Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

Pandalar neden siyah-beyazdır? Evrimsel süreçte neden bu renklerde olmuştur yararı ne?

188 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Cevap
Ecem Kaya
Ecem Kaya Araştırmacı

Dev panda'nın kendine özgü siyah-beyaz kürkü onu gezegendeki en tanınmış hayvanlardan biri yapar. Ama neden bu eşsiz renklendirmeye sahip?

Bilim adamları artık hem karda hem de gölgede yırtıcılardan saklanmak için söylüyorlar. Dahası, bir pandanın gözlerinin etrafındaki büyük siyah daireler diğer pandaların onu tanımasına yardımcı olabilir.

Bu Reklamı Kapat

Bölümün profesörü Tim Caro, "Dev pandanın neden bu kadar çarpıcı bir renklendirmeye sahip olduğunu anlamak, biyolojide ele alınması zor olan uzun zamandır devam eden bir sorun olmuştur, çünkü neredeyse hiçbir memeli bu görünüme sahip değil, benzetmeleri zorlaştırıyor" Davis, California Üniversitesi'nde Yaban Hayatı, Balık ve Koruma Biyolojisi Bölümü'nden yaptığı açıklamada , dedi .

Caro ve meslektaşları araştırmak için, pandaların ve 39 alt ayı türü de dahil olmak üzere 195 diğer etobur türün fotoğraflarına baktılar. Daha sonra, bu hayvanların vücutlarının her bir bölgesindeki renklendirmeyi not ettiler ve onları panda'nın vücudunun bölgeleriyle karşılaştırdılar.

Bu Reklamı Kapat

Caro, "Çalışmadaki atılım, vücudun her bir parçasına bağımsız bir alan olarak muamele etmekti." Dedi.

Araştırma ekibi, amaçlarını anlamak için koyu renkli tüylü alanları farklı ekolojik ve davranışsal değişkenlerle eşleştirmeye çalıştı.

Birçok karşılaştırmadan geçtikten sonra, araştırmacılar dev pandanın ( Ailuropoda melanoleuca ) beyaz yüzünün - yüzü, boynu, karnı ve kıçının - karda saklanmasına yardımcı olduğunu belirlediler. Aksine, siyah kolları ve bacakları gölgelerin içinde saklanmasına yardımcı oluyorlar.

Panda'nın beyaz-siyah renklendirmesi , bir hayvanın işaretlerinin vücudunun şekliyle uyuşmadığı bir tür kamuflaj olan sıcaklık düzenlemesine veya yıkıcı renklenmeye dahil değildi. Ayrıca panda'nın gözlerinin etrafındaki koyu halkaların parlamayı azaltmaya yardımcı olduğuna dair kanıt bulamadılar.

Panda'nın renklendirilmesinin kısıtlı diyetinin bir sonucu olması mümkündür. Pandalar neredeyse sadece bambu yemek için bilinir. Ancak, mBio dergisinde 2015 yılında yapılan bir araştırmada, sert bitkinin verimli bir şekilde sindirilmesi için bağırsak bakterileri bulunmuyor. Daha ziyade, pandaların etçil ayı atalarını anımsatan bağırsak bakterileri vardır .

Panda ve meslektaşları, pandaların bu kadar az beslenmesini ve kalorileri bambuda çiğnemeleri nedeniyle, kış aylarında kış uykusuna girecek kadar yağ depolayamadıklarını söyledi. Bu nedenle, pandalar, daha fazla bambu bulmak için uzun mesafelerde ve karlı dağlardan tropikal ormanlara kadar farklı habitatlarda dolaşarak yıl boyunca aktif kalmalıdır.

Araştırmacılar, 28 Şubat'ta dergide çevrimiçi olarak yayınlanan çalışmada, dev panda her bir arka planla yeteri kadar hızlı bir şekilde eriyemediğini… uzlaşan beyaz ve siyah bir pelaj [kürk] geliştirdiğini öneriyoruz.

Ancak, pandanın başındaki siyah işaretlerin avcılardan saklanmak için değil, iletişim kurmak için kullanıldığını söylediler . Caro, ayıların siyah kulaklarının saldırganlığı yırtıcılara bir uyarı olarak ifade etmesine yardımcı olabileceğini söyledi. Dahası, koyu göz lekeleri pandaların birbirlerini tanımasına yardımcı olabilir veya panda rakiplerine karşı düşmanlık gösterebilir.

Kaliforniya Eyalet Üniversitesi, biyoloji profesörü yardımcı biyoloji profesörü Ted Stankowich, "Bu gerçekten ekibimiz tarafından binlerce görüntü bulma ve puanlama ve resim başına 10'dan fazla alanı 20'den fazla renkte puanlama ile bir Herkül çabasıydı." Beach, açıklamada söyledi. Diyerek şöyle devam etti: "Bazen en basit sorulara neyin benzediğini cevaplamak yüzlerce saat zor iş gerektirir: Panda neden siyah ve beyaz ?

178 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Livescience.com. (17 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 17 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et