Puan Ver
0
Puan Ver

Radyasyon nasıl bir 'enerji türü' dür?

1
Parabî Parabî 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Radyasyon, enerjinin yayılması ve bir yerden bir yere elektromanyetik dalgalar diğer bir deyişle fotonlar olarak iletilmesidir. Çok bilimsel olmayan tanımıyla ışık enerjisi diyebiliriz. 

Elektromanyetik spektrumun tamamı, yani radyo dalgaları, mikrodalgalar, kızıl ötesi, görünür ışık, mor ötesi, x ışınları, gama ışınları radyasyondur. 

Buna karşılık halk arasında çoğunlukla x-ışınlarına bazen de gama ışınlarına radyasyon denmektedir.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, yaşamı kısmen de olsa açıklayabilmektedir. Sonuçta gerçeklere, deneyime ve deneye dayanır.”
Rosalind Franklin
Geri Bildirim Gönder