Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Ruhu kabul etmezsek modern hukuk sistemini reddetmek mi gerekir?

Ruhu kabul etmiyorsanız uzun süre hapis cezası veren modern tüm hukuk sistemlerini reddetmeniz gerekir. Şöyle ki; Bilimsel olarak biliyoruz ki insan vücudundaki atomlar bir süre sonra atılarak yerine gıdalarla alınan yeni atomlar konulur. Böylece insan vücudundaki atomlar sürekli değişir. Şimdi bir katil düşünün. Bu suçu işleyen atomlar bir süre sonra vücuttan atılır. Yerine gıdalarla bu suçtan haberi bile olmayan yeni atomlar gelir ve bu masum atomlar hapis yatarlar.
369 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin
902K UP
Skeptik

Ben bu cevapta doğrudan bu argümanın hatasını göstermek yerine adaleti sağlamak adına ruhu kabul ederseniz ne olur onu göstereceğim. Bunun için reductio ad absurdum yöntemini kullanacağım. Bu argümanı doğru kabul edersek adaleti sağlamak için kendi argümanınızı çürütmek zorundasınız. Çünkü ruh olsaydı adaleti sağlamak istiyorsak sadece ruhu hapse atmalıyız. Ama hayır, o "masum atomlar" da "ruh"un suçu yüzünden hapse girecek. Masum atomları hapse atmamamız gerekiyordu, değil mi? Gördüğünüz gibi "ruhun var olduğu kabulü" bu söylediğiniz sorunu çözmedi.

213 görüntülenme
5
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Sorduğunuz soruyu ciddiye almak güç ama olabilecek en sıradışı soruları ciddiye alıp cevaplamak çok keyifli ve geliştirici bir zihin jimnastiğidir bana göre. O nedenle size, gayet mantıklı bir soru sormuşsunuz gibi cevap vereceğim ve gayet mantıksız bir soru sorduğunuzun farkında olmanız durumunu da görmezden geleceğim.

Hukuk, temel olarak, belirli ortaklıklarla bir araya gelmiş ve bir devlet oluşturmuş insanların bir denetleme mekanizmasına ihtiyaç duyması ile ortaya çıkmış bir olgudur.

Tüm Reklamları Kapat

Buna göre hukukun konusu toplum, devlet ve bu yapının içerisindeki ilişkilerdir. Bu yapının temeli de bireydir. Yani insandır. İnsan da gerek fiziksel, gerek zihinsel belirli niteliklere sahip bir canlı olarak bir bütün olarak dikkate alınır. İnsanın alt birimlerinin hiç biri, hukukun konusu değildir. Bir insan, bir eli ile cinayet işlerse o el yargılanmaz, o kişi yargılanır. Diğer eli ile cinayete kurban giden kişiyi kurtarsa bile bu yaklaşım değişmez.

Bu nedenle sizin sorunuzdaki, atomlar vs. gibi yapılar insanın alt yapılarıdır. Hukukun onları dikkate alması için bir neden yoktur. Çünkü atomların, moleküllerin, dokuların, organların, uzuvların iradesi yoktur, tercihleri yoktur, kültürleri, psikolojileri, saplantıları, sağlıkları yoktur. Buna göre hukuken bir atom, bir molekül, bir doku, bir organ, biz uzuv masum ya da suçlu olamaz. İnsanın bedenini meydana getiren alt birimlerin fiziksel, kimyasal, biyolojik dinamikleri, o kişinin devlet, hukuk, yargı önündeki konumunu etkilemez. Çünkü bu yapılar, insanın, dahilinde olduğu organizasyonun içindeki konumunu, tercihlerini, sorumluluklarını ve uyumunu dikkate alır. O nedenle sorunuzda sunduğunuz argüman ve bakış tamamen geçersiz.

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Oguz Han
Oguz Han
11K UP
Sıradan Vatandaş

Mevzu atomlarla ilgili olsaydı hapisanelerde kesilen tırnaklar, saçlar ve anmak istemediğim başka atıklar da tutulurdu. Hatta cesetler evet cesetler zindanlarda tutulurdu.

Ruhu zihin olarak düşünürsek belki mantıklı bir düşünce olabilir. Başka bir yerden yaklaşalım, geçmişimizdeki kendimiz ile bugünkü kendimiz bir miyiz? On yıl önceki halimizden görüşlerimiz, bilgilerimiz ve hatta atomlarımız ne kadar farklı. Peki dünkü halimizle bir miyiz? Düne gitsek veya dünkü kendimizi bugüne getirsek karşımıza oturtsak onun ismi ne olurdu? O kendimiz mi olurdu yoksa kendimizin eksik bir kopyası mı? Ya da biz mi onun kopyası olurduk? Geçmişteki halin sen misin? Ya gelecekteki sen mi olacaksın? Suçu bugün sen işledin peki cezasını çekecek olan kim? Senin kopyan, yansıman vs mi acaba? Suçu işleyip kendini klonlayıp klonunu hapse artırmanın, gelecekteki halini hapse artırmaktan farkı ne?

Tüm Reklamları Kapat

Atalarımızın da dediği gibi "fazla düşünme bunları evlat kafayı yersin" :D Yok böyle değil, hukuk bir çok şeyi gözetmek zorunda. Belki de bazı şeyleri varmış gibi kabul ediyordur. Ruh belki bunlardan birisi belki özgür irade bunlardan birisi... Bir çok şeyi cok da eşelemeden kabul ediyoruz.

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Gözyaşı Ne İşe Yarar?
Gözyaşı Ne İşe Yarar?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close