Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Seda Smokinli Maymun
Üye
2

Rüyalarda neden bağıramıyoruz?

gerçekçi rüyalarda koşamıyorum, bağıramıyorum, yumruk atamıyorum tek bende mi oluyor yoksa çoğu kişide bu var mı?
3,172 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Taylan Dursun
[Bu unvan, uzunluk nedeniyle silindi.]

Güzel rüyaların yanı sıra kâbuslar gördüğümüz de olur. Çoğu zaman bu kâbuslarda bir tehlikeyle karşı karşıya kalırız ve bağırmamız gerekebilir. Var gücümüzle bağırmaya çalışırız, fakat sesimizin çıkmadığını dehşetle farkeder ve telâşa kapılırız.

Peki, insanoğlu rüyasında neden bağıramaz, hiç düşündünüz mü?

Tüm Reklamları Kapat

Uyku sırasında, beyin etkinlikleri bakımından iki farklı aşamadan geçeriz. Bunlar REM (Hızlı göz hareketleri) ve REM-dışı aşamalardır. Bu aşamalar, uyku boyunca dönüşümlü olarak devreye girer ve döngü birkaç kez yinelenir. REM-dışı uykuda, fazla olmamakla birlikte vücutta hareket gözlenebilir, kalp atım ve solunum hızı hemen hemen sabit ve gözlerin hareketi yavaş olur. REM uykusundaysa kan basıncının yanı sıra, kalp atım ve solunum hızı da değişiklik gösterebilir. Rüyaların görüldüğü aşama da REM aşamasıdır.

REM aşamasının ilginç bir özelliği de, bu aşamada vücudun neredeyse tam bir felç durumunda olmasıdır. Kişinin, gördüğü rüyalardan dolayı zarar görmemesi için, hayati bir koruma tedbiridir. Böylece beyin, REM uykusu boyunca kas kasılmalarını baskılayıcı sinyaller gönderir. Mesela, bu tedbir olmasaydı, gördüğümüz rüyadaki farklı tepkiler ve hareketlerle kendimize zarar verebilirdik; ya da eşiniz rüyasında tartıştığı birisine yumruk atar, sabah gözü mor olarak kalkan siz olurdunuz… Gördüğümüz gibi Allah’ın, uykudaki kuluna rahmet ve yardımlarından birisi de budur.

Uyku sırasında bazı kaslar, sözgelimi parmak ve yüz kasları, seğirir gibi hafifçe kasılabildikleri halde kol ve bacak kasları gibi büyük kaslar, felçli gibi, büyük ölçüde gevşek durumda kalırlar. İşe rüya gördüğümüz sırada bağıramamamızın nedeni de budur.

214 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close