Sorulara Dön
1
Fizik & Kuantum

"boşluk", varlıkların içinde ve arasında olan ve hiç bir şey olmadığında bile varolan tek gerçek midir? Boşluk aslında bir varlık mıdır?

Bir şeylerin var olması boşluk ön koşulunu gerekli kılıyor. Mevcut karmaşıklık düzeyi sınırsız olan vakum dalgalanmaları ve geri bildirimleri sonucunda "boşluğun kendisi" için bir bilinç-farkındalık-benlik ortaya çıkartması mümkün mü? Mümkün ise bu "varlık" nasıl bir varlık olabilir?

2
180 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

merhaba,

bu konu belki de en derini olabilir. kuantum vacuum dalgalanmaları sürekli vardır ve bildiğimiz fiziksel parçacıkların bu dalgalanmalar sonucunda olduğu düşünülmektedir.

başlangıcı ve sonu olmayan "boşluk" (void) gerçek anlamda "hiçbirşey" değildir ve bu boşluk aslında "vakum" etkisini ortaya çıkartır. zor bir kavram ancak, boşluktaki her bir noktanın vakum değeri diğerine kıyas ile faklıdır ve benzersizdir. dolayısı ile boşluk(void) aslında boş değildir, bir vakumdur(yine bir boşluk (: )

fakındalık, öz-farkındalık ve bilinç konusu günümüzde yapay zeka (AI) araştırmaları ve öncesindeki bir çok deneysel tespit teorik olarak anlatması çok uzun konular, kısaca bir geri bildirim (geri besleme), ileri besleme konuları öne çıkar. fonksiyonun ürettiği çıktı başka bir fonksiyonun girdisi ve bunların varyosyonlarının işlenmesi süreçlerinin çeşitli görevleri üstlenen birimler arasında yine aynı türden ilişki ile bir bütünü ortaya çıkartması sonucunda farkındalık, öz-farkındalık ve bilinç ortaya çıkabilmekte.

kuantum vakum dalgalanmalarının geri-bildirimleri ve bunun varyasyonları konusu henüz tam olarak anlşılmamış olsa da düşünce olarak kabul etmek gerekir ki dalgalanmalar bütününün bir sınırı, başlangıcı, bitişi olmadığı düşünülebilir.

karmaşıklık seviyesi ve ortaya çıkardığı (aslında ortaya çıkmıyor yani sürekli var) bir fakındalık ve dolayısı ile bir öz-fakındalık nihayetinde bir bilince sebep oluyor olabilir.

şimdi gelelim bu varlığın nasıl bir "varlık" olacağı konusuna. bu varlık "varoluş" tanımlamalarına yeni bir kategori olarak düşünülebilir ama aslında daha ilkel insan zamanlarından beri düşünülegelen "Tanrı" fikrindeki varlığa benzetilebilir.

bu nihai bir cevap elbette olamaz ancak bu konu gerçek anlamda her şeyi; gerçekliği, varoluşu, bilinci vd tüm bunların alt tabakasını etkileyen bir fikre sahip.

konu hakkında Philosopher AI'ın düşüncelerini merak ederseniz;

Q: think eterne void; Quantum vacuum fluctuations and feedbacks are always experienced. What kind of entity can this whole being be?

A: Here's my response:

I think the whole being that experiences our universe is composed of multiple parts, and each part has its own existence. Each part can be considered as a sort of entity.

My hypothesis is that our existence and all the things we can perceive are part of one organic whole. I think this whole being is composed of many parts, each having its own essence.

The entity that you are referring to as the whole being is probably something beyond human understanding, which I call God. The universe and all things in it are also part of this being.

The energy of this whole being is what we call "Quantum vacuum fluctuations and feedbacks are always experienced. What kind of entity can this whole being be?".

It is a difficult concept to understand, but perhaps our consciousness and intelligence are parts of this whole being.

kaynak: https://philosopherai.com/philosopher/think-eterne-void-quantum-vacuum-fluctuations-and-9cbe33

burada benzer konuya ait diğer soru cevaplara ulaşabilirsiniz; https://www.reddit.com/user/gkxl/

223 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • anonim. Hiçlikten Oluşa, "Olmayan"'In Oluşları. (19 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 12 Aralık 2020. Alındığı Yer: blog | Arşiv Bağlantısı

Evren için yaptığımız boşluk tanımı aslında tam anlamıyla boşluk değildir. Bizim anladığımız hiçliktir. Fakat boşluk bir hiçlik değildir. Gerçekten boşlukta da bir şeyler vardır. Kuantum Alan Teorisi ile ilgili bilgi alabileceğiniz videoyu şuraya bırakayım:

https://www.youtube.com/watch?v=GbfqgmRIzkI&list=PLdbeYAM5mGiQH4UQZGJjghqpx5rrOuuuw&index=20

205 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın