Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Arın Özkınay
Üye
28

Polonya, Ukrayna ve Rusya savaşına dahil olursa ne olur?

3,347 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
8 Cevap
Mehmet Göksu
Otodidakt

Polonya'nın bu savaşa dahil olmasının iki yolu var: Ya saldıran taraf olacak, ya da savunan taraf.

Bir NATO üyesi olan Polonya'nın saldıran taraf olarak Rusya-Ukrayna savaşına müdahil olmasının tek yolu, NATO'dan bu kararın çıkması. Polonya (aslında hiç bir NATO üyesi) kendi kafasına göre kimseyle savaş hukuku kapsamında çatışmaya giremez.

Tüm Reklamları Kapat

Eğer Rusya Polonya'ya savaş açar veya askeri müdahalede bulunursa, o halde ABD dahil bütün NATO ülkelerine karşı savaş açtı demektir.

Her iki durumda da Kuzey Atlantik Antlaşması'nın 5. Maddesi[1] devreye girer. Bu madde, bir NATO üyesine yönelik saldırının tüm NATO üyelerine yönelik bir saldırı olarak kabul edileceğini belirtmektedir. Eğer Rusya Polonya'ya saldırırsa, NATO toplu olarak karşılık vermek ve Polonya'yı savunmak için uygun önlemleri almak zorunda kalacaktır. Bu da NATO askeri güçlerinin Rus saldırganlığına karşı koymak üzere bölgeye konuşlandırılmasına yol açabilir. Burada zaten hali hazırda bulunan askeri üslerden bahsetmiyorum. Koca ordular Polonya sınırına yığılacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Bu durum hızla NATO ve Rusya arasında tam teşekküllü bir savaşa dönüşebilir. Her iki tarafın da askeri kapasiteleri göz önüne alındığında, bu, küresel güvenlik ve istikrar açısından geniş kapsamlı sonuçları olan önemli ve potansiyel olarak yıkıcı bir çatışma olabilir.

Çatışma jeopolitik ittifakların yeniden düzenlenmesini tetikleyebilir. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler Rusya ve NATO ile ilişkilerini yeniden değerlendirecek, bu da potansiyel olarak ortaklıklarda ve ittifaklarda değişikliklere yol açacaktır.

Burada genelde Birleşmiş Milletler unutuluyor. Taraf veya tarafsız ülkeler aracılığıyla Birleşmiş Milletler'den çatışmayı ve sonuçlarını ele alması istenebilir. Güvenlik Konseyi[2] arabuluculuk veya müdahale girişiminde bulunabilir, ancak Rusya gibi veto hakkına sahip ülkelerin katılımı BM öncülüğündeki herhangi bir girişimi zorlaştırabilir.

Bu durum aynı zamanda NATO ve BM içerisindeki çatlakları daha da derinleştirebilir ve bazı üye ülkelerin, özellikle böyle bir savaştan büyük hasar alacak, veya Rusya ile sıkı siyasi ve ekonomik ilişkileri bulunan ülkelerin çekimser kalmasına, hatta birlikten ayrılmasına yol açabilir.

NATO ve/veya BM'i reddetmiş bir ülkeyi Avrupa Birliği'nde de bırakırlar mı emin değilim.

Sonuçta Polonya'nın savaşa dahil olması, ülke sınırları olmasa da pakt sınırlarının tekrar çizilmesine sebep olacak büyüklükte bir çatışmanın fitilini ateşleyebilir.

204 görüntülenme

Kaynaklar

 1. NATO. Collective Defence And Article 5. Alındığı Tarih: 26 Temmuz 2023. Alındığı Yer: NATO | Arşiv Bağlantısı
 2. UN. United Nations Security Council |. Alındığı Tarih: 26 Temmuz 2023. Alındığı Yer: UN | Arşiv Bağlantısı
11
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İlhan Taşlı
Beşeri Coğrafya Meraklısı

Rusya, Plonya'ya savaş açarsa veya Polonya, savunma amaçlı müdahele etmek zorunda kalırsa, bu durum, biz dahil tüm NATO ülkelerini ilgilendiren bir durum haline gelir. Polonya 1999'dan beri NATO'ya tam üye ve NATO üyesi ülkeler saldırı altında kalır veya sınır güvenliğini tehdit eden unsurlara karşı çatışmalara katılmak zorunda kalırsa, tüm üye ülkeler saldıran veya sınır güvenliğini tehdit eden unsurlara karşı müdahele etmek zorunda kalır.

Sonuç olarak; Ukrayna bir NATO üyesi olmadığı için, savaş iki ülke arasında sınırlı kaldı. Polonya'nın durumu çok farklı, savaş çok boyutlu bir hale bürünebilir.[1]

Tüm Reklamları Kapat

155 görüntülenme

Kaynaklar

 1. What is NATO?. What Is Nato?. Alındığı Tarih: 23 Temmuz 2023. Alındığı Yer: What is NATO? | Arşiv Bağlantısı
8
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
DERYA TÜRKCAN
DERYA TÜRKCAN
1,226 UP
Kişisel Fikrim

İlk akla gelen NATO üyesi olduğu için Ukrayna dan farklı bir kaderi olduğudur. Ama kesinlikle Ukrayna dan daha kötüsü gelecek başlarına. Uzun yıllar Rusya ya ne yapacaklarını düşüneceklerdir. Bu süreçte ülke ekonomik ve siyasi varliğini ABD-AB ve RUSYA yanlıları olarak ikiye bölecek. Halk başta AB ülkelerine ucuz iş gücü olarak gidecek. 3. Dünya Savaşı ve Atom bombası konularıni sıkça duyarken gıda tarım ve sanayi... her şey bulunamaz bulunsa bile alınamaz duruma gelecek.

142 görüntülenme

Kaynaklar

 1. C. TÜRK. Son Dakika: Polonya Nato Üyesi Mi? Polonya Rusya Gerginliği! Polonya Nerede, Rusya Vurdu Mu? Polonya Nato Ülkesi Mi?. (16 Kasım 2022). Alındığı Tarih: 26 Temmuz 2023. Alındığı Yer: CNN TÜRK | Arşiv Bağlantısı
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yusuf Demirci
Yusuf Demirci
2,297 UP
Soruyla ilişkim Chat GPT den geliyor

Polonya, Rusya ve Ukrayna savaşına katılması çok değişik sonuçlar yaratabilirdi. Benim görüşlerime göre Polonya bu savaşta Ukrayna'nın yanında olur. Bunun nedeni ise Polonya'nın en nefret ettiği ülkeler arasında Rusya'nın olması. Polonya savaşa katılırsa tehdit altında olur.[1]

101 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yapay Zeka. Plonya Savaşa Katılırsa. (28 Temmuz 2023). Alındığı Tarih: 28 Temmuz 2023. Alındığı Yer: Char CPT doi: 10.chat GPT. | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Kılıçarslan KILIÇ
Siyaset uzmanıyım

[1]Polonya Maalesef Polonyanın savaşa katılması hakkında tam bir senaryo yok.O yüzden verdiğim kaynakta sadece Polonyanın Ukrayna Rusya savaşındaki kahramanlığı yazıyor.Zaten Polonya Ukrayna'ya yaptığı devasa yardımlarla savaşa girmiş kadar oldu.

Böyle bir savaş olmayacak

Rusya Ukraynayı zaten yenemedi ve bir NATO üyesi olan Polonyaya savaş açması mümkün değil.Sonuçta Polonyaya savaş açmak, Natoya savaş açmak ile aynı şey.Rusya'nın Polonyaya,Polonyanın da Rusya'ya savaş açması saçma olurdu.Zaten haritaya bakarsanız Rusya Polonyayı işgal etse bile kazanabileceği bir şey yok.Sadece Baltık denizinde biraz daha fazla hakimiyet sağlardı fakat Danimarka boğaz geçişine izin vermeyeceği için zaten hiçbir işe yaramazdı.Yani iki ülke de birbirine asla savaş açmayacak.

Tüm Reklamları Kapat

Ya olursa;

Hadi diyelim ki; Rusya delirdi Polonyaya savaş açtı.O zaman bütün NATO Rusya'ya savaş açardı.Türkiye de dahil.Böylece resmen bir 3.Dünya savaşına girmiş olurduk ve Rusya bu savaşı elbette kaybederdi.Rusya bunu asla göze alamaz.Ve şunu da unutmayın ki biz Türkiye olarak başımız belaya girerdi.Büyük ihtimal Rusya boğazları almak için bize saldırırdı.Ve yine unutma ki Rusyanın bir müttefiki olan Suriye yanıbaşımızda.O zaman bize saldırması kaçınılmaz olurdu.Sonuçta Bizim de kaybımız ağır olurdu.Yani bana göre zaten olması mümkün değil fakat umarım olmaz.

Son bir söz...

Ülkeler köpekler gibidir.Önce birbirlerine havlarlar, sonra susarlar...

Kaynaklar

 1. P. Dickinson. Poland Is Leading Europe's Response To The Russian Invasion Of Ukraine. (28 Ocak 2023). Alındığı Tarih: 31 Temmuz 2023. Alındığı Yer: Atlantic Council | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Sokrates Demokrasiden Neden Nefret Etti?
Sokrates Demokrasiden Neden Nefret Etti?
Newton, Renklerin Kökenini Nasıl İspatladı?
Newton, Renklerin Kökenini Nasıl İspatladı?
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
CRISPR Devrimi: İzniniz Olmadan Genleriniz Değiştirilsin İster miydiniz?
CRISPR Devrimi: İzniniz Olmadan Genleriniz Değiştirilsin İster miydiniz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close