Sorulara Dön
0
Biyoloji & Genetik

Proteinsentezi esnasinda ribozom vd mrna harekeri hakkında ayrıntılı bilgi?

Protein sentezinde ribozom ve nrna hareketi nasıl olur?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba, öncelikle mRNA'nın translasyon dediğimiz protein sentezine hazır hale gelebilmesi için transkripsiyonundan (yani DNA'daki bilgilerle sentezlenmesinden) sonra geçmesi gereken bazı işlemler vardır. Bunlar kısaca, 5' ucuna modifiye edilmiş bir guanine nükleotidinin takılması (capping) , 3' ucuna polyA tail dediğimiz , yaklaşık 200 kadar adenine nükleotidinin eklenmesi, intronların kesilmesi ve exonların birleştikleri bölgelere exonları birleştirici komplekslerin (exon junction complex) yerleşmesi, kısacası mRNA'nın çekirdekten sitoplazmaya taşınması için uygun hale getirilmesi gerekmektedir.

Ribozomlar iki alt birimden oluşurlar, küçük ve büyük olmak üzere. Küçük alt birim, aminoasitleri taşıyacak olan tRNA'larla mRNA'ların doğru şekilde eşleşmesi için uygun ortamı hazırlarken büyük alt birim peptid bağı oluşumunu katalize eder. mRNA'nın ribozomlara ilk olarak taşınmasında başlangıç faktörleri önemli rol oynarlar, burada da yukarıda bahsettiğimiz olayların önemini görüyoruz, çünkü birçok protein mRNA üzerindeki bu modifiye edilmiş bölgelerle ve ribozomla etkileşerek onların biraraya gelmesini sağlar.

Bu arada ribozomda E- , P- A- dediğimiz (soldan sağa sıralı şekilde), tRNA'nın yerleştiği kısımlar bulunur. İlk tRNA direk olarak küçük alt birimdeki P bölgesine yerleşir. mRNA'ya küçük alt birimin bağlanmasının ardından, başlangıç kodonunu bulmak için ribozom mRNA üzerinde tarama yapmaya başlar. Protein sentezine başlanacak AUG kodonu bulunduktan sonra, büyük alt birim de komplekse dahil olur. 4 adımın tekrar tekrar yapılması ile protein sentezi gerçekleşir, bunlar tRNA bağlanması, peptid bağı oluşması, büyük alt birimin hareketi ve küçük altbirimin ona bağlı mRNA ile hareket etmesi. İkinci aminoasidi taşıyan tRNA gelip A bölgesine yerleşir, mRNA kodonuyla bağ kurar. Büyük alt birim peptid bağı oluşumunu katalize eder. Daha sonra büyük alt birim hareket eder ve bu sayede E- P- A- bölgeleri de birer birim oynamış olur, P bölgesinde bulunan tRNA E'ye, A'daki de P'ye geçerek A bölgesinin yeni tRNA ile etkileşmesi için boş kalması sağlanır. Son olarak küçük alt birim ve mRNA da 3 nükleotidlik hareket ederler. Yeni gelen amino asidi taşıyan tRNA A bölgesine bağlanır ve aynı reaksiyonlar tekrar görülür.

Umarım yardımcı olmuştur

123 görüntülenme
2
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  • B.Alberts, A.Johnson, J.Lewis, D.Morgan, M.Raff, K.Roberts, P.Walter, et al. (2015). Molecular Biology Of The Cell (Sixth Edition). Yayınevi: Garland Science, Taylor & Francis Group. sf: 333-362.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın