Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Psikolojiyi bir bilim yapan nedir?

Neden psikolojiyi bir bilim olarak kabul ederiz?

1
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Bir sosyal bilimci olarak şunu söyleyebilirim; Bir bilim dalını gerçek anlamda bilim dalı yapan en önemli unsur metodolojiye sahip olmasıdır. Psikoloji, sosyoloji gibi bilim dalları oldukça gençlerdir fakat bir çalışma prensipleri, yaklaşımları (alan içi farklılaşma olabilir) vardır. Psikolojiye ait bir sorunun ele alınacağı yöntem ve yaklaşımların belirginleşmiş olması onun diğer yakın bilim dalları ile arasındaki flu sınırı belirgin yaparak müstakil bir bilim alanı haline gelmesini sağlamıştır.

Teşekkür (2)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ay'daki engin yalnızlık hissi hayranlık uyandırıcıdır ve burada, Dünya'da sahip olduklarınızın değerini fark etmenizi sağlar.”
Jim Lovell
Geri Bildirim Gönder