Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
68

Para, başarının değerini ölçmek için iyi bir araç mı?

Günümüzde bir şirketin ve hatta bireyin başarısı, edinebildiği para (varlık) miktarıyla ölçülüyor. Bu, başarıyı ölçmek ve maksimize etmek için iyi bir araç mı? Değilse, makul ve olabildiğince objektif bir şekilde başarıyı ve değeri nasıl ölçebiliriz?
5,444 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Ozan Dark
Ozan Dark
7K UP
evrimsel biyoloji

Öncelikle kendi düşüncem olduğunu belirtmek isterim. Bence paranın miktarına bakılarak başarının ölçülmesi sadece finansal başarıyla alakalı bir durum ki finansal başarıda göründüğü kadar kolay değildir. Belkide bu yüzden parasal başarıyı yakalamış insanlar hayatta tamamen başarılı görülüyor olabilir. Ama bence bu konuda gerçekten bir başarının ölçülmesi gerekiyorsa bu başarılı kimsenin parasının miktarına bakarak değilde servetini son kuruşuna kadar ne kadar iyi yerlere güzel şeylere harcadığıyla ölçülmeli. En azından sadece finansal bir başarı olsa bile bununla birlikte ölçülmesi daha mantıklı olabilirdi. Örneğin Elon Musk'ı düşünelim; ilk en zenginler arasında birinci sıraya yerleştiğinde bir konuşmasını dinlemiştik. Orada bu büyük servetinin o öldükten sonra ortada kalması onu çok üzeceğini belirtmişti ve son kuruşuna kadar servetini mars çalışmaları için harcayacağını söylemişti. İşte anlatmak istediğim bu, sadece bu zamana kadar elde ettiği servetiyle değilde o serveti ne kadar yararlı şeylerde bitirecek olmasıyla birlikte ölçülmesi gereken bir şey.

1,146 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Wikipedia. En Zenginler Listesi. (19 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 19 Şubat 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
13
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tehmez Muradov
Bilimsever

Para, başarının ölçümü için iyi bir araç olarak görülse de, aslında başarının çok yönlü ve karmaşık bir kavram olduğunu unutmamak gerekir. Para, bir şirketin veya bir bireyin finansal durumunu ölçebilir, ancak bu durum başarının tüm boyutlarını yansıtmaz. Örneğin, bir şirketin maddi varlığı yüksek olabilir ama müşteri memnuniyeti düşük olabilir, yada bir bireyin para miktarı yüksek olabilir ama sosyal ve duygusal hayatı düşük olabilir.

Başarıyı ölçmek için, çoklu araçlar kullanmak daha doğru olacaktır. Örneğin, bir şirketin başarısını ölçmek için finansal performansın yanı sıra müşteri memnuniyeti, çalışan memnuniyeti, çevresel ve sosyal sorumluluk gibi faktörleri de dikkate almak gerekir. Bireyler için de aynı şekilde, para miktarının yanı sıra sağlık, sosyal ve duygusal ihtiyaçlarının karşılanması, kariyer amaçlarının gerçekleştirilmesi gibi faktörler de başarının ölçümünde önemlidir.

Sonuç olarak, başarının ölçümü sadece bir tek faktörle yapılmamalıdır ve para, başarının tüm boyutlarını yansıtmamaktadır. Başarıyı ölçmek için çoklu araçlar kullanmak ve faktörleri dikkatli bir şekilde değerlendirmek daha doğru olacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Paranın iyi bir başarı ölçüsü olup olmadığı konusunu tartışan birkaç kaynak:

 1. "Money as a Measure of Success" by Dr. Thomas J. Stanley, an American researcher and author, who wrote extensively on the topic of wealth and success.
 2. "The Relationship between Income and Subjective Well-being: A Review" by Dr. Andrew E. Clark, an economist at the Paris School of Economics, which discusses how income and subjective well-being are related.
 3. "Money and Success: The Truth About What Really Makes Us Happy" by Dr. Brad Klontz, a financial psychologist, who looks at the relationship between money and happiness.
 4. "Money and Success: The Psychology of Wealth" by Dr. Richard L. Peterson, a clinical and consulting psychologist, who explores the psychological factors that drive people's desire for wealth.

Lütfen bu kaynakların konuyla ilgili en son araştırma ve çalışmaları yansıtmayabileceğini, ancak araştırmanız için iyi bir başlangıç ​​noktası sağladığını unutmayın. Ayrıca bunların sadece birkaç örnek olduğunu unutmayın, konuyla ilgili akademik araştırma ve çalışmaları araştırarak ve alanında uzman kişilere danışarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kaynaklar

 1. C. Massy. (2017). The Guidebook To Authentic Success. ISBN: 9781543004908. Yayınevi: Createspace Independent Publishing Platform.
 2. A. Lewis. (2012). The Cambridge Handbook Of Psychology And Economic Behaviour. ISBN: 9781139469760. Yayınevi: Cambridge University Press.
 3. D. Danford. (2020). Happy To Be Different: Personal And Money Success Through Better Thinking. ISBN: 9781506909486. Yayınevi: First Edition Design Pub..
 4. G. Henson. (2013). Success, Wealth, And Happiness. ISBN: 9781481760300. Yayınevi: AuthorHouse.
 5. B. Tigers. Summary Of The Psychology Of Money: Timeless Lessons On Wealth, Greed, And Happiness By Morgan Housel (Book Tigers Self Help And Success Summaries).
 6. T. Ramsey. (2018). Mindset Of The Successful: 7 Powerful And Highly Effective Success And Psychology Habits Used By New Millionaires To Attract Money, Wealth, Personal Growth, And Achieve Life Mastery. ISBN: 9781723911002. Yayınevi: Independently Published.
 7. M. Ivanson. Money Mastery: Discover The Secrets Of Increasing Wealth And Opportunity (Success Habits, Millionaire Success Habits, Psychology Of Winning, Gorilla Mindset, Self-Help Book 3).
 8. C. Richards. (2012). The Psychology Of Wealth: Understand Your Relationship With Money And Achieve Prosperity. ISBN: 9780071789301. Yayınevi: McGraw Hill Professional.
 9. B. Tigers. Summary And Analysis Of: The Psychology Of Money: Timeless Lessons On Wealth, Greed, And Happiness By Morgan Housel (Book Tigers Self Help And Success Summaries). ISBN: 9798582948285.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tommy Anderson
Tommy Anderson
2,693 UP
Çok mantıklı fikirlerim var

Bence bu birçok duruma göre değişir.

Eğer bir insanı veya şirketi maddiyata göre başarılı olarak değerlendireceksek insanın veya şirketin bulunduğu toplum şöyle olmalı:

1- Mesleklerin önemine, çalışma süresine vs... odaklanmış bir maaş sistemi olmalı,

Tüm Reklamları Kapat

2- Belirli konuma gelen kişiler, geldiği konuma hak ederek gelmiş olmalı,

3- Eğer sosyal medyadan, toplumdan gelir kazanan bir şirketten veya bireyden bahsediyorsak toplumun bilinçli olup olmaması,

4- İki insanı veya şirketi gelirine göre kıyaslayacaksak bu insanların veya şirketlerin aynı veya ekonomik, sosyal gibi konularda benzer özelliklere sahip ülkelerde olması gerekir.

Bence bu ve benzeri koşullarda kazandığı gelirle, bir insanı veya şirketi başarılı olarak tanımlamamız doğru olacaktır. Hatta başka başarılı insan kriterlerinde de bu koşullar nesnel bir genelleme yapmayı mümkün kılacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Bu koşullar dahilinde şunu söyleyebiliriz:

Bu birey veya şirket başarılı olmuştur çünkü bulunduğu toplumdaki sistem, gösterdiği çabanın sonucu onu maddi veya manevi olarak bu konuma yükseltmiştir.

489 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Cambly. Başarılı İnsanların Ortak Özellikleri. (9 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 9 Temmuz 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir

kendi düşünceme göre başarı para ile doğrudan ölçülebilecek kavramlardan biridir. çünkü aynı evrimde de olduğu gibi canlı hayatta kalmak için sürekli evrimleşmeye devam etmelidir sürekli yeni özellikler kazanmalı ve işlevsiz özellikler yerini işlevli olanlara bırakmalıdır. Ancak bu şekilde bir birey hayatta kalabilir ve 'başarılı' olabilir. Para kazanmayı da bu şekilde düşebiliriz. eğer bir kişi para kazanmak için bir yöntem bulduysa evet para kazanabilir. Ancak bu o kişinin henüz başarılı olduğunu kanıtlamaz. Çünkü bireyin para kazanmaya devam edebilmesi ve sahip olduğu parayı kaybetmemesi için sürekli yeni para kazanma yolları bulmalı ve bu yollar arasında elimine yapmalıdır. Ancak bu şekilde birey para sahibi olabilir ve başarıyı yakalayabilir. Buradan da para sahibinin olmanın başarıyı ölçmek adına iyi bir ölçüt olduğu sonucuna varabiliriz.

587 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Anonim yazar. Google'ın Başarı Öyküsü. (20 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 20 Şubat 2021. Alındığı Yer: yeniisfikirleri | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close