Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Özgürlükler mi kaosu yaratır, kaos mu özgürlükleri?

Oldukça teorik ve felsefi bir soru gibi görünse de dilerseniz cevap verirken tarihten örnekler de kullanabilirsiniz.
247 görüntülenme
Özgürlükler mi kaosu yaratır, kaos mu özgürlükleri?
Özgürlükler mi kaosu yaratır, kaos mu özgürlükleri?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
274K UP
Düşünür

merhabalar Mustafa Merthan Merdoğlu

öncelikle özgürlüğün tanımını yapmamız lazım. özgürlük nedir? istediğin şeyi, istediğin anda, istediğin şekilde yapmak mıdır? eğer özgürlük bu ise özgürlük kimseye verilmemeli. çünkü bu özgürlük kaos yaratır.

özgürlük tanımım, bağımsızlıktan yada çevrene zarar vermemekten daha öte bir şey olduğuna inanıyorum, isteyen istedini yapsın düşüncesinden de daha geride. özgürlük denilen şey, hayatı bütün imkanlarıyla yaşamaktır, hayatı dolu dolu yaşamaktır. mesela bir ülkedeki imkanlardan (sağlık,eğitim,eğlence vb.) sadece zenginler faydalanıp diğer insanlar faydalanamıyorsa burada özgürlükten bahsedilemez. bu sistemde sadece paran kadar özgürsündür. herkesin her imkandan faydalanabileceği sınıfsız bir ülkede, kim neden kaos yaratsın ki ?

Tüm Reklamları Kapat

kaostan oluşan özgürlükle sanırım ülkeler ve devrimler için oluşan savaşlar ima ediliyor. açıkçası bu düşünceye de inanmıyorum. barış için savaş söylenmiş en büyük yalandır. barış için barıştır, barışa giden yol yoktur, barışın kendisi bir yoldur. çünkü bir savaştan sonra yada kaostan sonra bir kazananın olduğuna inanmıyorum. 1 kaybeden vardır, birde daha fazla kaybeden vardır. kaoslar yada savaşlar felaketlerden başka bir şey getirmez.

sonuç olarak gerçek bir özgürlüğün kaos getirmediği gibi kaoslar da özgürlük getiremez. siyasi bir amaçla sormadığının farkındayım ama benim dünya ve siyasi görüşüm altında cevapladığım için biraz siyaset yapmış oldum :) umarım seni tatmin edecek bir cevap vermişimdir.

Hasta la victoria siempre !

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close