Puan Ver
1
Puan Ver

"newtondaki determinist yaklaşım, einstein ile daha da kuvvetlenmiştir" denmesinin sebebi nedir, genel izafiyet, determinizmi güçlendirmiş midir?

Genel izafiyet diye sordum, yerçekimi ile alakalıdır herhalde diye, ancak belki de özel izafiyetle ilgilidir ya da her ikisiyle de, bilemiyorum.

1
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Determinizm; evrende bir düzen olduğunu ve bu düzen çözüldüğünde nedenlerin ve sonuçların açıklanıp daha sonra gelişecek olayların bilgisini elde edebileceğimizi iddia eden felsefi bir terimdir. Yani bir olayın başlangıç koşullarını tüm çevresiyle bilirsek o olayın nasıl gelişeceği ve nasıl biteceği hakkında %100 lük bir sonuca erişebileceğimizi iddia eder. Bu görüş kuantum fiziğinin keşfedilmesi sonucu çürütülmüştür. Fakat newton fiziğinde geçerliliği bulunmaktadır. Örneğin bir oku havaya fırlattığımızda o okun fırlatılma koşulları hakkındaki tüm bilgilere sahip olursak o okun kaç derecelik açıyla nereye düşeceğini kesin olarak hesaplayabiliriz. Einstein'ın genel izafiyet kuramıda genel çerçevesiyle newton fiziğinin daha gelişmiş bir versiyonudur. İzafiyet Newton'ın kuramlarında açıklayamadığı olayları açıklığa kavuşturur ve newton'ın açıkladığı olguları farklı bir bakış açısıyla değerlendirir. Newton fiziği ve genel göreliliği bir denklemin farklı iki çözüm yolu olarak düşünebiliriz. Bir okun hareketini genel görelilik ile de açıklayabiliriz fakat elde edeceğimiz sonuç aynı olurken sonuca daha karmaşık bir yoldan ulaşırız. Bu yönüyle genel görelilik temel manasıyla newton fiziğindeki determinst yaklaşıma sahiptir.

Teşekkür Et (1)
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, tıpkı Aşil'in mızrağı gibi, kendisinin açtığı yaraları iyileştirebilir de...”
Andrew Lang
Geri Bildirim Gönder