Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ali Akbaba
Üye
4

Protein tozları vücudumuza tam olarak ne yapar?

Kimilerinin iddia ettigi gibi super saglikli gida takviyeleri mi yoksa zararli ve uzak durulmasi gereken seyler mi?
332 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Taha Basmacı
Antrenör adayı.

Bahsettiğiniz mevcut iddiaları destekleyen herhangi bir somut kanıt ya da çalışma bulunmamakla beraber süper sağlıklı takviyeler demekte güç. Sonuçta her birinin içinde koruyucu veya glikoz tarzı fazlası zararlı olabilecek maddeler bulunuyor. Uygun dozda ve kaliteli markaların takviyelerini kullanarak kişinin makro besin değerlerini tamamlamasında hiç bir sorun yoktur. Dikkat edilmesi gereken husus protein tozunun çeşididir, bazıları süt/soya içerikli olduğu için alerjisi olan kişiye zarar verebilir. Kişi içeriğine bakmadan kullanmamalıdır.[1][2][3][4]

Kaynaklar

 1. M. E. V. Elswyk, et al. (2018). A Systematic Review Of Renal Health In Healthy Individuals Associated With Protein Intake Above The Us Recommended Daily Allowance In Randomized Controlled Trials And Observational Studies. Advances in Nutrition, sf: 404. doi: 10.1093/advances/nmy026. | Arşiv Bağlantısı
 2. M. C. Devries, et al. (2018). Changes In Kidney Function Do Not Differ Between Healthy Adults Consuming Higher- Compared With Lower- Or Normal-Protein Diets: A Systematic Review And Meta-Analysis. The Journal of Nutrition, sf: 1760. doi: 10.1093/jn/nxy197. | Arşiv Bağlantısı
 3. J. Antonio, et al. (2016). A High Protein Diet Has No Harmful Effects: A One-Year Crossover Study In Resistance-Trained Males. Journal of nutrition and metabolism. doi: 10.1155/2016/9104792. | Arşiv Bağlantısı
 4. R. R. Wolfe, et al. (2017). Optimizing Protein Intake In Adults: Interpretation And Application Of The Recommended Dietary Allowance Compared With The Acceptable Macronutrient Distribution Range. Advances in Nutrition, sf: 266. doi: 10.3945/an.116.013821. | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close