Sorulara Dön
1
Psikoloji & Psikiyatri

Oyunlar neden bağımlılık yapar?

Oyun bağımlılığından nasıl kurtulurum? Hep oyunlara ilgi duymuşumdur ama artık nerdeyse oyun bağımlısı oldum bırakamıyorum bir çok zamanımı bunlara ayırıyorum nasıl azaltabilirim. Fikri olan var mı

3
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Merhaba,

Öncelikle neden oyun bağımlısı olduğunuz konusuna gelirsek, bunun sebebi kişiden kişiye göre değişkenlik gösterse de genel birkaç sebep saymakta bir sakınca yok:

1- Eğlence: İnsan genel olarak kendini eğlendiren şeylerle ilgilenir -bence öyle de olması gerekir-. Eğer oyun oynarken eğleniyorsanız, oynamayı bırakmamanız normaldir.

2- Kişide Kontrolün Kendisinde Olduğu Yanılgısı Yaratması: İlk bakışta bu önerme doğru da gözükse, aslında tam olarak doğru olmayabilir. Çok oyunculu oyunlarda bana kalırsa şans faktörü, sizin oynayışınızdan çok daha önemlidir. Ne kadar iyi oynarsanız oynayın, takımınıza sizden kötü oynayan veya o maç boyunca kötü oynayanlar geldi ise, kazanma ihtimaliniz ciddi derecede azalır. Tek oyunculu oyunlarda çok daha az şans faktörü vardır ama yine de vardır.

3- Oyunların bu şekilde yapılması: Bu gayet normal aslında. Çünkü, oyunu yapanların da para kazanması lazım. Bu duruma örnek verecek olursam; her seviye veya rütbe atladığınızda size hediyeler vermesi olabilir. Bir şeyi kazanmak -her şey olabilir; bir oyunda maç, sınav vs.- insanı hırslandırır ve daha çok o şeyi yapmaya iter.

4- Kazanmanın çok kolay olmaması: Kolay olan şeylerde, eninde sonunda hepimiz sıkılırız. Çok hasılat yapan oyunlara bakacak olursanız, kazanmanın o kadar da kolay olmadığını rahatlıkla görebilirsiniz. Örnek: League of Legends, PUBG, CS:GO ve bunun gibi daha nicesi.

Birkaç genel sebep saydıktan sonra, nasıl kurtulabileceğinize geçelim. (Bu biraz öznel olabilir ama denemenizde bir yarar yok.):

Kendimin nasıl kurtulduğunu anlatacak olursam, oyun artık zevk vermek yerine sinir etmeye başlamıştı, ama buna rağmen de bırakamıyordum -birkaç aylık araları saymıyorum-. Sonra dedim ki, bu şeylerden para kazanmıyorum ve eğlenmiyorum. Neden vaktimin çoğunu buna gömeyim ki? Bu benim için ilk sebepti. Bir diğer sebep de eğlenebilecek başka şeyler bulmuş olmam. İlgi alanlarımın biri hakkında okumak yapmak, o oyunlardan daha çok eğlendirmeye başladı. Detaylı düşününce, hem bilgilenmiş oldum, hem eğlendim, hem de ileride bunun ve bunların sayesinde para da kazanabilirim. Size önerebileceğim bir diğer şey de spor olacaktır. Biraz klişe gibi görünebilir ama gerçekten de çok işe yarıyor. Hem sağlıklı hem eğlenceli, bir insan daha ne ister :). Bir diğeri ve sonuncusu da kendinize bir hedef koymanız. Bildiğiniz üzere, bir şeyleri başarmak ZORdur, üstünde çalışmak gerekir. Hedefiniz de muhtemelen size en çok haz verecek şey olduğu için, üstünde çalışmak da çok zor gelmeyecektir. Ama bunun için birkaç fedakârlık yapmanız da gerekebilir, hatta çoğu zaman gerekecektir. Oyun gibi şeylere daha az vakit ayırmak, uykudan kısmak (çok önermesem de) bunlara örnek olabilir.

Bu arada hemen bırakmaya çalışmak da pek bir işe yaramaz, yavaş yavaş azaltarak bırakman daha sağlıklı ve kesin sonuçlar verecektir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

236 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
4
Teşekkür (2)
Paylaş
4
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Bağımlılık türleri çeşitlidir. Oyun bağımlılığı bunların içinde en hafif olanlarından bir tanesidir. Yani çok zararıda yoktur. Ama faydasıda yoktur.

1 günde 2 saat oyunlara zaman ayırmak bağımlılık değildir.

Ayrıca bir işe girip çalışırsan oyun bağımlılığında kalmaz. Sabah 6,5 da kalk. 8 de iş başı yap. Akşam 7 de işi bırak. Eve anca 8de gel. Akşam 10 da yat. Zaten arada 2 saat var. O iki saatin yarım saatide yemek yemek. Kaldı sana 1,5 saat :)

Yani bir işe girip çalışırsan oyun bağımlılığın kalmaz. Anca hafta sonları oynayabilirsin.

1
Teşekkür
Paylaş
1

Birden fazla sebebi var oyun bağımlılığının. Oyun oynarken vaktin nasıl geçtiğini anlayamamak çok fazla vakit geçirmemize neden oluyor. Bu durumun farkında olmak, önlemek için birinci adım.

Bir çok oyun bizi sürekli ödüllendiriyor, başarıya ödül veren beynimiz ve sürekli bizi ödüllendiren oyunlar bu şekilde tekrarlama motivasyonuna dönüşüyor. Bundan sonra ise oyunlar, boş vakitleriminizin birinci önceliği halini alıyorlar.

Rekabetçi video oyunlarında ise başarı ile birlikte hırs faktörü dahil oluyor. Üst rütbeye ya da lige ulaşma isteği sizi oyun dışında bile bırakmamaya başlıyor.

Asıl sorun olan "Oyun bağımlılığından nasıl kurtulurum?" soruna cevaben; Bağımlılık seviyesinde olduğunu farketmiş olmandan dolayı 1-0 öndesin. Bu yaşlarda vaktini harcadığın etkinliklerin, 10 yıl sonraki sana bir yatırım olabileceğini düşünmelisin. Her şeyin fazlası zarar, dozunu iyi ayarlamalısın. Kendine limit koymayı deneyebilirsin. Oyun oynadığın cihaz ile etkileşimini azaltmayı deneyebilirsin.

Ekstradan, bir oyun bağımlılığı hakkındaki Klinik psikolog yorumunu eklemek istedim.

Tetris Bağımlılığı hakkında;

Klinik psikolog Vladimir Pokhilko bu bağımlılığı üç şekilde açıklıyor:

1- Oyunu oynarken beyniniz bir karar alıyor ve bunun sonucunu anında görüyor. Şekilleri yerine oturtmak çok küçük de olsa yeni bir tatmin duygusu oluşturuyor. Bu küçük tatminler bir kaç saniyede bir tekrarlanıyor.

2- Öte yandan tamamlanmamış boşluklar oluştuğu için beyniniz bunları da doldurmak için kendini zorluyor.

3- Bir kaç saat oynadıktan sonra ilk iki aktivite otomatikleşiyor. Tekrar tekrar aynı şeyi yapmak bir huya dönüşüyor. Bir başka deyişle tekrarlama motivasyonuna…

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın