Puan Ver
0
Puan Ver

Psikopat ile sosyopat aynı şey midir?

Bugün okuduğum yazınızda çok kesin bir üslupla aynı şeydir demişsiniz. Oysa ikisi birbirinden farklı tanımlara sahip diye biliyorum ben.

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Merhabalar efendim. Birinci olarak psikoloji çok yeni ve gelişen bir daldır. Bundan dolayı bazı terimler bile hala tartışılmaktadır. Bunu bu ilmin toyluğuna veriniz lütfen :) Soruna gelirsek bildiğim ve araştırdığım kadarıyla en önemli fark psikopatlık doğuştan gelirken sosyopatlık ise sonradan yaşanan tramva vb. olaylar sonucu veya öğrenerek oluşması.Bunların yanında sosyopatlar psikopatlara göre daha stabil bir ruh haline sahiptir ve çoğunlukla dürtüsel hareketlerde bulunur. Psikopatlar ise daha planlı harekete eğilimlilerdir.Sosyopatlar, kendi gerçek kimliklerinin dışına çıkıp, olduklarından farklı bir görüntü vermekte pek başarılıdırlar. Pek çok insan yaşamı boyunca bir-iki sosyopat ile karşılaşmış ama bunun farkına varmamış olabilir.  Ama çok büyük benzerlikler de yok değil. Mesela sosyopatlık ve psikopatlığın en temel benzerliği, iki kişisel bozukluğun da empati ve suçluluk duygusundan yoksun, genellikle çevresindeki insanların üzerinde güç sahibi olmaya çalışma, yaptığı herhangi bir davranıştan pişman olmama, davranışlarının sorumluluğunu üstlenmeme duygularını içeriyor.  Ayırması güç iki kavram olduğu konusunda hemfikiriz sanırım. Umarım yanıtlamışımdır. İyi günler...

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrim, hayatlarımızdan anlamı çalmaz; tam tersine gezegenimizi kaplayan güzelliklere ve zafer dolu yaşama duyduğumuz hayranlığı arttırır.”
Kenneth R. Miller
Geri Bildirim Gönder