Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emre Evrim
Emre Evrim
45K UP
Üye
0

Osmanlı kurulmadan Anadolu da kaç Türk beyliği vardı?

163 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak
40K UP
Sosyal Bilgiler öğretmeniyim. ayrıca tarih bölümünü bitirdim

Bu konudaki sorunuzu tam anlamıyla anlamadım. O yüzden %100 nitelikte doğru cevap veremeyeceğimin de farkındayım.

Eğer sorduğunuz soru, Anadoluda 1. Beylik dönemi (11.y.y) ise tam olarak kesin olmamakla birlikte, Anadolu da, bilinen 10 tane beylik var. Bunların isimleri

-Çaka Beyliği

Tüm Reklamları Kapat

-Artuklular

-Saltuklular

-Sökmenler

-Danişmendliler

Tüm Reklamları Kapat

-Dilmaçoğulları

-İnançoğulları

-Mengücekliler

-Çubukoğulları

-Tanrıvermişoğulları dır.

Bu beyliklerin kurulmasının nedeni, Büyük Selçuklu Devleti'nin geleneği olan, komutanın fethettiği yeri, Selçuklu İmparatoruna bağlı olmak kaidesi ile yönetme iznini vermesidir. Bunun nedeni ise fetih politikasını etkili ve hızlı kılmaktır. Bu yüzden o bölgeyi fetheden komutan bu bölgeyi yönetir ve beyliğe kendi adını verir. Daha sonra bu beylikler ya Bizans ya da birbirleri ile mücadeleye girmişler ve Süleyman Şah tarafından, Anadolu Selçukluları olarak adlandırdığımız tam anlamıyla olmasa da anadoluda bir birliktelik sağlamışlardır.

Ancak daha sonra 1. Haçlı seferinde, Haçlıların Kudüsü ele geçirme ve Türkleri Anadoludan atma amacıyla toplanan birliktelikte, Haçlılar ile 1. Kılıçarslan arasında yaşanan mücadeleler ve Darileon Savaşındaki ağır yenilgi ile ciddi bir güç kaybetmişlerdir. Daha sonrasında 1. Mesud (Kılıçarslanın ölümü ile bir süre fetret devri yandığı bilgisini es geçerek) haçlıların 2. Seferini Anadoluda, haçlıları mağlup etse de tam anlamıyla güçlenememişler ve Moğollar ile yapılan 1243 Kösedağ savaşı ile yıkıldıklarını kabul etmekteyiz.

Daha sonrasında 2. Beylik dönemi kurulmuştur. Bu kurulmanın nedeni yaşanan istikrarsızlıklar sonucu her komutanın bağımsızlığını ilan etmesidir. 2. Beylik dönemi ise 13. Y.y sonlarındadır.

Bu dönemde Anadoluda, kimilerinin süreleri kısa olsa da 23 tane beylik kurulmuştur. (Osmanoğulları veya Osmanlı dahil) (Bizans ve Trabzon Rum sayılmamıştır.)

Kaynaklar

 1. Bilinmiyor. Selçuklular. (28 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 28 Ağustos 2021. Alındığı Yer: İnternet arşiv. Org | Arşiv Bağlantısı
 2. Halil İnancık. (2010). Osmanlılar. Yayınevi: TİMAŞ YAYINLARI.
 3. İ.Hakkı Uzunçarşılı. (2019). Anadolu Beylikleri Ve Akkoyunlu, Karakoyunlu Devletleri. Yayınevi: Ankara.
 4. İlber Ortaylı. (2021). Türklerin Altınçağı.
 5. İlber ortaylı. (2021). Türklerin Serüveni: Metehandan Attilaya, Fatihten Atatürke.
 6. İlber Ortaylı. (2021). Tarihimiz Ve Biz.
 7. Mustafa CEZAR - Midhat SERTOĞLU, et al. Osmanlı Tarihine Giriş. (28 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 28 Ağustos 2021. Alındığı Yer: Türk Tarih Kurumu | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close