Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
6
Puan Ver

Saç dökülmesinin evrimsel bir mekanizması var mı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Saç dökülmesi herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın ya genetik yada yaş ile orantılı olur. Yaş ilerledikçe hücrelerin yenilenmesi yavaşladığı içinde saçlar dökülmeye, beyazlamaya ve güçsüzleşmeye başlar. Bunun evrimsel olarak pek bir mekanizması yoktur. Evrimsel açıdan genetik olarak dökülen saçlar örnek gösterilebilir, buda evrimsel süreçte nasıl bir yol izlediğine göre değişir.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Hücre yenilenmesinin yaşa göre sınıflandırması Yaşın ilerledikçe hücre yenilenmesinin yavaşlaması sonucunda saçlar da dökülebilir
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrimsel süreçte ortaya çıkıp da, er ya da geç işlev kazanmayan bir özelliğe hiç rastlamadım.”
H. G. Wells
Geri Bildirim Gönder