır. Gece için tuzaklar hazırlarsanız, yılan, akrep, çöl faresi veya kertenkele gibi canlıları yakalama şansınız olur.

Eğer yürümeye karar verdiyseniz ki, bu hiç akıllıca olmaz, çok çabuk sıvı ve enerji kaybedersiniz. Yine de bu kararı alırsanız sadece geceleri yol almak gündüzleri de kendinizi kuma gömmek en mantıklı hareket olur.

Susuzluk ve açlık arttıkça, karar verme durumunda güçlük çekeriz hatta yanlış kararlar vererek, kendi ölümümüze sebep olacak şeyler yapabiliriz. O yüzden panik yapmadan, en baştan planımızı yapmalı ve ona göre hareket etmeliyiz.

Hayatta kalmaya çalışmak genellikle çevrenin ve kişinin durumuna bağlıdır. Ne kadar uzman olursanız olun veya ne kadar iyi donanımınız olursa olsun, çevre faktörü ve koşullar sizi yıpratabilir veya öldürebilir.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close