Puan Ver
-2
Puan Ver

Platon için bilimin gelişmesini duraklatmış biri diyebilir miyiz?

1
1 Cevap
Hayır , Platon'un bilim ile alıp veremediği yoktur. Matematik için çabalayan ve academia kurucusuna bu hitap olmaz. Ama akla dayanmayan , formlar dünyasına engel olan çalışmalar Platon'un ütopyasinda yasaklanirdi tabi. Mesela platon gerçekten sanata o kadar kisitlayicidir ki. Herhalde müzik dışında bir şeye izin vermezdi. Çünkü her şey platon için formlar dünyasının bir kopyası , ressam da bu kopyaların kopyalarını çiziyor resimde. Bu yüzden formlar dünyasına uzak bıraktığı için insanları resim sanatı yasaktır onun ideal devletinde. Gerçi bu çok mühim değil ,artık bilmek ve okumak yeterli zaten herkes tarafından kabul edilir ki; sadece bizim değil kendi zamanı için bile gerici ve bağnaz bir ütopyası vardır.
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Benim için hayat sürekli bir öğrenme süreci, öğrenmekse derin bir tutkudur. Bilgiçlik taslamak ya da kuru kuru bilmek için değil, sahiden bilme, anlama isteği ile her yaşta yeni bir şeyler öğrenmenin sevinci yaşamım boyunca hiç terk etmedi beni.”
Murathan Mungan
Geri Bildirim Gönder