Sorulara Dön
0
Felsefe

Programlanmış bir halde yaşadığımız bu yaşam döngüsünde bir anlam görebilen varmı?

Uzun zamandır sorguluyorum, iç güdüsel olarak yasama programlıyız ama bu artık yeterli olmuyor, kodlanmış bir bilgisayar programının içinde gibiyiz. Asıl soru tüm bunların bir anlamı var mı? Eğer bir anlamı yoksa bu kodlanmış sisteme nasıl katlanılır? Bunu gerçekten merak ediyorum cunku anlamsız devam edemiyorum, teşekkürler

1
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Anlam TDK'daki anlamı= Bir kelimeden, bir sözden, bir davranış veya olgudan anlaşılan şey, bunların hatırlattığı düşünce, çağrıştırdığı anı, mana, fehva olarak tanımlanır.

dinden bağımsız yaşayan birisi olduğumdan, her şeyin bir anlamı olduğuna inanmıyorum açıkcası. hayatın, bir anının yada bir olayın anlamı olmak zorunda değil. biz insan olarak, olaylara, anılara, hatıralara, nesnelere anlam koyan biziz. yani anlam denilen şey subjektiftir. olay, hatıra, nesne falan önemli değil, anlamı yükleyen sensin, bu anlamın iyi yada kötü olacağını seçecek olan da sensin. hayat çok kötü insanlar artık bozdu diye her şeye küsmek ve buna göre yaşamakta, bütün insanları evren olarak görüp her hayatın ve canlının önemli olduğunu düşünüp sorunları çözmek için çalışmakta senin elinde. anlamsız bulduğun şeyler için çabalamazsın sonuçta.

sana bir hikaye anlatayım. bir adam varmış, hindistanın kralı imiş bu adam ve bir oğlu varmış. adam oğlunu hep güçlü insanlarla tanıştırırmış, güçlü generallerle, sporcularla, akıllı filozoflarla... adamın oğlu ergenliğe girdiğinde ise şehre inip gezmeye karar vermiş. şehirde yaşlı bir adam görmüş ve şoförüne sormuş bu nedir diye. hayatında ilk defa yaşlı bir insan görüyormuş. şoförü ona yaşlılığı anlatmış ve düşünceli bir şekilde saraya gitmişler. 2. gün yine şehre inip gezmeye gitmişler bu sefer hasta bir adam görmüş. yine şoförüne sormuş ve cebanını dinlemiş. düşünceli bir şekilde saraya geri gitmiş. 3. gün ölü bir beden görmüş ve şoförüne sormuş. cevabı dinledikten sonra durmuş ve demiş ki ben kral olacagım ama hayata dair hiçbirşey bilmiyorum demiş ve birdaha saraya dönmemmek üzere uzaklaşmış. yıllarca hayatın anlamını araştırmış, kimsenin umursamadığı değersiz bir evsiz olmuş. bu çocuğun ismi BUDA ve öğretileri hala din adı altında yol gösteriyor. daha uzatmak istemiyorum 2000 kelime olmuş ama bi budayı araştır öğretilerini oku. hayatın anlamını bulmak için herşeyini feda etmiş bir bilgin kendisi.

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın