Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mertcan Atakul
Mertcan Atakul
1,449 UP
Üye
1

Proton ve Elektron Birleşimi mümkün mü?

Serbest bir protonu ve serbest bir elektronu merkezleri aynı doğru üzerinde olmak şartıyla bir birine yaklaştırdığımızı hayal edersek. Merkezleri aynı doğrultuda olduğundan dolayı ve elektriksel çekim kuvvetinden dolayı sapma olmadan, elektron yörüngeye oturamadan direkt birbirlerine yapışacaklardır. Bu mümkün müdür?
925 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ali Alcan
Ali Alcan
33K UP
Tıp Fakültesi Öğrencisi

Merhabalar. Sorunuza pozitif yüklü bir cisim ile negatif yüklü bir cismin birbirini çekmesi şeklinde yaklaşacak olursak söylediğiniz olağandır ancak atomla ilgilenmeye başlarsak maalesef beklediğimiz şekilde olmayacaktır. Bunun nedenini kısaca açıklamaya çalışacağım. Heisenberg'in Belirsizlik İlkesi gereği bir elektronun atom içerisinde aynı anda momentumunu ve konumunu eksiksiz şekilde hesaplamamız olanaksızdır. Atomun hacim olarak büyük kısmı yörüngelerden ve çok küçük kısmı çekirdek tarafından oluşur. Bildiğimiz gibi elektronlar çekirdeğe yaklaşırken yörüngelerini küçültürler ve bu yörünge değişimleri sonucunda da enerji kaybederler. Eğer ki bir elektron atomun çekirdeğine yani protonlara yaklaşacak olursa konumunun tespit edilmesi o kadar kolaylaşacaktır bunun sonucunda Heisenberg'in ortaya koyduğu denkleme göre elektronunun hızının da bununla orantılı olarak artması gerekmektedir. Yani enerjisinin artması gerekir. Ancak az önce de belirttiğim gibi elektronlar yörüngelerini küçülttükçe uzaya enerji salınımı yaparlar. Bu durumda da bir çelişki söz konusu olduğundan elektronlar fizik yasalarına uyum sağlayarak atomun çekirdeğine doğru çekilmezler. Evrim Ağacı'nda yayınlanmış yazılardan birini kaynak olarak bırakacağım. O yazıdan konu hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsin.

230 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Elektronlar Neden Çekirdeğe Düşmezler?. (29 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 29 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close