Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Özellikle korku filmlerine konu olan paranormal olaylar, şeytan çıkarma veya okült alanlarda geçen obsesyon gibi konular gerçek olabilir mi?

Materyalist ve inançsız biri olmama rağmen kafamı en çok kurcalayan konulardan biri bu. Özellikle “Conjuring” serisi ve Ed ve Lorraine Warren çiftinin olayları aşırı gerçek gibi yansıtması insana acaba mı dedirtiyor. Bu konuları derinlemesine araştıran birileri yardımcı olabilirse çok sevinirim.
1,913 görüntülenme
Özellikle korku filmlerine konu olan paranormal olaylar, şeytan çıkarma veya okült alanlarda geçen obsesyon gibi konular gerçek olabilir mi?
Özellikle korku filmlerine konu olan paranormal olaylar, şeytan çıkarma veya okült alanlarda geçen obsesyon gibi konular gerçek olabilir mi?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Dilrbad .
Dilrbad .
35K UP
öğrenci

öncelikle ben bunların gerçekliğine inanmıyorum bunu belirterek başlayayım.

bu biraz inançla alakalı bir durum. ben eğer bir şeye inanırsan onun senin için gerçek olduğuna inanıyorum. mesela şizofren bir insan etrafında sesler duyduğunu başka insanlar gördüğünü söylüyor. biz bu insanların veya seslerin olmadığını söylüyoruz ama kişi buna inandığı için gerçekten o insanları görüyor ve o sesleri duyuyor.

bahsettiğin film gerçek olaylardan esinlenmiş ama kurgusu da var tabi.

Tüm Reklamları Kapat

yaşanan olayların gerçekliği tartışılır. adam akıllı delilerin olmaması olayın videoyaya alınaması -teknolojik yetersizlikler- çok büyük etkenler.

ama eğer eşyaların kendi kendine hareket ettiğine inanırsan hareket ederler sen onları hareket ediyormuş gibi görürsün. bu insanların yalancı olduğunu düşünmüyorum ama psikolojik rahatsızlıklar ya da o an yaşadıkları geçici psikolojik sorunlar nedeni ile bunları yaşamış olabilirler.

şeytan çıkarmanın gerçek olduğunu düşünmüyorum yani şeytanın insanların içine girdiğini falan düşünmüyorum. ama eğer içine şeytan girdiğine inanıyorsan ve bir rahibin üzerine su atması seni iyileştirecek bir kanı olarak kültürüne işlediyse şeytan girdiğine de şeytan çıkarma ayinine de inanırsın.

hemen küçük bir örnek vereyim kendi ailemden. anneannem yaşı nedeni ile hastalanan bir insan. zamanında hep ilaç kullanıyor ve her hastalık için. ama artık günümüzde antibiyotik kullanımı önerilmiyor doktorlar tarafından verilmiyor her hastalık için. anneannem ise ilaç özellikle antibiyotik olmadan iyileşeceğine inanmıyor. doktor ile konuşup 20mg lik aspirinleri antibiyotik kutusuna koyduk ve doktor anneanneme verdi bunlar antibiyotik diye. ve anneannem mucizevi bir şekilde iyileşti. çünkü kendini inandırmıştı eğer hapşuruyorsam öksürüyorsam kesinlikle antibiyotik içmeliyim yoksa iyileşemem diye.

dediğim gibi bu kendini inandırmakla alakalı. bu inandırma kendine telkin olarak değil farkında olmadan çevresel etkenler aile yapısı kültür ile olan inandırma.

218 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close