Puan Ver
-2
Puan Ver

Platon için bilimin gelişmesini duraklatmış biri diyebilir miyiz?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap
Hayır , Platon'un bilim ile alıp veremediği yoktur. Matematik için çabalayan ve academia kurucusuna bu hitap olmaz. Ama akla dayanmayan , formlar dünyasına engel olan çalışmalar Platon'un ütopyasinda yasaklanirdi tabi. Mesela platon gerçekten sanata o kadar kisitlayicidir ki. Herhalde müzik dışında bir şeye izin vermezdi. Çünkü her şey platon için formlar dünyasının bir kopyası , ressam da bu kopyaların kopyalarını çiziyor resimde. Bu yüzden formlar dünyasına uzak bıraktığı için insanları resim sanatı yasaktır onun ideal devletinde. Gerçi bu çok mühim değil ,artık bilmek ve okumak yeterli zaten herkes tarafından kabul edilir ki; sadece bizim değil kendi zamanı için bile gerici ve bağnaz bir ütopyası vardır.
Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlar sürekli olarak “Bilim her şeyi bilmiyor.” deyip duruyor. Elbette! Bilim, her şeyi bilmediğini elbette biliyor. Yoksa ismi “bilim” olmazdı ve araştıracağı bir şey kalmazdı.”
Dara Ó Briain
Geri Bildirim Gönder