Sorulara Dön
0
Yazılarımıza Yönelik Sorular

"ayıp" kavramı nasıl ortaya çıktı?

Yani insanlar neden müstehcen yerlerini kapatma ihitiyacı duydu , bu tür giyinme alışkanlıkları ilk nasıl ortaya çıktı.

1
Anonim 0
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bunun hakkında kesin bir şey söylemek zor, çünkü davranışlar arkalarında herhangi bir kalıcı iz bırakmıyor. Bu da tarihteki gelişimlerini takip etmeyi zorlaştırıyor. Ancak tahminlerde bulunmak mümkün.

Öncelikle ayıp kavramının etik ile ilişkili olduğunu ve evrensel etik diye bir şey olmadığını bilmek lazım. Kısaca belli şartlar altında yaşayan değişik gruplar arasında en temel ahlaki kavramlar arasında bile fark olabilir. Bu tamamen yaşam koşulları ile ilişkili bir durumdur. Koşullar iyileştikçe hak ve özgürlükler artar, zorlaştıkça azalır.

İkincisi ise ayıp yerleri örtme ihtiyacı tamamen etik ile ilişkili de olmayabilir, iklim koşullarının etkisini göz ardı etmek doğru olmaz. Yani "Soğuk" giyinmemize sebep olmuş asıl etken olabilir, ayıp kavramı ondan sonra gelişmiş olabilir.

Ama gene de iklimi göz ardı edersek, vücudun belli bölgelerinin örtülmesi durumu zorlu zamanlarda eş bulamayan erkeklerin dişiler üzerinde yarattığı baskıdan dolayı oluşmuş olabilir. Zorlu şartlar altında yaşayan bireyler sırf cinsellik değil her konuda risk almaya daha eğimli olur. Suç işleme baskısı altında olan biri için ise kışkırtıcı unsurlar tetikleyici olabilir. Bu durumda bu kışkırtıcı unsurları göz önünden kaldırmak mantıklı olur. Örneğin gelir düzeyi düşük bir çevrede üzerinde göstere göstere yüklü para taşımak mantıklı olmaz. Burada "parayı taşıyanın ne suçu var" denebilir, ancak bu tartışma kısa dönemde o suçun gerçekleşme ihtimalini azaltmayacağı gibi suç bir kere işlendikten sonra kaybı geri de getirmez. O yüzden aynı şekilde örtünme kavramı da durum kötüleştikçe pratik bir önlem olarak öne çıkmış olmalı.

Önceden de dediğim gibi bunların birer tahmin olduğunu unutmamak lazım, burada dinler gibi sosyolojik etkenleri kanıt yokluğundan işin içine hiç katmadık. Olay çok farklı bir şekilde gelişmiş de olabilir.

2
Teşekkür (2)
Paylaş
2
Cevap Ver
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın