Sorulara Dön
3
Sanat & Edebiyat

Pek fazla bilinmeyen fakat şiirlerini beğendiğiniz ve daha çok okunsun istediğiniz şairler varsa önerebilir misiniz?

6
486 görüntülenme
Teşekkür (4)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
6 Cevap

Ben çok şiir okuyan biriyim. Fakat şiir algılamam sanırım biraz farklı. İlhan Berk'i ve Ülkü Tamer'i bu aralar çok okudum. Şuan Lale Müldür okuyorum. Hepsini öneririm. Eğer seçme şiirlerden okumak isterseniz, Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan seçme şiirler dizisi harikadır, hepsinin ayrı düz renkte kapağı vardır. Bunlara da bakabilirsiniz... Sevgiler.. 🧡🌻

635 görüntülenme
3
Teşekkür (3)
Paylaş
3

Arkadaş Zekai Özger'i öneririm. Hayat hikayesine göz atarsanız fark edersiniz ki kendisi genç yaşında öldürülmüştür. Yaşasaydı unutulmaz şiirler yazardı bence. "Beyaz Ölüm Kuşları" isimli şiiri en sevdiğim şiiri. Bundan başka diğer şiirlerinin hepsini severim.

311 görüntülenme
2
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Arthur Rimbaud: Çeviri şiirler pek tat vermezler ve şiirden sayılmazlar ama bu şairin tüm şiirleri gerçekten çok iyi çevrilmiş. En sevdiğim şiiri "duyum" adlı şiiri. Modern şiiri başlatan sembolist şairlerden biridir. Şiiri 18 ya da 20 yaşında bıraktığı halde dünya şiirini kökten değiştiren dehalardan biridir, öyle kabul edilir.

Jorge L. Borges: Çeviri oldukları halde şiirleri okurken alır götürür. En sevdiğim şiirlerinden biri "Anlar" isimli şiiri.

Erdal Alova, İbrahim Tenekeci, Murathan Mungan'ın da birçok şiirini severim. A. Zekai Özger'den de diğer cevabımda bahsetmiştim zaten. Aklıma geldikçe ekliyorum.

284 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Ahmed Arif önerebilirim. (Murathan Mungan)

Haberin var mı taş duvar?

Demir kapı, kör pencere

Yastığım, ranzam, zincirim,

Uğrunda ölümlere gidip geldiğim

Zulamdaki mahzun resim.

Görüşmecim yeşil soğan göndermiş.

Karanfil kokuyor cigaram

Dağlarına bahar gelmiş memleketimin..

Içeride haksız yere yatan tüm aydın insanlara gelsin bu güzel şiir..

Ne yazık ki .. Yıl: 2021

238 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Ben de şiir okumayı severim ancak çoğunluk gibi daha fazla bilinen şairleri okuyorum ve dinliyorum. Nazım Hikmet en sevdiğim şairler arasındadır. Senin adın kavuşmak olsun adlı şiiri ve sana giden yollar kapalı adlı şiiri dinlemenizi ve okumanızı öneririm.

Edebiyat okuyan ve edebiyat okuyan arkadaşımın önerisiyle yazıyorum.

Yavuz Bülent Bakiler (Şaşırdım kaldım işte)

246 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Erdal Erdem ve Batuhan Dedde'nin bazı şiirleri güzeldir, ama üslupları hoşunuza gitmeyebilir. Özellikle Erdal Erdem'in şiirleri okurken çok kişisel hissettirebilir, ama ikisinin de harika dizeleri vardır.

180 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın