Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Murat Boyraz
Murat Boyraz
2,232 UP
Üye
1

"Sıfır" ın doğada karşılığı var mıdır ?

Doğada herhangi bir şey için sıfır tanımı yapabilir miyiz? Yani tamamen boş olduğu düşünülen uzayda bile aslında madde miktarı sıfır değildir, ya da şuan cebimde hiç elma yok ama elmayı parçacık düzeyinde düşünürsek aslında cebimde elmayı oluşturan atom altı parçacıklardan vardır mutlaka.
392 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
254K UP
Krononot⁸

İnsanın doğa ile olan etkileşiminde, tanıma ve tanımlamanın yöntemi olarak gruplama, benzetme, ilişki kurma, kısaca nitelemenin her türlü yolunu disipline göre kullanıyoruz. Doğaya anlam yüklüyoruz. Doğada iyi kötü, güzel çirkin, doğru yanlış kavramları gerçekten var mı?

Doğada iyi kötü, güzel çirkin, doğru yanlış kavramları gerçekten var mı?

Üzerinde düşünmemiz gerek.

Tüm Reklamları Kapat

Doğada, gereklilik prensibiyle olan ve işleyen şeylere anlam yükleyerek ilişki kurarak vs vs anlamaya çalışıyoruz. Çünkü bizim ve bütün canlıların sahip olduğu bir UMWELT var. Algı kapasitemiz sınırlı. Ve evreni olduğu gibi değil, bu algı sınırlılığının izin verdiği haliyle deneyimliyoruz. Her konuda bu tarz tanımlamalara ihtiyacımız var ve olacak.

Sorudaki SIFIR konusu da bu açıdan ele alınan belirlenmiş bir ŞEY in olmama halinin anlam yüklenmesiyle elde edilen yapay bir tanımlama biçimi. Oysa gereklilik prensibine göre sadece ele alınan şey değil, onunla birlikte olmayan herşeyin tamamı da yoktur orada. Bu nedenle bir şeyin olmadığını ayrıca ifade etmek anlamsızdır aslında. İnsan olarak olasılıkları azaltmak zorundayız, belirlemek netleştirmek zorundayız ki, anlayalım. Çoklu işlem kapasitemiz yeterli olmadığı için, genelde tekil olay kişi olgu vs yi ele alabiliriz. Bu nedenle de her türlü tanımlama yöntemine muhtacız.

168 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Kaynak. (7 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 7 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close