Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Paranormal olaylar bilimsel boyutta ele alınabilir mi?

Bu tür söylentiler aslında bedeni olmayan "enerji" den oluşan varlıklar mevcut mudur? Bilimsel bir açıklaması olabilir mi?
1,110 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
267K UP
Düşünür

Merhabalar.

Bole vidyo ları izlemeyi de korkmayı da bende seviyorum. Ama işin aslı hiçbiri dogru değildir. Neredeyse hepsi fake, fake olmayanlarda anlaşılamamış vidyolardır.

Artık gunumuzde 6 yasındaki cocugu yaptıgı bir fotosop u anlamsız imkansız bile olabilir bu seyler cok gelişti ve vidyo yada foto hiçbirseyin kanıtı değildir.

Tüm Reklamları Kapat

Muslumanlık dimi dogru din olarak kabul ederek dusunelim. Ruh cagırma tarzında olaylar imkansızdır ölen kişinin ruhu mahserde yargılanır duruma gore cennete yada cehenneme gider bu dunya ya gelemez.

Cinlerde Baska bir boyuttadır bu dunyada fiziksel olarak bulunamazlar bizi rahatsız edemezler hz suleymanla anlaşma yaptılar diye hadisler var. Yani bole gorunmeyen canlılar hiçbir sekilde bizi rahatsız edemez ve su ana kadar dunya uzerinden bilimin acıklayamadıgı bir olay yasanmadı.

Assagıya attıgım linki incelemenin oneririm bole vidyo lar hep bu sekilde yapılır millete de yutturulur

348 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Link. (23 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 23 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Sara Yavuz
Sara Yavuz
1,812 UP
Öğrenci

Merhabalar.

Öncelikle paranormalden kastınız nedir onu ele alalım. Eğer periler,cinler,devler gibi hayal ürünü ve kesinliği kanıtlanmamış varlıklardan bahsediyorsanız dediğim gibi bunlar kesinliği kanıtlanmamış ve hayal ürünü olan şeylerdir. Eğer enerji gibi, aura gibi enerjisel şeylerden bahsediyorsanız bunları bilimin temel basamaklarını kullanarak açıklamak şu anlık imkansız görünüyor. Ayrıca bunlar da doğruluğu kanıtlanmayan yalana yakın şeylerdir. YouTube adlı video izleme platformunda hepimizin karşısına en az bir kere çıkmış hayaletlerin gerçek olduğunu "kanıtlayan" videoları örnek olarak alalım. Daha videonun doğruluğu bile tartışılabilinir bir konuyken içeriğine inanmak tamamen cahilliktir. Bilimde büyülü şeyler yoktur.

Eğer bir dine inanıyorsanız, muhtemelen dininizde ki "mucizelere" inaniyorsunuzdur fakat dediğim gibi bilimle bunları sizin düşündüğünüz veya istediğiniz şekilde açıklamak mümkün değildir. Bilim paranormaliyi büyülü bir şey olarak açıklamaz altında ki gerçeği açıklar.

Tüm Reklamları Kapat

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close