Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Rüyalarımızı kontrol edebilir miyiz?

714 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cevap
Ali Zengin
Ali Zengin
119K UP
Öğrenci-Okur

Rüyalarımızda yaşadığımız algıların ve duyguların farkında olsak da uyanık olduğumuz zamanki gibi bilinçli değiliz. Bu bilinçsizlik durumu nedeniyle çoğunlukla rüyalarımızı kontrol edemeyiz. Ama bazen bilinçli olma durumu ile bilinçsiz olma durumu arasında bir tür "yarı bilinç"li olduğumuz zamanlar da oluşabiliyor.

İşte bu durumda, rüyada olduğunuzun bilincinde olduğunuz için rüyalarınızı kontrol edebiliyorsunuz. Bu tür rüyalara "lucid rüya" deniliyor. Her insan bunu ömrü boyunca en az bir sefer deneyimleyebiliyor.

Tüm Reklamları Kapat

Dilerseniz bu konuda kaynaklara bıraktığım bağlantıdan daha fazla bilgi alabilirsiniz.

155 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Ç. Taybaş. Lucid Dream Nedir, Ne Değildir? Rüyalarımızı Bilinçli Olarak Kontrol Edebilir Miyiz?. (25 Aralık 2021). Alındığı Tarih: 25 Aralık 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Abdullah Töre
Okur,Lucid rüya meraklısı

Lucid dream (Tür: "berrak rüya", "kontrollü rüya" veya "bilinçli rüya"), rüyayı gören kişinin rüya gördüğünü bilinçli olarak fark etmesi durumudur. Bu farkındalık, kimi zaman rüyanın kısmen veya tamamen kontrol edilebilmesiyle de sonuçlanır; ancak bir rüyanın "lucid" (veya "berrak") olarak tabir edilebilmesi için illâ kişinin kontrolde olmasına gerek yoktur.[1], [2], [3] Kulağa bilimkurgu veya sahtebilim gibi gelen bu olgu, gerçek bir bilimsel olgudur ve uzun yıllardır psikologlar ve sinirbilimciler tarafından araştırılmaktadır.

Tanımı bu olmakla beraber bunu defalarca deneyimleyip kendimi adeta bir denek olarak kullanarak uyku düzenini allak bullak ettiğimi söyleyebilirim.Ne yazık ki bu sürec yorucu olduğundan ara verdim olacağı varsa oluyor.Aslında herkesin bahsettiği "kontrol edince rüyanın tanrısı oluyorsun zaten" gibi bir inanışı deneyimlemedim ama bu gelişince-ki gelişmek bır hayli uğraştırıcı olabilir-mümkün hale gelebilir.İlk deneyimlerde kontrol yarı sizde olur yani her istediğinizi yapamazsınız,sakinlik çok önem arz etmekte,bazen kontrol anına geçtiğinizde kalite 144p ye düşebilir bu sizin kopmaya yakın olduğunuzu gösterir o nedenle rüya ya devam etmeye çalışmak anlamsız olacaktır.Ayrıca bunu gün içinde uyuyarak denemeye çalışman bazı problemleri beraberinde getirebilir denemeye çalışırsan muhtemelen başarısız olabilirsin yapabilir misin evet ama bu yaklaşık 5-8 saniyelik kareler olur ve bazen vücudun kendini felç durumuna almaya çalışabilir ve korkabilirsin ki bence de korkarsın çünkü vücudunun felç haline geçtiğini hissedebilirsin kaldı ki REM uyku evresinde bunu farkedemeyebiliyoruz zaten o evrede uyanık yakalandığımızda kabus gibi olaylar baş gösterebiliyor. Başlangıç aşamalarında rüyalarınız kararsız olur.Fakat zamanla biraz daha farkındalık yaratarak rüyalarınızı biraz daha fazla kontrol edebilirsiniz.Bir süre sonra zaten rüyada farkındalık için yaptıklarınızı tekrar haline getirince rüya da olduğunuzu farkedebiliyorsunuz.Hatta son olarak bana rüyada olduğumu anlamam icin fayda sağlayan şeylerden bir tanesi de şu

Tüm Reklamları Kapat

Yatmadan önce veya 5 saat sonra uykudan kalkıp bilincinizi yerine getirince hiç kasmadan umursamaz bir şekilde ben şöyle kendime telkinde bulunurdum önceki rüyalarda gördüğüm saçmalıkları hatırlayarak"mantıksız bir şey görüyorsan rüyadasın abi bitti bu kadar yahu yat uyu"derdim nedense biraz uzun telkin ama ise yarıyordu.Bu aslında kişiye özel kendine nasıl hitap ettigiyle alakalı telkin cumlelerinizi sizin oluşturmanız gerekiyor.

Bu deneyim gerçek hayatla birebir olmasada bence şu anki teknolojiden daha gerçekçi çünkü en nihayetinde her şeyi müthiş bir gerçeklikte hissedebiliyorsun.Kaynaklar kısmına Evrim Ağacı'nın detaylı bir yazısını bırakıyorum.Oradan daha detaylı bilgi edinebilirsin.İnşAllah bu konularda ileri vakitte daha çok araştırmalar yapma imkanım olur.Ben az da olsa deneyimlerimi paylaşmak istedim.Umarım yardımcı olabilmişimdir.Sağlıcakla...[1]

Kaynaklar

  1. Ç. Taybaş. Lucid Dream Nedir, Ne Değildir? Rüyalarımızı Bilinçli Olarak Kontrol Edebilir Miyiz?. (2 Mart 2015). Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Balinalar Su Altında Nefeslerini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Balinalar Su Altında Nefeslerini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Kuyruklu Yıldız Laneti: Hale-Bopp, 200 Milyon Kilometre Uzaktan 39 Kişiyi Nasıl Öldürdü?
Kuyruklu Yıldız Laneti: Hale-Bopp, 200 Milyon Kilometre Uzaktan 39 Kişiyi Nasıl Öldürdü?
Sivrisineklerden Kurtulmanın (Bilimsel Olarak Çalışan) Yolları Neler?
Sivrisineklerden Kurtulmanın (Bilimsel Olarak Çalışan) Yolları Neler?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close