Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
2

Örümcekler nasıl çiftlerşir?

551 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ali Edis
Yazılımcı

Erkek örümceğin hayattaki birincil amacı, bir veya daha fazla dişi örümceği diğer erkeklerden önce hamile bırakmaktır. Görünen o ki, çoğu türde bu kolay bir iş değil.

İlk engel aslında dişi bir örümcek bulmaktır. Çoğu örümcek türü tamamen yalnız hayvanlardır, yani kendi başlarına yaşarlar ve beslenirler ve genellikle geniş bir alana yayılırlar, bu da mevcut bir dişiyi nispeten kıt hale getirir. Erkek örümceğin, diğer erkekler oraya varmadan önce bölgedeki cinsel açıdan olgun, alıcı bir dişiyi takip etmek gibi bir görevi vardır.

Tüm Reklamları Kapat

Çoğu türde dişi, iletişim kimyasalları olan feromonlarla "reklamını yaparak" erkeklerin işini kolaylaştırır . Birçok dişi yer örümceği, çekme halatlarında arkalarında bıraktıkları ipek ipliği bir feromon salgılar . Aynı türün erkekleri halatla karşılaştıklarında ön ayaklarındaki kimyasal sensörler ile feromonun kokusunu alır ve halatı dişiye kadar takip ederler.

Ağ ören dişiler, doğal bir "kimyasal anten" yapmak için feromonları doğrudan havaya salabilir veya ağlarını feromonlarla kaplayabilir. Erkekler ayrıca gelişmekte olan, cinsel açıdan olgunlaşmamış dişi örümcekleri gözetleyebilirler, böylece örümceğin son tüy dökümünden sonra ilk çiftleşenler olabilirler.

Tüm Reklamları Kapat

Erkek bir dişi bulduğunda, bölgedeki diğer erkeklerle mücadele etmek zorundadır. Dişinin feromon kaplı bir ağ ördüğü türlerde, erkeğin ilk işi, diğer erkekleri çeken sinyali kesmek için ağı yok etmektir. Diğer erkekler varsa, çoğu türdeki örümcekler dişiyle çiftleşme hakkı için savaşırlar.

Diğer erkek yarışmacıların icabına baktıktan sonra, örümceğin bir sonraki görevi dişi örümceğin kendisiyle uğraşmaktır. Erkek örümcekler genellikle kendi türlerinde dişilerden çok daha küçüktür ve bu onları kolay av yapar. Erkek, dişiye kendisinin aynı türden bir örümcek olduğunu, yiyecek veya potansiyel bir yırtıcı olmadığını ve çiftleşme niyetinde olduğunu işaret etmelidir. Bu kur yapmaktır .

Kur yapma, farklı türler arasında önemli ölçüde değişir. Pek çok ağ kuran örümcek, kur yapma iletişimi aracı olarak titreşimi kullanır. Erkek, kendisini tanımlamak ve niyetini aşmak için dişinin ağına bağlı bir iplik üzerinde benzersiz bir sinyal çalabilir. Çeşitli kurt örümcekleri ve zıplayan örümcekler gibi daha iyi görüşe sahip birçok örümcek, dişiye kur yapmak için "dans edecek".

Dişi, erkeğin kur yapma davranışını fark ettikten sonra, erkeğe anlayışlı olduğunu işaret ederek seks için kendini konumlandıracak veya alıcı olmadığını açıkça ortaya koyacaktır (örneğin ağını sallayarak veya sadece sürünerek). . Erkek çiftleşme konusunda çaresizse, çünkü bölgedeki tüm dişiler yakında yumurtalarını bırakacak, dişinin onu öldürebileceğini tam olarak anlayarak yine de ilerleyebilir.

Hem erkek hem de dişi üreme organları karnın arka tarafındadır, ancak örümcekler bu organları birleştirerek çiftleşmezler. Bunun yerine erkek, küçük bir ağ üzerine biraz sperm bırakır ve onu pedipalplerinin ucundan alır . Dişi pozisyondayken, erkek spermi dişinin genital açıklığına bırakır. Dişi, spermi yumurtalıkların yakınındaki kaplarda depolar. Bazı türlerde aylar sonra yumurtlamaya hazır olduğunda, spermi onları döllemek için kullanır. Bazı örümcekler bir atışta yüzlerce hatta binlerce yumurta bırakabilir.

Kaynaklar

  1. A. Sverdrup-Thygeson. (2020). Böcekler Gezegeni: Tuhaf, Yararlı Ve Hayranlık Uyandırıcı Dostlarımız Üzerine. ISBN: 9786057685162. Yayınevi: Koç Üniversitesi Yayınları.
  2. T. Harris. How Spiders Work. (8 Ağustos 2002). Alındığı Tarih: 10 Aralık 2022. Alındığı Yer: HowStuffWorks | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Gözyaşı Ne İşe Yarar?
Gözyaşı Ne İşe Yarar?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close