Puan Ver
0
Puan Ver

Renk körü bireyler genetik mühendisi olursa sıkıntı yaşarlar mı?

Mesleklerini yaparken diğer meslektaşlarından dezavantajlı duruma düşerler mi?

1
1 Cevap

Açıkçası tamamen şahsi yorumumu koyacağım. Mikroskopik ve tanı koyma amaçlı kısımlarda zorlanabilirler.Çünkü histolojik çalışmalarda kullanılan boyalar ve preparat görüntüleri ince detaylıdır ve farklı tonda renkleri getirir. Renk körlüğü tipine göre bunu ayırt etmeleri zorlaşabilir. Makroskopik çalışmalarda ciddi bir sorun olacağını düşünmüyorum. Bu konuda tedirginlik yaşıyorlarsa teorik kısma ağırlık verebilirler. Birçok insan renk körlüğü ile hayatlarını sürdürür. Burada zaten temel sorun tonaj ya da geçiş olmaz. Sağlıklı bireyler o renge kırmızı derler fakat patolojik bireyin gördüğü renk sağlıklıya göre yeşilken o yine kırmızı diyebilir. Yani isimlendirme aşaması sadece sorun yaratabilir. Bunun önüne geçmek için de fizyolojik ve patolojik skalaları beraber kullanabilirler.

0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrimin ışığı olmaksızın biyoloji bir veriler yığınıdır. Bunların bazıları ilginç veya merak uyandırıcı olabilir; ancak hiçbir bütüncül anlamı yoktur.”
Theodosius Dobzhansky
Geri Bildirim Gönder