Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1
Protein tozu nasıl alınmalıdır?
İştahı iyi olmayan biri protein tozunu takviye olarak kullanması zararlı mı ?
229 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Murat Koyun
Murat Koyun Öğrenci-Okur-Yazar

Protein tozları, özellikle Türkiye'de bilinenin aksine, zararlı değillerdir. Ancak doğru bir beslenme alışkanlığı ya da diyet programıyla birlikte takviye amacıyla kullanılmalıdır. Tek başına protein tozları bir öğün yerine geçmez! Bunun yanı sıra protein tozları amacına uygun kullanımıyla birlikte kas kütlesi gelişimi için faydalıdır. Günümüzde birçok atlet besin takviyesi (supplement) kullanmaktadır ve performanslara olan etkisi kanıtlanmıştır. Protein tozları yoğun fiziksel aktivite dönemlerinde, özellikle sporcuların, kas gelişimi için ekstra alınan bir takviyedir. Bireyin normal beslenme programında günlük olarak gerekli protein alımını yapması durumunda protein tozlarına ihtiyaç yoktur. Protein tozunu almadan önce mutlaka iyi araştırma yapmalı ve hedeflerinize yönelik olup olmadığına kanaat getirmeniz gerekmektedir. Protein tozlarını almadan önce de mutlaka bir diyetisyen/doktor tavsiyesi ve kontrolüyle birlikte alınmasında fayda vardır.

253 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. The Effects Of Protein Supplements On Muscle Mass, Strength, And Aerobic And Anaerobic Power In Healthy Adults: A Systematic Review. (07 August 2020). Alındığı Tarih: 07 August 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
Cevap
Arkady İlyesevych
Arkady İlyesevych Siber Güvenlik Uzmanı, Python Yazılımcısı

Merhaba, bu soru tamamen öznel bir sorudur. Size tavsiyem günlük protein ihtiyacınızı hesaplayın. Daha sonra günlük aktivite ve kalori yakımınızı hesaplayın. Bu ikisi size protein veya karbonhidrat tüketiminizin miktarını, az ise almanız gereken miktarı verecek. Bu protein miktarını ise nereden alacağınız size kalmış. İster tükettiğiniz gıdaların miktarını ve çeşitliliğini değiştirin isterseniz izole protein tozu alın. Vücudunuzun ihtiyacından fazla gıda almak bir çok şekilde sorun oluşturabilir. Kendi araştırma ve öğreniminizi yaparken diyetisyen eşliğinde gelişim kaydetmek ise en doğrusudur. Kişisel araştırmalarınızı ise mutlaka bir çok farklı içeriğe, araştırmaya ya da özellikle üniversitelerin yaptığı deneyelere göre yapın. Youtube gibi "body forum" gibi sitelerde inanılmaz zararlı içerikler öğrenebilirsiniz. Örneğin tanıdığım bir kişi bir Prof.Dr unvanı olan birinden "lahmacun yiyin sağlıklıdır" ifadesi ile lahmacunu tüketimini artırmıştır. Sorun şu ki onun fazla kiloları vardı ve karbonhidrat açısından zengin lahmacunu yemek ona yarardan çok zarar veriyordu. Siz detaylı araştırma ve inceleme yapmazsanız, diyetisyene gidip profesyonel yardım almazsanız, bu tür kirli ve eksik bilgilere maruz kalabilirisniz.

Yapacağınız en hatalı şey ise alanında uzman olmayan/yeterince bilgi sahibi olmayan kişilerin size verdiği bireysel bilgi ve tavsiyelere kulak asmanız olacaktır ya da alanında uzman/yeterince bilgi sahibi olan birinin yüz binlerce kişi için ortalama olarak verdiği bilgiyi/tavsiyeyi öznele indirgeyip sorgusuz şekilde kendinize uygulamanızdır.

Çok fazla kirli bilgi var. Örneği spor yapmanın kalbi büyüttüğü, kreatinin zararlı olduğu, protein tozunun öldürdüğü gibi. Bir çok ülkede bu konular aşıldı. Fakat insanlar gündem de kalmak uğruna zararlı veya eksik bilgiler verip insanları yanlış yönlendiriyor. Evet protein tozu sizi öldürebilir, ciddi bir alerjiniz var ise tıpkı çam fıstığı gibi. Fazlaca tüketilip su miktarının az alındığı durumlarda böbrekleri inanılmaz derece de yoruyor, tıpkı kreatin gibi. Kilo almanıza sebep olabilir, kas yapımı ile kas miktarı arttığı için ya da fazla kullanıldığında yağa çevrilip kilo aldırabilir.

Bu Reklamı Kapat

Kısacası dengesiz ve düzensiz olarak vücudunuza yönelik her şey, yapılan her şey size zarar verir! Protein tozu kullananlar/satanlar size zararsız der. Unutmayın profesyonel yardım (diyetisyen gibi) ve kişisel araştırma ile neyin ne olduğunu bulabilirsiniz. Gerçekten ihtyacınız var mı protein tozuna, size zarar verir mi, iştahsızlığınızı bir uzman hekime sordunuz mu? (ciddi bir sorun olarak görmsenizde söz konusu vücudunuz)

152 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Medicalpark.com.tr. (07 August 2020). Alındığı Tarih: 07 August 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et