Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
3

Rüya nasıl evrimleşti?

Rüyalar bi canlı için nası evrimleşmiştir.?Yani bir canlı topluluğunda,rüya görmenin canlı üzerinde üreme veya yaşam uzunluğu arasında nası bir bağ olmuştur.Yani rüya gören topluluktaki bireyler nası diğerlerinden üreme açısından daha avantajlı olmuştur.
126 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar Bilim ve felsefe okuru

Rüyalar bilinçaltina yazılmış olaylara durumlara olgulara dair olarak görülür. Rüyanın varlığını açıklamak bu nedenle bilinçaltına başvurulmadan olamaz. Sorunuz evrimin 'yan' ürünlerini kabul etmeyecek şekilde tasarlanmış. Örneğin evrim teorisinde bazı görüşler insan aklının evrimin yan ürünü olduğu düşüncesindeler. Yani bu düşünüş tarzı aslinda bir nevi yan ürün diye niteleme yaptığı şeylerin evrim açısından mutlak bir gereklilik olmadığını evrimin yönü başka bir şeyi ortaya çıkarırken o şeyi de (yan ürün olarak) ortaya çıkardığı ve bu şekilde avantajlarının olması veya artmasıyla ise bunun seçildiği gibi görüşleri içerir. Yani örneğin evrim hayatta kalma ve çoğalma üzerine yönünü belirlerken bu konuda asıl hedef olmasa da ortaya çıkan beyin gelişimi bu hayatta kalma ve çoğalma imkanını fiilen artırdığı için asıl hedef beynin gelişmesi olmasa da bunun getirdiği seçilimsel avantaj ile bu özellik kalıcı hale gelmiş oluyor. Bu da evrimsel perspektif anlamında beyin gelişiminin bir nevi yan ürün olarak nitelenmesinin nedeni oluyor. Bu açıdan bakarsak rüya olgusu da bir yan ürün olabilir.

Ayrıca uyku sırasında beyin sürekli rüya görmez. Ayrıca rüyaların kademeli belli periyotlarla olduğu da araştırmalarla tespit edilmiş. "Rem" diye adlandırılan rüyalar beynin uykuda en yoğun çalıştığı evrelerdir (hani şu rüya gören birini izledi iseniz gözlerin çok hızlı hareket ettiği rüyalar) Rem rüya sırasında beynin bilinçli düşünmesi ile aynı beyin frekans dalgaları ölçülmüştür. Diğer rüyalar hiç hatırlamadığı için rem dışında rüya görülmediği düşünülmektedir.

Bu Reklamı Kapat

Uykunun beyinden zararlı kimyasalların temizlemesini sağladığı da kanıtlanmıştır.

Sorunuza gelirsek kaynak bağlantısında rem rüyalar sırasında yaşanılan şeylerin çok büyük oranda yeniden deneyimlendiği geçiyor. Yaşanmayan şeyler ise pek rüyada genel olarak deneyimlenmez. Ancak bu bilgi çerçevesinde şunu da bilmek gerekir ki bilinçaltı bu deneyimsel tekrarı olayları farklı kurgulara sokarak yeniden kişiye deneyimletiyor. Örneğin siz bir paraşütçü izlerken onu izlediğiniz sırada düştüğünü hayal ederken aslında buna dair düşünce bilinçaltına atılıyor ve siz rüyada bir yerden örneğin duvardan düştüğünüzü deneyimliyorsunuz. Bunun gibi bilinçaltı düşünülen veya yaşanılan olayları farklı biçim ve kurgulara dökerek size deneyimlerinizi, korkularınızı kaygılarınızı, bazen aldığınız bir tadı yada hazzı yeniden yaşatıyor. Bu da beyni muhtemelen bilgi-deneyim anlamında güçlendiriyor olabilir. Bağlantı da bilim insanlarının bu görüşte olduğu geçmiş. Yani beyin deneyimsel /bilgisel anlamda kendini tekrar ederek bilgiyi-deneyimi pekiştirmiş oluyor. Dolayısıyla evrim açısından da beyinin rüya özelliği beynin kapasitesini ve verimini artırıyor ve bu nedenle seçilim yaşamış olabilir.

Kaynaklar

  1. Dr. Tuğrul Saygı. Rem Uykusu. (30 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 30 Ocak 2022. Alındığı Yer: Horlama tedavisi | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
0
  • Raporla
Cevap
Yusuf Altı
Yusuf Altı Konuyla ilgili kitap okudum

Araştırmadım ama okuduğum kitabın yazarı şunu öne sürüyordu,

Uzun süre kullanılmayan sinir hücreleri körelir ve/veya zayıflaşır. Gözler uykuda karanlık görüyor ama uzun bi süre değişiklik olmadığı için görmeyi anlamlandıran hücreler birnevi "işi salıyor".

Bu Reklamı Kapat

Vahşi doğada ani uyanmalarda (sesten, titreşimden vs.) gözlerin çabuk tepki vermesi gerekiyordu. Görmeyi sağlayan beyin bölgesi hazır olmalıydı. Bu yuzden uyanıldığında sinirlerin hızlıca aktive olabilmesi için görmeyi sağlayan sinir bölgesinin aktif şekilde kalması için rüya gibi bir olayın o bölgeyi çalıştırması gerekiyordu. Bu yüzden rüyalar görsel temellidir, ses vs. değil.

Uyanıldığında çabuk tepki verenler seçildi ve gene aktarıldı.

Bu Reklamı Kapat

Doğruluğu tartışılır ama mantıklı duruyor bence. Yine de makale taraması yapmak lazım.

Son olarak üstte yazdığımı temel alarak hayvanların da rüya görmesi gerek diyebiliriz ama hayvanların beyinsel yeterliliği var mıdır bilmiyorum.

Kaynaklar

  1. D.Eagleman. (2022). Canlı Devre.
1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et