Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Proteinsentezi esnasinda ribozom vd mRNA harekeri hakkında ayrıntılı bilgi?

Protein sentezinde ribozom ve nRNA hareketi nasıl olur?
390 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Çağla A.
Çağla A.
52K UP
Moleküler Biyoloji ve Genetik lisans öğrencisi

Merhaba, öncelikle mRNA'nın translasyon dediğimiz protein sentezine hazır hale gelebilmesi için transkripsiyonundan (yani DNA'daki bilgilerle sentezlenmesinden) sonra geçmesi gereken bazı işlemler vardır. Bunlar kısaca, 5' ucuna modifiye edilmiş bir guanine nükleotidinin takılması (capping) , 3' ucuna polyA tail dediğimiz , yaklaşık 200 kadar adenine nükleotidinin eklenmesi, intronların kesilmesi ve exonların birleştikleri bölgelere exonları birleştirici komplekslerin (exon junction complex) yerleşmesi, kısacası mRNA'nın çekirdekten sitoplazmaya taşınması için uygun hale getirilmesi gerekmektedir.

Ribozomlar iki alt birimden oluşurlar, küçük ve büyük olmak üzere. Küçük alt birim, aminoasitleri taşıyacak olan tRNA'larla mRNA'ların doğru şekilde eşleşmesi için uygun ortamı hazırlarken büyük alt birim peptid bağı oluşumunu katalize eder. mRNA'nın ribozomlara ilk olarak taşınmasında başlangıç faktörleri önemli rol oynarlar, burada da yukarıda bahsettiğimiz olayların önemini görüyoruz, çünkü birçok protein mRNA üzerindeki bu modifiye edilmiş bölgelerle ve ribozomla etkileşerek onların biraraya gelmesini sağlar.

Bu arada ribozomda E- , P- A- dediğimiz (soldan sağa sıralı şekilde), tRNA'nın yerleştiği kısımlar bulunur. İlk tRNA direk olarak küçük alt birimdeki P bölgesine yerleşir. mRNA'ya küçük alt birimin bağlanmasının ardından, başlangıç kodonunu bulmak için ribozom mRNA üzerinde tarama yapmaya başlar. Protein sentezine başlanacak AUG kodonu bulunduktan sonra, büyük alt birim de komplekse dahil olur. 4 adımın tekrar tekrar yapılması ile protein sentezi gerçekleşir, bunlar tRNA bağlanması, peptid bağı oluşması, büyük alt birimin hareketi ve küçük altbirimin ona bağlı mRNA ile hareket etmesi. İkinci aminoasidi taşıyan tRNA gelip A bölgesine yerleşir, mRNA kodonuyla bağ kurar. Büyük alt birim peptid bağı oluşumunu katalize eder. Daha sonra büyük alt birim hareket eder ve bu sayede E- P- A- bölgeleri de birer birim oynamış olur, P bölgesinde bulunan tRNA E'ye, A'daki de P'ye geçerek A bölgesinin yeni tRNA ile etkileşmesi için boş kalması sağlanır. Son olarak küçük alt birim ve mRNA da 3 nükleotidlik hareket ederler. Yeni gelen amino asidi taşıyan tRNA A bölgesine bağlanır ve aynı reaksiyonlar tekrar görülür.

Tüm Reklamları Kapat

Umarım yardımcı olmuştur

162 görüntülenme

Kaynaklar

 1. B.Alberts, A.Johnson, J.Lewis, D.Morgan, M.Raff, K.Roberts, P.Walter, et al. (2015). Molecular Biology Of The Cell (Sixth Edition). Yayınevi: Garland Science, Taylor & Francis Group. sf: 333-362.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Kafana takılan neler var?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close