Puan Ver
0
Puan Ver

Papağanları kullanarak mektup gönderir gibi sesli mesaj gönderebilir miyiz?

Eskiden birbirlerinden uzakta olan insanlar posta kuşlarıyla mektuplar göndererek birbirleriyle iletişim kuruyorlardı. Peki papağana mektuptakileri ezberleterek karşıdaki kişiye sesli mesaj gönderilebilir miydi? Göndermemelerinin nedeni papağanın posta güvercinleri kadar iyi yolunu bulamaması mıydı?

1
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Evet yolunu bulma konusundaki kalitesizliği çok önemli bir faktör olsa da en önemlisi papağanın mesaj iletmedeki verimsizliğidir.

Öncelikle papağan sesi taklit eder ama bu insan konuşmasıyla yarışamayacak kadar kötüdür ve konuşmalarının anlaşılabilir olamama ihtimali bulunmaktadır.

Diğer bir sebep papağan türünün çoğunlukla ekvatorda bulunması ve bu iletişim teknolojilerini kullanan ülkelerin daha soğuk bölümlerde bulunmasıdır. Papağanın yaşam kalitesi ve hedefe ulaşabilmesi ihtimali ciddi şekilde azalır.

Son olarak ta yazılı kaynakların arşivsel nitelikte bulunmasıdır. Yazılı mesaj ve soylu(kral) mührü faktörleri ulak ve sesli haberciler yerine yazılı posta güvercinlerinin kullanımını arttırmıştır

Teşekkür Et
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Söylediklerinin hiçbirine katılmıyorum. Ancak onları ifade etme özgürlüğünü hayatım pahasına savunurum.”
Evelyn Beatrice Hall
Geri Bildirim Gönder