Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Salih Tanrıverdi
Üye
1

Protein tozu nasıl alınmalıdır?

İştahı iyi olmayan biri protein tozunu takviye olarak kullanması zararlı mı ?
803 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cevap
Murat Koyun
Murat Koyun
11K UP
Öğrenci-Okur-Yazar

Protein tozları, özellikle Türkiye'de bilinenin aksine, zararlı değillerdir. Ancak doğru bir beslenme alışkanlığı ya da diyet programıyla birlikte takviye amacıyla kullanılmalıdır. Tek başına protein tozları bir öğün yerine geçmez! Bunun yanı sıra protein tozları amacına uygun kullanımıyla birlikte kas kütlesi gelişimi için faydalıdır. Günümüzde birçok atlet besin takviyesi (supplement) kullanmaktadır ve performanslara olan etkisi kanıtlanmıştır. Protein tozları yoğun fiziksel aktivite dönemlerinde, özellikle sporcuların, kas gelişimi için ekstra alınan bir takviyedir. Bireyin normal beslenme programında günlük olarak gerekli protein alımını yapması durumunda protein tozlarına ihtiyaç yoktur. Protein tozunu almadan önce mutlaka iyi araştırma yapmalı ve hedeflerinize yönelik olup olmadığına kanaat getirmeniz gerekmektedir. Protein tozlarını almadan önce de mutlaka bir diyetisyen/doktor tavsiyesi ve kontrolüyle birlikte alınmasında fayda vardır.

309 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. The Effects Of Protein Supplements On Muscle Mass, Strength, And Aerobic And Anaerobic Power In Healthy Adults: A Systematic Review. (7 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 7 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
arkady ilyesevych
Siber Güvenlik Uzmanı, Python Yazılımcısı

Merhaba, bu soru tamamen öznel bir sorudur. Size tavsiyem günlük protein ihtiyacınızı hesaplayın. Daha sonra günlük aktivite ve kalori yakımınızı hesaplayın. Bu ikisi size protein veya karbonhidrat tüketiminizin miktarını, az ise almanız gereken miktarı verecek. Bu protein miktarını ise nereden alacağınız size kalmış. İster tükettiğiniz gıdaların miktarını ve çeşitliliğini değiştirin isterseniz izole protein tozu alın. Vücudunuzun ihtiyacından fazla gıda almak bir çok şekilde sorun oluşturabilir. Kendi araştırma ve öğreniminizi yaparken diyetisyen eşliğinde gelişim kaydetmek ise en doğrusudur. Kişisel araştırmalarınızı ise mutlaka bir çok farklı içeriğe, araştırmaya ya da özellikle üniversitelerin yaptığı deneyelere göre yapın. Youtube gibi "body forum" gibi sitelerde inanılmaz zararlı içerikler öğrenebilirsiniz. Örneğin tanıdığım bir kişi bir Prof.Dr unvanı olan birinden "lahmacun yiyin sağlıklıdır" ifadesi ile lahmacunu tüketimini artırmıştır. Sorun şu ki onun fazla kiloları vardı ve karbonhidrat açısından zengin lahmacunu yemek ona yarardan çok zarar veriyordu. Siz detaylı araştırma ve inceleme yapmazsanız, diyetisyene gidip profesyonel yardım almazsanız, bu tür kirli ve eksik bilgilere maruz kalabilirisniz.

Yapacağınız en hatalı şey ise alanında uzman olmayan/yeterince bilgi sahibi olmayan kişilerin size verdiği bireysel bilgi ve tavsiyelere kulak asmanız olacaktır ya da alanında uzman/yeterince bilgi sahibi olan birinin yüz binlerce kişi için ortalama olarak verdiği bilgiyi/tavsiyeyi öznele indirgeyip sorgusuz şekilde kendinize uygulamanızdır.

Tüm Reklamları Kapat

Çok fazla kirli bilgi var. Örneği spor yapmanın kalbi büyüttüğü, kreatinin zararlı olduğu, protein tozunun öldürdüğü gibi. Bir çok ülkede bu konular aşıldı. Fakat insanlar gündem de kalmak uğruna zararlı veya eksik bilgiler verip insanları yanlış yönlendiriyor. Evet protein tozu sizi öldürebilir, ciddi bir alerjiniz var ise tıpkı çam fıstığı gibi. Fazlaca tüketilip su miktarının az alındığı durumlarda böbrekleri inanılmaz derece de yoruyor, tıpkı kreatin gibi. Kilo almanıza sebep olabilir, kas yapımı ile kas miktarı arttığı için ya da fazla kullanıldığında yağa çevrilip kilo aldırabilir.

Kısacası dengesiz ve düzensiz olarak vücudunuza yönelik her şey, yapılan her şey size zarar verir! Protein tozu kullananlar/satanlar size zararsız der. Unutmayın profesyonel yardım (diyetisyen gibi) ve kişisel araştırma ile neyin ne olduğunu bulabilirsiniz. Gerçekten ihtyacınız var mı protein tozuna, size zarar verir mi, iştahsızlığınızı bir uzman hekime sordunuz mu? (ciddi bir sorun olarak görmsenizde söz konusu vücudunuz)

194 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Medicalpark.com.tr. (7 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 7 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Balinalar Su Altında Nefeslerini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Balinalar Su Altında Nefeslerini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Kuyruklu Yıldız Laneti: Hale-Bopp, 200 Milyon Kilometre Uzaktan 39 Kişiyi Nasıl Öldürdü?
Kuyruklu Yıldız Laneti: Hale-Bopp, 200 Milyon Kilometre Uzaktan 39 Kişiyi Nasıl Öldürdü?
Sivrisineklerden Kurtulmanın (Bilimsel Olarak Çalışan) Yolları Neler?
Sivrisineklerden Kurtulmanın (Bilimsel Olarak Çalışan) Yolları Neler?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close