Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
E Oo
Üye
6

Psikolojimizi olumsuz yönden etkileyen bazı anılar neden sürekli aklımıza gelir ve gerçekten o anının kötü olduğunu düşünürüz?

Beyin ''gereksiz'' gördüğü bilgileri siliyorsa bu neden psikolojimizi olumsuz yönden etkileyen anılarımız olmuyor ve bu kötü anı, onunla bağlantılı olmadığı yerlerde aklımıza geliyor?Son olarak bir şey aklıma geliyor ise, o anıyı hatırlayabiliyorsam bu hangi olayların sonucunda oluyor? daha doğrusu aklım ne oluyor, ben ne oluyorum
12,801 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
183K UP
Bilim ve felsefe okuru

Cevabınız bilinçaltınızın çok hassas olması ve kontrolsüz olmasıyla alakalı. Örneğin kaza, deprem, ani şok veya aşırı korku yaşama durumlarında bu olaylar bilinçaltına işler ve bu olayların etkileri uzun ve bazen ömür boyu bile kalabilir. Bir çoğu bu nedenle travmaya neden olabilir. Bu gibi etkiler sizin kontrolünüz dışında gerçekleşir. Yine bilinçaltınızın kontrolsuzlüğü çok daha önemsiz detayların bilinçaltınıza yazılmasına sebep olabilir. Bir çok anı hafızanızdan silinirken önemsiz detaylar kalmış olabilir. Muhtemelen bu gibi durumlarda bilinçaltınız devrededir. Yani sorunuzun cevabı daha çok bilinçaltının kontrolsuzlüğü ile ilgilidir.

Ayrıca insan belleğinin çağrışımlı ve geri çağırmalı işlediğine dair ciddi bulgular var. Bu yüzden beynimiz iki veri, olay veya durum hakkında eşleşme yapabilir. Bir çok insan bilir ki örneğin belirli bir dönemde kullandığınız bir parfüm kokusu o dönemde yaşanan olaylarla veya anılarla zihnimizde eşleşir veya bağlantılandırılır. Bu gibi örnekler beynimizin bu gibi eşlemeleri kurabildığini gösterir. Bu yüzden bir şey başka bir şeyin zihninizde çağrışım yapmasını sağlayarak sizin başka bir olayı hatırlamanızı sağlayabilir. Bu gibi durumlarda sizin olumsuz bir olayı yaşadığınız ana ilişkin bazı unsurlar ile o olay arasında bilinçaltınız bir bağlantı ve ilişki kurmuştur. Bu yüzden de koku gibi bu diğer şeyi algıladığınız anda bilinçaltınız devreye girip diger olayı adeta 'çagırır' veya çağrışım yapar. Bu şekilde olayı hatırlamış olursunuz. Zaten bellek yönetim ve geliştirme egzersizlerinde bilgi eşleştirme veya bir bilgiyi başka bir şeyle zihne kodlama ile önemli konulardandır. Çünkü bilgiyi hatırlama mekanizması zaten 'geri çağırma' denilen bir mekanizmaya dayanmaktadır. Bu konuda kişisel gelişim kitaplarında 'çentikleme" diye ifade edilen yöntem vardır örneğin. Burada de bir nesne ile bilgi veya hatırlama beyne kodlanmaya çalışılır. Özellikle bu gibi yöntemler bilinçaltının kontrolsüz gücünü dolaylı yöntemlerle kontrol etmeye ve böylece ondan yararlanmaya yöneliktir. Örneğin psikolojinizi olumsuz etkileyen bir şeye karşı bir ses veya görsel veya nesne çentiklemesi arasında zihninizde ilişki kurup bunu hatırlayarak zihninizin o olumsuz durumdan biran önce çıkmasını sağlayacak olumlu zihin durumu arasında bir hatırlama ilişkisi kurarak olumsuz durumdan kolaylıkla çıkmanızı sağlayabilirsiniz. Bu konuda zihin dili programlama (NLP) konusunda kitaplar okuyabilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

631 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close