Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

"sıfır" ın doğada karşılığı var mıdır?

Doğada herhangi bir şey için sıfır tanımı yapabilir miyiz? Yani tamamen boş olduğu düşünülen uzayda bile aslında madde miktarı sıfır değildir, ya da şuan cebimde hiç elma yok ama elmayı parçacık düzeyinde düşünürsek aslında cebimde elmayı oluşturan atom altı parçacıklardan vardır mutlaka.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

İnsanın doğa ile olan etkileşiminde, tanıma ve tanımlamanın yöntemi olarak gruplama, benzetme, ilişki kurma, kısaca nitelemenin her türlü yolunu disipline göre kullanıyoruz. Doğaya anlam yüklüyoruz. Doğada iyi kötü, güzel çirkin, doğru yanlış kavramları gerçekten var mı?

Doğada iyi kötü, güzel çirkin, doğru yanlış kavramları gerçekten var mı?

Üzerinde düşünmemiz gerek.

Doğada, gereklilik prensibiyle olan ve işleyen şeylere anlam yükleyerek ilişki kurarak vs vs anlamaya çalışıyoruz. Çünkü bizim ve bütün canlıların sahip olduğu bir UMWELT var. Algı kapasitemiz sınırlı. Ve evreni olduğu gibi değil, bu algı sınırlılığının izin verdiği haliyle deneyimliyoruz. Her konuda bu tarz tanımlamalara ihtiyacımız var ve olacak.

Sorudaki SIFIR konusu da bu açıdan ele alınan belirlenmiş bir ŞEY in olmama halinin anlam yüklenmesiyle elde edilen yapay bir tanımlama biçimi. Oysa gereklilik prensibine göre sadece ele alınan şey değil, onunla birlikte olmayan herşeyin tamamı da yoktur orada. Bu nedenle bir şeyin olmadığını ayrıca ifade etmek anlamsızdır aslında. İnsan olarak olasılıkları azaltmak zorundayız, belirlemek netleştirmek zorundayız ki, anlayalım. Çoklu işlem kapasitemiz yeterli olmadığı için, genelde tekil olay kişi olgu vs yi ele alabiliriz. Bu nedenle de her türlü tanımlama yöntemine muhtacız.

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bazen, kimsenin hakkında hiçbir şey düşünmediği insanlar, kimsenin hakkında hiçbir şey düşünmediği şeyleri yapabilen kişilerdir.”
Andrew Hodges
Geri Bildirim Gönder