Sorulara Dön
1
Biyoloji & Genetik

Refleks ve insan zekası arasında bağlantı var mıdır?

Bazı insanlar refleksin , doğduktan sonra kazanılan refleksler olmaksızın , doğrudan zeka ile bağlantılı olduğunu düşünüyor bu ne kadar doğrudur?

3
107 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Tepki zamanının beynin işlem hızının nörofizyolojik bir belirtisi olmasından ötürü zeka ile bağlantılı olduğunu ilk kez Galton (1883) öne sürmüştür. Galton'dan beri bilişsel psikoloji alanında bu konu üzerinde yapılan araştırmalarda bu hipotezin bazı önemli varsayımlarının ampirik veriler tarafından desteklendiği IQ ve tepki zamanı arasındaki sağlam korelasyonlar tarafından ortaya konulmuştur. Bunun üstüne tepki zamanının zeka ile çok yakından ilişkili olduğu, zekayı daha doğrudan ölçen (g faktörü korelasyonu daha yüksek olan) alt-testlerin tepki zamanı ile daha sağlam bir korelasyon göstermesi açısından bellidir. Basit bir tepki zamanı testi bile IQ seviyesi ile yakından ilişkilidir. Buna ek olarak Raven's Progressive Matrices testinde tepki zamanı ile IQ seviyesinin aynı derecede kalıtsal olduğu saptanmıştır. Bu konuda daha detaylı bir inceleme için bilişsel psikolog Arthur Jensen'in kaynakçada belirttiğim çalışmasından yararlanmanızı tavsiye ederim.

133 görüntülenme
3
Teşekkür (4)
Paylaş
3

Kaynaklar

  • Arthur R. Jensen. (2021). Clocking The Mind.

Bu konuda yapılan bir araştırma deneklere arkafonda siyah beyaz çizgiler geçen bazı görseller gösterilmiş. Arkadaki siyah beyaz çizgilerden dikkati dağılmayan derneklerinin çoğunun IQ testlerinin sonucunun da yüksek olduğu görülmüş. Algısal reflekslerle zeka arasında %60 korelasyon olduğunu iddia ediyorlar.

Burada algısal reflekslerin bedensel reflekslerden farklı olduğunu ve beynin farklı yerlerinin uyarıldığını da belirtmek lazım.

3
Teşekkür (4)
Paylaş
3

Kaynaklar

  • M.C. Melnick. Uyaranları Ayırd Etme Ve Zeka Arasındaki Bağlantı. (23 Mayıs 2013). Alındığı Tarih: 27 Şubat 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Ünlü futbolcu ve frikik ustası Cristiano Ronaldo üzerinde yapılan bir takım testleri gösteren videoyu izlemenizi tavsiye ederim. Testlerin ne kadar bilimsel olduğuna emin olamasam da konuyla olan ilgisi nedeniyle paylaşmayı uygun gördüm .

https://www.youtube.com/watch?v=psKo3Zidt5w

2
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Onur Yeşilyurt. Cristiano Ronaldo, Olağanüstü Süper Güç Testi. (17 Haziran 2012). Alındığı Tarih: 28 Şubat 2021. Alındığı Yer: Youtube | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın