Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

Ruhu kabul etmezsek modern hukuk sistemini reddetmek mi gerekir?

Ruhu kabul etmiyorsanız uzun süre hapis cezası veren modern tüm hukuk sistemlerini reddetmeniz gerekir. Şöyle ki; Bilimsel olarak biliyoruz ki insan vücudundaki atomlar bir süre sonra atılarak yerine gıdalarla alınan yeni atomlar konulur. Böylece insan vücudundaki atomlar sürekli değişir. Şimdi bir katil düşünün. Bu suçu işleyen atomlar bir süre sonra vücuttan atılır. Yerine gıdalarla bu suçtan haberi bile olmayan yeni atomlar gelir ve bu masum atomlar hapis yatarlar.
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin Skeptik

Ben bu cevapta doğrudan bu argümanın hatasını göstermek yerine adaleti sağlamak adına ruhu kabul ederseniz ne olur onu göstereceğim. Bunun için reductio ad absurdum yöntemini kullanacağım. Bu argümanı doğru kabul edersek adaleti sağlamak için kendi argümanınızı çürütmek zorundasınız. Çünkü ruh olsaydı adaleti sağlamak istiyorsak sadece ruhu hapse atmalıyız. Ama hayır, o "masum atomlar" da "ruh"un suçu yüzünden hapse girecek. Masum atomları hapse atmamamız gerekiyordu, değil mi? Gördüğünüz gibi "ruhun var olduğu kabulü" bu söylediğiniz sorunu çözmedi.

209 görüntülenme
5
  • Raporla
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Kozmoloji meraklısı.

Sorduğunuz soruyu ciddiye almak güç ama olabilecek en sıradışı soruları ciddiye alıp cevaplamak çok keyifli ve geliştirici bir zihin jimnastiğidir bana göre. O nedenle size, gayet mantıklı bir soru sormuşsunuz gibi cevap vereceğim ve gayet mantıksız bir soru sorduğunuzun farkında olmanız durumunu da görmezden geleceğim.

Hukuk, temel olarak, belirli ortaklıklarla bir araya gelmiş ve bir devlet oluşturmuş insanların bir denetleme mekanizmasına ihtiyaç duyması ile ortaya çıkmış bir olgudur.

Bu Reklamı Kapat

Buna göre hukukun konusu toplum, devlet ve bu yapının içerisindeki ilişkilerdir. Bu yapının temeli de bireydir. Yani insandır. İnsan da gerek fiziksel, gerek zihinsel belirli niteliklere sahip bir canlı olarak bir bütün olarak dikkate alınır. İnsanın alt birimlerinin hiç biri, hukukun konusu değildir. Bir insan, bir eli ile cinayet işlerse o el yargılanmaz, o kişi yargılanır. Diğer eli ile cinayete kurban giden kişiyi kurtarsa bile bu yaklaşım değişmez.

Bu nedenle sizin sorunuzdaki, atomlar vs. gibi yapılar insanın alt yapılarıdır. Hukukun onları dikkate alması için bir neden yoktur. Çünkü atomların, moleküllerin, dokuların, organların, uzuvların iradesi yoktur, tercihleri yoktur, kültürleri, psikolojileri, saplantıları, sağlıkları yoktur. Buna göre hukuken bir atom, bir molekül, bir doku, bir organ, biz uzuv masum ya da suçlu olamaz. İnsanın bedenini meydana getiren alt birimlerin fiziksel, kimyasal, biyolojik dinamikleri, o kişinin devlet, hukuk, yargı önündeki konumunu etkilemez. Çünkü bu yapılar, insanın, dahilinde olduğu organizasyonun içindeki konumunu, tercihlerini, sorumluluklarını ve uyumunu dikkate alır. O nedenle sorunuzda sunduğunuz argüman ve bakış tamamen geçersiz.

1
  • Raporla
Cevap
Oguz Han
Oguz Han Sıradan Vatandaş

Mevzu atomlarla ilgili olsaydı hapisanelerde kesilen tırnaklar, saçlar ve anmak istemediğim başka atıklar da tutulurdu. Hatta cesetler evet cesetler zindanlarda tutulurdu.

Ruhu zihin olarak düşünürsek belki mantıklı bir düşünce olabilir. Başka bir yerden yaklaşalım, geçmişimizdeki kendimiz ile bugünkü kendimiz bir miyiz? On yıl önceki halimizden görüşlerimiz, bilgilerimiz ve hatta atomlarımız ne kadar farklı. Peki dünkü halimizle bir miyiz? Düne gitsek veya dünkü kendimizi bugüne getirsek karşımıza oturtsak onun ismi ne olurdu? O kendimiz mi olurdu yoksa kendimizin eksik bir kopyası mı? Ya da biz mi onun kopyası olurduk? Geçmişteki halin sen misin? Ya gelecekteki sen mi olacaksın? Suçu bugün sen işledin peki cezasını çekecek olan kim? Senin kopyan, yansıman vs mi acaba? Suçu işleyip kendini klonlayıp klonunu hapse artırmanın, gelecekteki halini hapse artırmaktan farkı ne?

Bu Reklamı Kapat

Atalarımızın da dediği gibi "fazla düşünme bunları evlat kafayı yersin" :D Yok böyle değil, hukuk bir çok şeyi gözetmek zorunda. Belki de bazı şeyleri varmış gibi kabul ediyordur. Ruh belki bunlardan birisi belki özgür irade bunlardan birisi... Bir çok şeyi cok da eşelemeden kabul ediyoruz.

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et