Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
8

Saç neden beyazlaşır?

248 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
M M
M M
8K UP
Okur
Orijinal Soru: Saçlar neden beyazlar?

Melanin saçlarımıza renk veren pigmenttir ve melanosit hücreleri tarafından üretilir. Saçların beyazlamasının sebebi melanosit hücrelerinin zarar görmesi ve dolayısıyla melanin üretiminin azalmasıdır. Yaşlı insanlarda doğal olarak bu hücreler azalır, fakat gençlerde olması genellikle genetik faktörlere bağlıdır. İlaveten sigara tüketimi ve stres de saçların daha genç yaşta beyazlamasına sebep olabilir. Bir çoğu memeli türünde beyazlama görülebilir fakat bu evrensel değildir. Bazı memeli türlerinde evrimsel adaptasyon vb. gibi sebeplerden beyazlama olmuyor.

5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Enes Ersoy
Enes Ersoy
5K UP
Lise öğrencisiyim
Orijinal Soru: Saçlar neden beyazlaşır?

Saça rengini veren şey melanin pigmentidir.Hatta vücudumuzdaki birçok bölgenin rengini melanin miktarı belirler deri,saç,göz rengimiz melanin miktarıyla alakalıdır.Ne kadar çok melanin o kadar siyah bir ton demektir.Saçların beyazlamasının sebebi saçlardaki melanin üretiminin artık yavaşlaması hatta durmasıdır.Yaşlanınca saçlar beyazlayabilir fakat saçların beyazlaması yaşlandığınızı göstermez.Bu biraz da genler ile alakalı bir durum mesela bazı insanların saçı ergenlikte yarı beyaz oluyor bunun sebebi genelde alyuvar yetersizliği.Yeterli melanin üretilemiyor ve saçlar beyazlıyor.Saçı kökünden kesmenin şuan kendi mantığıma göre hiçbir etkisi olmaz dediğim gibi melanin üretimiyle alakalı bir durum bu,melanin üretimini artıracak veya azaltacak bir durum olmadığı takdirde bir şey değişmez.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Efe Lap
Efe Lap
8K UP
araştırmayı seven biri
Orijinal Soru: Neden saçlarımız beyazlıyor?

Saçların beyazlaması, genellikle yaşlanma sürecinin bir sonucudur. Saç renkleri, saç foliküllerindeki melanin adı verilen pigmentlerin üretimine bağlıdır. Melanin, saçın rengini belirleyen pigmenttir; ne kadar çok melanin üretilirse, saç o kadar koyu renkli olur.

Ancak yaşlanma süreciyle birlikte, saç foliküllerinde melanin üretimi azalabilir veya tamamen durabilir. Bu durumda, yeni büyüyen saçlar renksiz veya beyaz olur, çünkü melanin üretimi azalmıştır veya durmuştur. Bu nedenle, yaşlanma süreci ilerledikçe, saçlar giderek daha fazla beyazlar.

Bununla birlikte, yaşlanma dışında başka faktörler de saçların erken beyazlamasına neden olabilir. Stres, sigara içmek, bazı tıbbi durumlar, vitamin ve mineral eksiklikleri gibi çeşitli dış etkenler, saçların erken beyazlamasına katkıda bulunabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Sonuç olarak, saçların beyazlaması genellikle yaşlanmanın doğal bir sonucudur, ancak çeşitli dış etkenler de bu süreci etkileyebilir.[1]

Kaynaklar

 1. P. Bouhanna. The Alopecias: Diagnosis And Treatments. ISBN: 9781482212754.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close