Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Parallel evrende kendimin en iyisi olur muyum ve sevgilim de sever mi?

Örneğin, "Undertale" ya da "Detroit" oyunlarında ana karakterimizi çeşitli seçenekler ile yönlendiririz. Başka bir sonu görmek istersek, dosyaları silip, tekrar diğer seçenekleri seçerek oynarız. Parallel evrende benim en iyi versiyonum var mı? Ya da sevgilim bırakıp gitmedi mi? Ya da, o evrende diğer seçenekler seçildi mi? Teşekkür ederim.
569 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Cevap
Gülşen Mangit
İşletme Mezunu, Muhasebeci

Paralel Evrenler iddiası, ne yazık ki iddiadan ibaret. Yani bilimsel olarak kabul görmüş bir şey değil yahut gerçek olabilme olasılığına bir vurgu dahi henüz yok. Ancak size paralel evrenler iddiasından çok daha güzel bir bilgi verebilirim durumunuz ile ilgili. Şu an hayatınızdan memnun değilseniz şayet (sevgiliniz terk etmiş olabilir, işinizden çıkarılmış olabilirsiniz, vs), bugün size dünyanın sonu gibi görünen her durum, gelecekte "iyi ki olmuş" diyeceğiniz hale gelebilir ve hatta gelecektir. Bugüne dek, ağladığım pek çok şeye, yıllar sonra iyi ki öyle olmuş dedim. Tecrübe ile sabittir ki, bir şey bitiyorsa ve sizin isteğinizle olmamış gibi görünse dahi, esasen bilinç altında sizin seçiminiz olabiliyor ve hatta sizi, sizin geleceğinize daha iyi hazırlıyor. Biten şeylere ısrarla tutunmak yerine, "bundan almam gereken ders" nedir deyin kendinize. İleride bu ders çok işinize yarayacak. Tecrübe, geçmişte yaşadığımız hayal kırıklıkları ve onlardan aldığımız derslerin bütünüdür. Siz öğrenene kadar, ders kendini yeni insanlar ve yeni olaylarda tekrarlayacaktır. Bu nedenle bitene ve gidene fazla takılmayın ki o ders bitsin ve tekrarlamasın. Giden ve biten her şey, o muhteşem geleceğinizin mimarı emin olun. Lütfen bu sözlerimi, kişisel gelişim makalelerinden biri gibi değerlendirmeyin. Keşke geçmişte, şu an size söylediklerimi, bana söyleyen birisi olsaydı. Boşuna üzülmez ve ağlamazdım :) .

3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Emir Yükselen
Emir Yükselen
1,015 UP
Konuya ilgili birey

Paralel evren teorisine göre her seçiminiz, her yol ayrımınız ve davranışlarınız yeni bir paralel evren oluşturur ve o evrendeki siz yaşamaya devam eder. Bu paralel evrenlerden birinde en iyi halinizin bulunması mümkün ancak paralel evren teorisine göre de seçimlerimiz bizi bir noktada ortak bir paydada kesiştirecektir ve farklı paralel evrenlerimizle aynı duruma geleceğizdir. Bunu Detroit oyununda farklı seçenekleri seçerek aynı sonuca ulaşabilmeniz gibi düşünebilirsiniz elbet sevgilinizin sizi bırakıp gitmediği ve daha mutlu olduğunuz bir paralel evren düşünebiliriz ancak teorik olarak elbet bir gün paralel evrenlerinizle ortak paydada buluşacaksınız.

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
x Kişi
x Kişi
189K UP
Uzay Bilimleri Takipçisi

Paralel evren; atom altı parçacıkların dünyasından etkilenen kuramsal fizikçilerin ortaya atmış olduğu (hipotez bile diyemeyiz) bir iddia. Fakat, popüler kültür bu konuyu çok sevdi. Pek çok film,dizi, kitap ve hikaye konusu oldu. İş öyle bir hale geldi ki, pek çok arkadaş bu durum gerçekmiş gibi algılamaya başladı. Ama üzülerek söyleyeyim, tüm iddialara rağmen bu konu hakkında en ufak bilimsel bir gözlem, veri veya iddiayı destekleyici bir model dahi yok. Not: Konuda bahsettiğiniz mantıktaki paralel evrenden bahsediyorum, konu çoklu evrenler teorisi ile karıştırılmasın.

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
M. özer
M. özer
8K UP
Okuyucu

Paralel ve ya paralel olmayan evrenlerin varligi ispatlanmamis olsa da bana göre hic süphesiz kesindir.ama baska evrenlerle bizim evrenin birlikte düsünülmesi,etkilesim icinde hayal edilmesi bu kisma su asamada destek veremem.yani baska evrenlerin var olmasi gercegi(ben kesin diyorum)o evrenlerle baglantimiz oldugu anlamina gelmez.bu sebepten ne yapacaksak neyi arzluyorsak yasadigimiz evrende aramaliyiz diye düşünüyorum.

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
Kahvenin Kalitelisini Nasıl Anlarsınız? | Evrim Ağacı Kahvesi ile Tanışın!
Kahvenin Kalitelisini Nasıl Anlarsınız? | Evrim Ağacı Kahvesi ile Tanışın!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Depremden Etkilenen Tüm Çocuklara Sesleniyoruz!
Depremden Etkilenen Tüm Çocuklara Sesleniyoruz!
Son Çiçek Salgını Bir Lab Sızıntısı Nedeniyle Başlamış Olabilir mi?
Son Çiçek Salgını Bir Lab Sızıntısı Nedeniyle Başlamış Olabilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close