Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Radyometre nasıl çalışır?

Işık nasıl kütlesi olan bir cismi hareket ettirebilir (içindeki yapraklar ışığı görünce dönüyor)?
1,149 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Batuhan Nayman
Batuhan Nayman
2,902 UP
Araştırmacı

Kısaca, radyometrenin kanatlarının bir yüzü siyah ve bir yüzü beyaz olması bu hareketi sağlamakta. Siyah kısımlar bahsi geçen ışık ışınlarını beyaz kısımlardan daha çok soğurduğundan siyah olan yüzeyler daha fazla ısınmakta. Fanus içerisinde halihazırda olan hava molekülleri de siyah yüzeye temas ettiğinde ısınmakta ısınan moleküller ise kinetik enerjiyi açığa çıkartmakta.[1]

Kaynaklar

  1. P. Jankowiak. Mems Radiometer. (10 Şubat 2006). Alındığı Tarih: 20 Eylül 2022. Alındığı Yer: patents.google.com | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Kaan Dalgıç
Kaan Dalgıç
2,217 UP
Fizikle ilgilenen bir genç

Öncelikle bu soruya 2 şekilde cevap vereceğim çünkü sanırsam fotonun momentumunun nasıl olduğunu da sormuşsunuz onu da cevaplayacağım

İlk olarak Radyometre nasıl çalışır onu anlatayım :

Tüm Reklamları Kapat

Beyaz renkler ışığı yansıtırken siyah renkler soğurur. Bu da siyah rengin daha fazla ısınmasına sebep olur. Fanusun içindeki gaz molekülleri siyah yüzeye çarptığında ısıyı emer ve yüzeye çarparken ki hızından daha hızlıdır (çünkü ısıyı enerjisini emmiştir). Aksine beyaz renkten seken gaz molekülleri bunu çok daha az bir enerji ile yapar. Bu da siyah taraftan itiliyormuş gibi bir görüntü yapar.(Umarım cevabım yeterli olmuştur)

İkinci olarak Radyometrenin çalışma mantığının fotonun kütleli cisimleri itmesiyle ilgisi yok ama ben yine de şu soruya cevap vermek isterim "Foton nasıl kütleli bir cismi itebilir?" :

Tüm Reklamları Kapat

Einstein'ın Kütle-Enerji denklemi şudur :

E = mc2

Aslında bu sadeleşmiş formudur. Sadeleşmemiş hali ise şudur :

E = p c + mc2 (p = momentum, c = ışık hızı)

Burada Foton(yani ışık) kütlesizdir bundan dolayı denklemin sağ tarafını siliyoruz. Kalan denklem şudur

E = p c

Şimdi kalan tek şey değerleri yerlerine yerleştirmek :

h f = p c (h = Planck sabiti , f = Frekanstır ve bu da ışık hızı/dalga boyu , h f = Fotonun enerjisidir)

Tüm Reklamları Kapat

h c / dalga boyu = p c

İki tarafta da c var sadeleştirelim :

h/dalga boyu = p

İşte fotonun nasıl momentumu olduğunu açıkladık(Umarım yeterli olmuştur).[1][2]

Kaynaklar

  1. KhanAcademyTurkce. Fotonun Momentumu. (28 Mart 2017). Alındığı Tarih: 20 Eylül 2022. Alındığı Yer: Youtube | Arşiv Bağlantısı
  2. nedeninedir. Radyometre Nasıl Çalışır. (22 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 20 Eylül 2022. Alındığı Yer: nedeninedir | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
İçtiğiniz Çay/Kahve Size Zarar Veriyor Olabilir mi?
İçtiğiniz Çay/Kahve Size Zarar Veriyor Olabilir mi?
Kötü Olduğunu Bildiğiniz Şeyleri Yapmaya Neden Devam Ediyorsunuz?
Kötü Olduğunu Bildiğiniz Şeyleri Yapmaya Neden Devam Ediyorsunuz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close