Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Enes Demir
Üye
4

rüyamızda adrenalin yaşarmıyız bu adrenalin bir ucurumdan atlamak kadar etkili olur mu?

276 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ahmet Ege Çarıkçıoğlu
12. sınıf öğrencisiyim.

Evet, rüyamızda adrenalin yaşamak mümkündür. Rüyalarımızda yaşadığımız heyecanlı, korkutucu veya stresli durumlar; vücudumuzda adrenalin salgılanmasına neden olabilir. Adrenalin; böbrek üstü bezlerinden kana karışarak kalp atışını, kan basıncını, solunum hızını ve kan şekeri seviyesini artırır. Bu sayede vücudumuz, tehlikeli veya zorlayıcı bir durumla başa çıkmak için hazırlanır.

Rüyamızda yaşadığımız adrenalinin uyanıkken bir uçurumdan atlamak kadar etkili olup olmadığı ise rüyanın şiddetine, kişinin duyarlılığına ve uyanma anına bağlıdır. Bazı araştırmalar, rüyaların uyanma anına yakın olduğu REM uyku evresinde adrenalin seviyesinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Bu durumda rüyada yaşanan adrenalinin uyanıkken yaşanan adrenalinle benzer etkiler yaratabileceği söylenebilir. Ancak uyanıkken yaşanan adrenalinin tam olarak aynı etkiyi yaratması pek olası değildir. Çünkü rüyada yaşanan adrenalin; gerçek bir tehdit veya zorluk karşısında değil, beyinde oluşturulan bir senaryo karşısında salgılanır. Bu nedenle rüyada yaşanan adrenalinin, uyanıkken yaşanan adrenalinin yerini tutması beklenemez. [1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Tony J Cunningham. (2023). The Next Step In Understanding The Function Of Dreams | Sleep. Sleep. doi: 10.1093/sleep/zsad010. | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İrem Kaplan
İrem Kaplan
107K UP
Biyoloji Öğrencisi

Sormaya çalıştığın soru çok güzel de biraz cümle devrik gibi. Ben kendi anladığım haline cevap vereyim.

Rüya görürken salgıladığımız adrenalin bir uçurumdan atlamak kadar etkili olur mu?

Adrenalin yaşamak yanlış bir kullanım, adrenalin salgılıyoruz. Adrenalin bir hormon. Ve vücudun bazı anlara tepkisi olarak salgılıyoruz aslında. Bu anlar kişiden kişiye göre değişebilir. Sevdiğin birini görünce de adrenalin salgılarsın, korktuğun bir hayvanı görünce de... Bazen düşünmek de yeter. Bazı insanlar için uçurumdan atlamak bazıları için ise o anı hayal etmek adrenalin hormonunun salgılanmasını sağlar.

Tüm Reklamları Kapat

Senin rüya örneğin de kişiden kişiye göre değişir. Burada eğer dikkat etmemizi istediğin nokta rüya görüyor olmamız ise dediğim gibi hayal kurmak bile yeterli. Rüya anında yaşıyormuşsun gibi oluyor o yüzden evet.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close