Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
2

Profesyonel biri, beden dilini manipüle ederek başka bir beden dili uzmanını kandırabilir mi? Klişe olan "Beden dili yanılmaz" dogmatik bir yaklaşım mı?

516 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ertuğrul Genç
Bilimle Kafayı Bozmuş Biri

Beden dili, kişinin duygu, düşünce ve niyetlerini sözsüz olarak ifade etmesidir. Beden dili, mimik, jest, duruş, bakış, mesafe ve dokunma gibi unsurları içerir. Beden dili, her kültürde farklı anlamlar taşıyabilir ve genelleme yapmak doğru olmaz. Beden dili, aynı zamanda kişinin kendine güvenini, ruh halini ve beden imgesini de yansıtır.

Beden dili uzmanları, insanların beden dilini okuyarak onların gerçek duygu ve düşüncelerini anlamaya çalışırlar. Ancak bu her zaman kolay değildir. Bazı profesyonel kişiler, beden dilini manipüle ederek başka bir beden dili uzmanını kandırmaya çalışabilirler. Örneğin, yalan söylerken göz temasından kaçınmak yerine göz temasını sürdürerek karşı tarafı yanıltabilirler. Ya da stresli olduklarında ellerini ovuşturmak yerine ellerini sakin bir şekilde tutabilirler. Bu tür manipülasyonlar, beden dilinin doğal akışını bozar ve yapay bir görüntü oluşturur.

Beden dili yanılmaz mı? Bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Beden dili, iletişimin önemli bir parçasıdır ancak tek başına yeterli değildir. Beden dilini yorumlarken, sözel mesajları, bağlamı ve kültürel farklılıkları da göz önünde bulundurmak gerekir. Ayrıca beden dilinin bireysel farklılıklarını da dikkate almak önemlidir. Bazı insanlar doğal olarak daha hareketli, bazıları daha sakin olabilir. Bu nedenle beden dili yanılmaz demek dogmatik bir yaklaşım olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI. Beden Dili Ve Hitabet. Alındığı Tarih: 14 Haziran 2023. Alındığı Yer: megep | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İsmail Aziz Bozkurt
İnsan Bilimcisi

Beden dili etkileşimin bir farklı çeşididir ve bir manüpile aleti olarak da kullanılabilir doğru bir beden dili kullanımı insanların duygu,görüş ve fikirlerini değiştirebilir/etkileyebilir ve bir beden dili uzmanı başka bir beden dili uzmanını etkileyebilir çünkü beden dilinden etkilenmek gayet doğal ve insani bir dürtüdür genellikle engellenemez bazen etkisiz olsa bile genelde bu hareketleri en iyi siyasiler yapmıştır ve birçok insanı bu tür yollarla kafalarında kendilerine ait olumlu düşünceler düşünmesini sağlamıştır

Kaynaklar

 1. Volkan Alkay. Beden Dili Nedir? Nasıl Kullanılır?. (20 Temmuz 2018). Alındığı Tarih: 14 Haziran 2023. Alındığı Yer: Bayifade | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close