Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Resimdeki fener balığının (oltacı balığı) alt çenesinin altında bulunan ayak formundaki uzantılar nedir?

Resimde görülen fener balığının(oltacı balığı) evrimsel süreçte çene-kafa altında ayak gibi deniz dibinde hareket etmesine yardımcı bir uzuv oluşmuş olabilir mi? Bir önceki sorumda bir arkadaşımız bu uzantıların ona kenetlenmiş erkeği diye cevaplamıştı ancak paylaştığım fotoğrafta bu çıkıntılar bir organ yada uzuv gibi duruyor,bu tam olarak nedir?

Resimdeki fener balığının (oltacı balığı) alt çenesinin altında bulunan ayak formundaki uzantılar nedir?
2
244 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Sorun oldukça ilgi çekici . Beni eğlenceli bir serüvene sürükledi. Fener balıklarının kocalarını vücudunda taşımaları oldukça muhteşem bir şeydir ama bu uzantılar seninde tahmin ettiğin üzere bir tür yüzgeç ( el demeye gönlüm elvermedi😂) fener balıkaları birer kamuflaj ustası Avlanmak için kumlara gömülüp kayaların arasındaki boşluklara doldururlar bu yüzgeçleri ise kayalara tutunmak ilerlemek yerden yükselmek için kullanıyorlar.

Fener balığı
Fener balığı
daily mail
Fener balığı
Fener balığı
Yandex
Fener balığı
Fener balığı
Yandex
Fener balıkları
Fener balıkları
Yandex
314 görüntülenme
2
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Daily Mail Reporter. 'Four-Legged' Fish Goes For A Walk Along Ocean Floor In Stunning Photos Taken On Deep Sea Dive. (26 Ağustos 2010). Alındığı Tarih: 28 Mart 2021. Alındığı Yer: https://www.dailymail.co.uk | Arşiv Bağlantısı
Orijinal Soru: Fener balığının çenesinin altındaki ayakların evrimle nasıl bir ilgisi vardır?

merhabalar Selimoğlu_Sc

aslında onlar ayak değil, daha iğrenç bir şey= kocası!

fener balıkları(Deep-Sea Anglerfish) büyük kocaman olanları dişidir. erkekler dişilerine oranla boyut olarak 50'de biri kadardır. yani bir cinsiyet aşırı büyük ve güçlü rahat avlanırken, diğer cinsiyet olan erkekler zavallılardır desek yanlış olmaz.

bir erkek fener balığı dişiyi gördüğü anda onun çene altı gibi yerlerine yapışır. öyle bir yapışır ki bir daha hayatı boyunca ayrılamaz, kan dolaşım sistemleri birleşir, bütün organlarını(gözleri ve testisleri hariç) hepsi körelir, tamamen dişi balığa bağımlı halde yaşarlar. tek görevleri vakti gelince dişi balık ona hormonal bir sıvı yollar ve sperm üretmesini sağlar, sperm üreten erkek balık yumurtaları döller. döllenmiş yumurtalar dışarı atılır, erkek balık ise hayatının sonuna kadar bilinçsiz bir parazit şeklinde dişide yaşar.

güzel bir video atıyorum orada güzel bir şekilde kenetlenme görünüyor= https://www.youtube.com/watch?v=XhsyZnVx2rQ

178 görüntülenme
1
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et