Sorulara Dön
15
Ekonomi & Siyaset Bilimi

Para, başarının değerini ölçmek için iyi bir araç mı?

Günümüzde bir şirketin ve hatta bireyin başarısı, edinebildiği para (varlık) miktarıyla ölçülüyor. Bu, başarıyı ölçmek ve maksimize etmek için iyi bir araç mı? Değilse, makul ve olabildiğince objektif bir şekilde başarıyı ve değeri nasıl ölçebiliriz?

3
642 görüntülenme
Teşekkür (7)
Hatırla (4)
Takip (5)
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Öncelikle kendi düşüncem olduğunu belirtmek isterim. Bence paranın miktarına bakılarak başarının ölçülmesi sadece finansal başarıyla alakalı bir durum ki finansal başarıda göründüğü kadar kolay değildir. Belkide bu yüzden parasal başarıyı yakalamış insanlar hayatta tamamen başarılı görülüyor olabilir. Ama bence bu konuda gerçekten bir başarının ölçülmesi gerekiyorsa bu başarılı kimsenin parasının miktarına bakarak değilde servetini son kuruşuna kadar ne kadar iyi yerlere güzel şeylere harcadığıyla ölçülmeli. En azından sadece finansal bir başarı olsa bile bununla birlikte ölçülmesi daha mantıklı olabilirdi. Örneğin Elon Musk'ı düşünelim; ilk en zenginler arasında birinci sıraya yerleştiğinde bir konuşmasını dinlemiştik. Orada bu büyük servetinin o öldükten sonra ortada kalması onu çok üzeceğini belirtmişti ve son kuruşuna kadar servetini mars çalışmaları için harcayacağını söylemişti. İşte anlatmak istediğim bu, sadece bu zamana kadar elde ettiği servetiyle değilde o serveti ne kadar yararlı şeylerde bitirecek olmasıyla birlikte ölçülmesi gereken bir şey.

588 görüntülenme
6
Teşekkür (2)
Paylaş
6

Kaynaklar

Bence bu birçok duruma göre değişir.

Eğer bir insanı veya şirketi maddiyata göre başarılı olarak değerlendireceksek insanın veya şirketin bulunduğu toplum şöyle olmalı:

1- Mesleklerin önemine, çalışma süresine vs... odaklanmış bir maaş sistemi olmalı,

2- Belirli konuma gelen kişiler, geldiği konuma hak ederek gelmiş olmalı,

3- Eğer sosyal medyadan, toplumdan gelir kazanan bir şirketten veya bireyden bahsediyorsak toplumun bilinçli olup olmaması,

4- İki insanı veya şirketi gelirine göre kıyaslayacaksak bu insanların veya şirketlerin aynı veya ekonomik, sosyal gibi konularda benzer özelliklere sahip ülkelerde olması gerekir.

Bence bu ve benzeri koşullarda kazandığı gelirle, bir insanı veya şirketi başarılı olarak tanımlamamız doğru olacaktır. Hatta başka başarılı insan kriterlerinde de bu koşullar nesnel bir genelleme yapmayı mümkün kılacaktır.

Bu koşullar dahilinde şunu söyleyebiliriz:

Bu birey veya şirket başarılı olmuştur çünkü bulunduğu toplumdaki sistem, gösterdiği çabanın sonucu onu maddi veya manevi olarak bu konuma yükseltmiştir.

133 görüntülenme
3
Teşekkür (3)
Paylaş
3

Kaynaklar

  • Cambly. Başarılı İnsanların Ortak Özellikleri. (09 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 09 Temmuz 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

kendi düşünceme göre başarı para ile doğrudan ölçülebilecek kavramlardan biridir. çünkü aynı evrimde de olduğu gibi canlı hayatta kalmak için sürekli evrimleşmeye devam etmelidir sürekli yeni özellikler kazanmalı ve işlevsiz özellikler yerini işlevli olanlara bırakmalıdır. Ancak bu şekilde bir birey hayatta kalabilir ve 'başarılı' olabilir. Para kazanmayı da bu şekilde düşebiliriz. eğer bir kişi para kazanmak için bir yöntem bulduysa evet para kazanabilir. Ancak bu o kişinin henüz başarılı olduğunu kanıtlamaz. Çünkü bireyin para kazanmaya devam edebilmesi ve sahip olduğu parayı kaybetmemesi için sürekli yeni para kazanma yolları bulmalı ve bu yollar arasında elimine yapmalıdır. Ancak bu şekilde birey para sahibi olabilir ve başarıyı yakalayabilir. Buradan da para sahibinin olmanın başarıyı ölçmek adına iyi bir ölçüt olduğu sonucuna varabiliriz.

461 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın