Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

programlanmış bir halde yaşadığımız bu yaşam döngüsünde bir anlam görebilen varmı ?

uzun zamandır sorguluyorum, iç güdüsel olarak yasama programlıyız ama bu artık yeterli olmuyor, kodlanmış bir bilgisayar programının içinde gibiyiz. asıl soru tüm bunların bir anlamı var mı? eğer bir anlamı yoksa bu kodlanmış sisteme nasıl katlanılır? bunu gerçekten merak ediyorum cunku anlamsız devam edemiyorum, teşekkürler
137 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
267K UP
Düşünür

Anlam TDK'daki anlamı= Bir kelimeden, bir sözden, bir davranış veya olgudan anlaşılan şey, bunların hatırlattığı düşünce, çağrıştırdığı anı, mana, fehva olarak tanımlanır.

dinden bağımsız yaşayan birisi olduğumdan, her şeyin bir anlamı olduğuna inanmıyorum açıkcası. hayatın, bir anının yada bir olayın anlamı olmak zorunda değil. biz insan olarak, olaylara, anılara, hatıralara, nesnelere anlam koyan biziz. yani anlam denilen şey subjektiftir. olay, hatıra, nesne falan önemli değil, anlamı yükleyen sensin, bu anlamın iyi yada kötü olacağını seçecek olan da sensin. hayat çok kötü insanlar artık bozdu diye her şeye küsmek ve buna göre yaşamakta, bütün insanları evren olarak görüp her hayatın ve canlının önemli olduğunu düşünüp sorunları çözmek için çalışmakta senin elinde. anlamsız bulduğun şeyler için çabalamazsın sonuçta.

sana bir hikaye anlatayım. bir adam varmış, hindistanın kralı imiş bu adam ve bir oğlu varmış. adam oğlunu hep güçlü insanlarla tanıştırırmış, güçlü generallerle, sporcularla, akıllı filozoflarla... adamın oğlu ergenliğe girdiğinde ise şehre inip gezmeye karar vermiş. şehirde yaşlı bir adam görmüş ve şoförüne sormuş bu nedir diye. hayatında ilk defa yaşlı bir insan görüyormuş. şoförü ona yaşlılığı anlatmış ve düşünceli bir şekilde saraya gitmişler. 2. gün yine şehre inip gezmeye gitmişler bu sefer hasta bir adam görmüş. yine şoförüne sormuş ve cebanını dinlemiş. düşünceli bir şekilde saraya geri gitmiş. 3. gün ölü bir beden görmüş ve şoförüne sormuş. cevabı dinledikten sonra durmuş ve demiş ki ben kral olacagım ama hayata dair hiçbirşey bilmiyorum demiş ve birdaha saraya dönmemmek üzere uzaklaşmış. yıllarca hayatın anlamını araştırmış, kimsenin umursamadığı değersiz bir evsiz olmuş. bu çocuğun ismi BUDA ve öğretileri hala din adı altında yol gösteriyor. daha uzatmak istemiyorum 2000 kelime olmuş ama bi budayı araştır öğretilerini oku. hayatın anlamını bulmak için herşeyini feda etmiş bir bilgin kendisi.

Tüm Reklamları Kapat

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close