Sorulara Dön
0
Tarih & Coğrafya

Osmanlı kurulmadan anadolu da kaç türk beyliği vardı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bu konudaki sorunuzu tam anlamıyla anlamadım. O yüzden %100 nitelikte doğru cevap veremeyeceğimin de farkındayım.

Eğer sorduğunuz soru, Anadoluda 1. Beylik dönemi (11.y.y) ise tam olarak kesin olmamakla birlikte, Anadolu da, bilinen 10 tane beylik var. Bunların isimleri

-Çaka Beyliği

-Artuklular

-Saltuklular

-Sökmenler

-Danişmendliler

-Dilmaçoğulları

-İnançoğulları

-Mengücekliler

-Çubukoğulları

-Tanrıvermişoğulları dır.

Bu beyliklerin kurulmasının nedeni, Büyük Selçuklu Devleti'nin geleneği olan, komutanın fethettiği yeri, Selçuklu İmparatoruna bağlı olmak kaidesi ile yönetme iznini vermesidir. Bunun nedeni ise fetih politikasını etkili ve hızlı kılmaktır. Bu yüzden o bölgeyi fetheden komutan bu bölgeyi yönetir ve beyliğe kendi adını verir. Daha sonra bu beylikler ya Bizans ya da birbirleri ile mücadeleye girmişler ve Süleyman Şah tarafından, Anadolu Selçukluları olarak adlandırdığımız tam anlamıyla olmasa da anadoluda bir birliktelik sağlamışlardır.

Ancak daha sonra 1. Haçlı seferinde, Haçlıların Kudüsü ele geçirme ve Türkleri Anadoludan atma amacıyla toplanan birliktelikte, Haçlılar ile 1. Kılıçarslan arasında yaşanan mücadeleler ve Darileon Savaşındaki ağır yenilgi ile ciddi bir güç kaybetmişlerdir. Daha sonrasında 1. Mesud (Kılıçarslanın ölümü ile bir süre fetret devri yandığı bilgisini es geçerek) haçlıların 2. Seferini Anadoluda, haçlıları mağlup etse de tam anlamıyla güçlenememişler ve Moğollar ile yapılan 1243 Kösedağ savaşı ile yıkıldıklarını kabul etmekteyiz.

Daha sonrasında 2. Beylik dönemi kurulmuştur. Bu kurulmanın nedeni yaşanan istikrarsızlıklar sonucu her komutanın bağımsızlığını ilan etmesidir. 2. Beylik dönemi ise 13. Y.y sonlarındadır.

Bu dönemde Anadoluda, kimilerinin süreleri kısa olsa da 23 tane beylik kurulmuştur. (Osmanoğulları veya Osmanlı dahil) (Bizans ve Trabzon Rum sayılmamıştır.)

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Bilinmiyor. Selçuklular. (28 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 28 Ağustos 2021. Alındığı Yer: İnternet arşiv. Org | Arşiv Bağlantısı
  • Halil İnancık. (2010). Osmanlılar. Yayınevi: TİMAŞ YAYINLARI.
  • İ.Hakkı Uzunçarşılı. (2019). Anadolu Beylikleri Ve Akkoyunlu, Karakoyunlu Devletleri. Yayınevi: Ankara.
  • İlber Ortaylı. (2021). Türklerin Altınçağı.
  • İlber ortaylı. (2021). Türklerin Serüveni: Metehandan Attilaya, Fatihten Atatürke.
  • İlber Ortaylı. (2021). Tarihimiz Ve Biz.
  • Mustafa CEZAR - Midhat SERTOĞLU, et al. Osmanlı Tarihine Giriş. (28 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 28 Ağustos 2021. Alındığı Yer: Türk Tarih Kurumu | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın