Puan Ver
1
Puan Ver

Paratonelin ucunu bobinden geçirip toprağa bağlarsak yıldırım çaktığında güçlü manyetik aluşur mu? Ya da ne olur?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
1 Cevap

Öncelikle kısa cevap: Evet, güçlü bir manyetik alan oluşur. Uzun cevap ise şu: Elektrik alan ve manyetik alan birbirinden ayrı şeyler değildir. Yani içiçeler. Yüklü cisimlerin ivmeli hareketleri elektrik alan ve dolayısıyla manyetik alan yaratır. Bunu Faraday üzerinden akım geçen telin etrafına koyduğu pusulalarla kanıtlamıştır. Dolayısıyla akım geçen her telin ya da maddenin etrafında bir manyetik alan oluşur. Büyüklüğü ise, üzerinden geçen akımla doğru orantılı, uzaklıkla ters orantılıdır.

Teşekkür
1

Kaynaklar

  1. Fizikolog Akım Taşıyan Telin Çevresindeki Manyetik Alan
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Astroloji, tapındığı uzay kadar boştur.”
Perry DeAngelis
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder